Araba Kullanırken Koltuk Nasıl Olmalı?

Arabada koltuk ayarı neye göre yapılır?

Koltuğun yüksekliği sürücünün boyuna göre ayarlanmalıdır. Sürücünün arka camı ve aynayı görmesini engelleyebileceğinden koltuk çok fazla yükseltilmemelidir. Manuel araçlarda sürücünün vites koluna çabuk ulaşıp ulaşamayacağı kontrol edilmelidir. Otomatik şanzımanlı bir arabada, vites kolu çok sık kullanılmaz.

Araba koltuk yüksekliği nasıl olmalı?

Koltuğun en hayati parçalarından biri olan koltuk başlığının kafa hizasında ayarlanması gerekir. Başlığın üst kısmı ile başın en üst kısmı aynı yükseklikte olmalı. Koltuk başlığı kaza esnasında boynu incinmeden korur, arkadan çarpma durumunda ise hayat kurtarıcı bir rol üstlenir.

Ideal sürüş pozisyonu nasıl olmalı?

Herhangi bir pedal ayak tabanı ile (parmaklarla değil) tam basıldığında, dizde bacak hala kıvrık olmalıdır. Kollar için anlatıldığı gibi bacakların fazla uzatılmasını önlemek içindir. Dizlerin gösterge paneli veya direksiyon çubuğu altına temas etmemelerine dikkat ediniz.

Direksiyonda nasıl oturulur?

Direksiyona Çok Yakın Oturmayın Direksiyonu 120 derecelik açıyla tutup maksimum 30 santim yakınında olmalıyız. Daha fazlası sürüş zorluğuna neden olur.

Ofis koltuk ayarı nasıl yapılır?

Ofis koltuğunuzun oturağını dizinizin hizasına getirin. Bunu oturak kısmının yüksekliği ayarlanabilir bir ofis koltuğuyla yapabilirsiniz. Koltuğunuza oturun ve ayaklarınızın yere paralel rahat basabildiğini kontrol edin. Diz arkasının oturağın ucunda olduğundan emin olun.

Emniyet Kemer ayarı nasıl olmalıdır?

Emniyet kemeri takılırken dikkat edilecek nokta, emniyet kemerinin bel hizasından geçmesidir. Göğüs kafesine boşluk olmadan gergin bir şekilde temas etmelidir. Yükseklik ayarı yapılırken de, çukurda kalan omuz başıyla boyun arasındaki bölge referans alınmalıdır. Emniyet kemeri taktıktan sonra hareket etmeye hazırız.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Araba Koltuğundan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltukta nasıl oturulur?

* Otururken mutlaka sandalyenin en arkasına doğru oturulmalı. Tabure gibi desteksiz bir yerde oturuluyorsa, en uçta kısa süreyle oturmak gerekli. Otururken “oturma kemiklerimizin” üzerine, bel boşluğu hissedecek şekilde, omuzlar arkada rahat olarak oturulmalı. * Masanın boyu 75-80 santim olmalı.

Araç koltuk başlığı ne işe yarar?

Otomobillerin koltuk başları, kaza anında boynun daha az hasar alması için koltuktan ayrı yapılır. Bu koltuk başlarının, acil durumda kullanılmak üzere başka işlevleri de var.

Koltuk sırt açısı kaç derece olmalı?

İdeal oturma pozisyonunda baş dik, sırt ve bel destekli, kalça vücut açısı 90-120 derece, diz büküklüğü 90-130 derece ve ayak bilekleri ayaklar yere basarken 90-120 derece olmalı. Ayrıca:* Koltuk yüksekliğinin ayarlanması önemli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *