Araba Direksiyonu Nasıl Çalışır?

Direksiyon hangi prensibe göre çalışır?

Temelde prensip tamamen aynıdır. Sistem, yandaki şekilde görüldüğü üzere, direksiyon mili ucundaki dişli uçlu çubuğun rotları(tekerleğin dönmesini sağlayan tekerlek miline bağlı destek kolu) bağlayan bir mil üzerindeki dişli çarkı döndürmesi ve buna bağlı olarak tekerleğin yönlendirilmesi prensibine göre çalışır.

Direksiyon sistemleri nelerdir?

Yapısı bakımından direksiyon sistemleri mekanik, hidrolik, elektro hidrolik ve elektromekanik şeklinde dört kategoride sıralanabilir. Mekanik direksiyon sistemleri, eski araçlarda sıklıkla kullanılmasıyla bilinen direksiyon türüdür.

Direksiyon nedir ne işe yarar?

Motorlu araçların hepsinde bulunan direksiyon aslında çok basit gibi görünen fakat oldukça detaylı bir yapıda ve araç için çok önemli bir yeri olan parçasıdır. En temel ve basit haliyle bir mil üzerine bağlanmış olan direksiyon ona bağlı dik dişli düzeneği çevirerek tekerleklerin dönüş hareketini sağlamaktadır.

Elektrikli direksiyon nasıl oluyor?

Elektrik kontrollü direksiyon sistemi nedir?

 1. Sürücü tarafından direksiyonun döndürülmesiyle direksiyon mili döner.
 2. Bununla beraber direksiyon miline bağlı olan bir elektrik motoru da çalışır ve direksiyon milinin dönme kuvvetini artırır.
 3. Bu sayede de direksiyon kuvveti desteklenmiş olur.

Direksiyon pompası arızası nasıl anlaşılır?

Direksiyon Pompası Arızası Belirtileri

 1. Direksiyon Hareketi Sırasında Ses Çıkartması
 2. Direksiyon Tepkilerinin Yavaşlaması
 3. Direksiyon Sertleşmesi.
 4. Araç Çalışması Sırasında Ciyaklama Sesi.
 5. Arabanın Altında Kırmızı ya da Kahverengi Sıvı Birikmesi.
You might be interested:  Akülü Araba Aküsü Nasıl Bağlanır?

Hidrolik pompa ürettiği basınçlı hidroliği nereye gönderir?

Hidrolik basınç, direksiyon hidrolik pompasında oluşturulur. Pompa, hareketini kayış-kasnak ile motordan alır ve bu hareket enerjisini hidrolik basınca dönüştürerek kumanda valfine (döner kumanda valfi) gönderir.

Direksiyon dişli kutusu ne işe yarar?

Direksiyon Dişli Kutusu Dişli kutusunun görevi, dairesel direksiyon simidi hareketini, doğrusal (itme-çekme) hareketine çevirmek, bunu yaparken dişli oranı sayesinde direksiyon döndürme kuvvetini azaltarak, tekerleklere uygulana döndürme kuvvetini arttırmaktır.

Kremayer direksiyon nedir?

Mekanik bir direksiyon kremayeri, en basit cihaz türüdür. Küçük dişler ve bunlara kıyasla büyük direksiyon simidi sayesinde, sürücünün aracı döndürmek için fazla kuvvet uygulamasına gerek kalmıyor. Farklı dişli oranlarına sahip direksiyon rafları vardır.

Hidrolik direksiyon sistemi nedir?

Hidrolik direksiyon, sürücünün direksiyonu çevirmek için harcadığı eforu azaltmak için hidrolik basıncını kullanır. Hidrolik direksiyonun içinde yer alan basınç, direksiyon kutusu içinde yer alan çift yönlü piston vasıtasıyla, itme kuvvetine dönüşür.

Arabanın direksiyonu neden zor döner?

Ön lastiklerin havası basıncı azalmışsa, lastiğin biri inmişse veya patlamışsa direksiyon dönmez. Direksiyon bağlantı çubukları, levye kolları gibi parçalarda eğilme ve deformasyon varsa direksiyon sertleşebilir. Direksiyon rot kollarındaki rot başlarının aşırı sıkı olması direksiyonun dönmesine engel olabilir.

Direksiyon kutusu ne kadar?

Ortalama fiyat skalası 1.000 tl ile 8.000 tl arasında değişmektedir.

Direksiyon kolonu ne işe yarar?

Direksiyon kutusu nedir ve ne işe yarar? Direksiyon kutusu, bir aktarım organıdır. Hidrolik veya elektrikli bir sistemle direksiyon milinden aldığı hareketi rot miline aktarır. Buradaki mil ve pompa da direksiyon kutusunun işlevine destek olan diğer yakın parçalardır.

Elektrikli direksiyon sistemi nedir?

EPS ( Elektrik Kontrollü Direksiyon ) direksiyon mekanizmasına takviye gücü vermek için elektrikli bir motor kullanır, bu şekilde sürücünün direksiyonu çevirmek için harcaması gereken gücü azaltır. Yol direncini ölçmek için bir Tork sensörü kullanılır, bu parça aynı zamanda direksiyonun dönüş yönünü de algılar.

You might be interested:  Sık sorulan: Araba Kullanma Korkusu Nasıl Aşılır?

Elektrikli direksiyon arızası nasıl anlaşılır?

Direksiyon Kutusu Arızası Nasıl Anlaşılır?

 1. Direksiyon Sertleşmesi.
 2. Hidrolik Köpürmesi ve Hidrolik Kaçakları
 3. Direksiyon Çevirme Hareketi Sırasında Gelen Sesler.
 4. Aracın Yolda Gezmesi.
 5. Direksiyonda Meydana Gelen Boşluk.

EPS direksiyon arızası nasıl anlaşılır?

EPS ışığı normalde kontak anahtarı açık konumuna getirildikten sonra 4 saniye süreyle yanar ve söner, bazı araçlarda motor çalıştıktan sonra sönebilir. Aynı şekilde bu ışık EPS sisteminde arıza olduğunda da yanacaktır. EPS arıza ışığı sönmüyorsa bu aracınızda EPS arızası olduğu anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *