Araba Antifriz Ne Zaman Değişir?

Arabanın Antifirizi ne zaman değişir?

Motorunuzun aşırı ısınma veya donma riskini ortadan kaldırmak için her kış mevsimi başlamadan önce aracınızdaki antifriz seviyesini ölçtürün. Genel olarak aracınızdaki antifrizin, iki yılda bir değişmesi tavsiye edilir.

Antifriz ne zaman konur?

Haliyle sadece kışın kullanılması gerektiğini düşünenler olabiliyor. Ancak antifriz sadece donma noktasını değil aynı zamanda kaynama noktasını da yükselten bir madde. Dolayısıyla yalnızca kışın değil yılın her mevsiminde kullanılması gerekiyor.

Antifriz olup olmadığını nasıl anlarız?

Antifriz kontrolü oldukça kolaydır. Radyatör kapağını çıkarmaya gerek yoktur. Sıvı seviyesinin, hazne üstündeki “dolu” işaretine ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmeniz yeterlidir. “Dolu” işaretine ulaşmamışsa, antifriz ile suyu %50 oranında karıştırıp ekleyin.

Antifriz yaz kış kullanılır mı?

Bilinenin aksine antifriz sadece kışın soğutma sisteminindeki donmayı engellemekle kalmaz aynı zamanda yazın aracın su kaynatmasını ve hararet yapmasını da engeller. Soğutma sisteminde oluşan korozyonu önlemede büyük rol oynayan antifrizin yaz aylarında kullanılması gereklidir.

Antifiriz etkisi ne kadar sürer?

Antifriz raf ömrü ise yaklaşık 5 yıldır.

Motor suyuna antifiriz konur mu?

Antifiriz soğuk havalarda aracın ihtiyaç duyduğu bir kış bakımı olarak görülse de aslında her mevsim kullanılmalıdır. Bir alkol çeşidi olan antifiriz; araç motorunun ve motor bağlantılarının donmasını ve ısınmasını engelleyen bir sıvıdır. Antifiriz içindeki ‘glikol’ sayesinde suyun donma derecesinin düşmesini sağlar.

You might be interested:  Sık sorulan: Araba Harareti Nasıl Düşürülür?

Kışın arabaya antifiriz nasıl konulur?

Antifriz koyarken otomobilinizin soğuduğundan emin olarak işe başlamanız gerekir. Kaputun altındaki radyatör bölmesinin tahliye kapağını açıp içindeki tüm suyu boşalttıktan sonra kapağı sıkıca kapatmalısınız. Ardındansa radyötörün içine antifrizi yavaşça dökebilirsiniz.

Antifriz su oranı ne olmalı?

Bununla birlikte, sıvı üreticileri yüzde 70’den fazla antifriz kullanılmasına tavsiye ederken, sıcak iklime sahip yerlerde ise bu oran yüzde 60’a kadar düşebilmektedir. Fakat antifriz üreticilerinin çoğu ideal olarak yüzde 50 su ve yüzde 50 antifriz oranını tavsiye etmektedir.

Radyatör suyuna antifriz eklemek ne işe yarar?

Antifriz, 0 derece ve altında radyatör suyuna katılarak suyun donmasını önleyen kimyasal madde. Antifriz daha çok otomobil motorlarında kullanılır. Donma noktası antifriz türüne göre değişir ve suyun donma noktasından daha düşük bir sıcaklıkta donar, su ile karıştırıldığında daha düşük donma sıcaklıkları sağlar.

Antifirize su ilave edilir mi?

Bu nedenle antifriz otomobilinizin bakımında hayati önem taşımaktadır. Antifriz, su ile karıştırıldığında ve radyatörünüze eklendiğinde, motorunuzun soğutma sistemindeki çeşitli metal parçaları korur ve yağlarken motor hararetinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Antifiriz Kırmızı mı mavi mi?

Piyasada mavi antifriz ve kırmızı antifriz olarak bilinen ürünlerden mavi antifiriz klasik üretim teknolojili inhibitörler eklenmiş ve mavi renkle renklendirilmiş antifrizken kırmızı antifiriz; organik üretim teknolojili inhibitörler eklenmiş ve kırmızı renkle renklendirilmiş antifrizdir.

Motor soğutma suyu neden azalır?

Motorun Suyunun Eksilmesinin 5 Nedeni Radyatör, su sızdırıyor olabilir. Radyatör boru bağlantıları gevşemiş olabilir. Motor su hortumunda delik ya da çatlak olabilir. Su deposunda çatlak olabilir.

Antifiriz harareti önler mi?

Antifriz kullanımı kışın soğutma sistemini donmaya karşı koruduğu gibi yazın da sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerde aracın su kaynatmasını, hararet yapmasını önlemede çok büyük önem taşır. Çünkü antifriz sıvısı, donmaya karşı etkili özel bir hammadde ve pas ve korozyon önleyici katık sisteminin kombinasyonundan oluşur.

You might be interested:  Start Stop Araba Nasıl Çalıştırılır?

Yazın arabaya antifriz konulur mu?

Motor soğutma sıvısı içerisinde yaz aylarında belirli miktarlarda antifriz koymak motor soğutma sistemi açısından faydalı olacaktır. Ayrıca antifriz, suyun kaynama süresini de geciktirdiğinden, motorun hararet yapma ihtimali azalacaktır.

Antifriz motorun daha verimli çalışmasını sağlar mı?

Renksiz bir alkol türü olan antifiriz motorun soğumasına yardımcı olarak ömrünü uzatır. Motorun soğutma suyunun donma noktasını düşürebilecek özelliklere sahip olan antifiriz, suyun hareketini sağlarken sirkülasyon pompasının verimlilik seviyesini de arttırmaya başlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *