Araba Macunu Nasıl Yapılır?

Polyester macun ne ise yarar?

Polyester macun çeşitleri, araba kaportalarında kullanılan başlıca dolgu malzemeleridir. Polyester reçineden yapılan macunlar, araç gövdesindeki hasarlı noktaları doldurmak, yüzeyi pürüzsüz hale getirmek ve yapısal gücü korumak için yoğun olarak kullanılır.

Oto macun neden yapılır?

Aracın yüzeyinde küçük hasarlardan ziyade büyük hasar meydana geldiğinde bu hasarları gidermek için oto kaporta macunları kullanılır. Çürük, ezilme, göçme durumlarda araç tamir edilmek üzere kaportacıya götürülür. Kaportacı bu hasarları çelik macun ile tamir eder. Çelik macun çok dayanıklı ve sert bir malzemedir.

Araba macunu kaç saatte kurur?

Macun ince çekilir yoksa ileride çatlama yapabilir. Macunun 10-15 dakika kadar kuruması beklendikten sonra ikinci kat da çekilir ve yaklaşık yarım saat kurumaya bırakılır.

Çelik macun nerelerde kullanılır?

Çelik macun, paslanmış, deforme olmuş delinmiş ya da bir nedenle çizilmiş, yırtılmış alüminyum, çelik, sac ya da demir yüzeylerde, yüzeyin düzeltilmesi ve boyaya hazır hale getirilmesi için uygulanan bir macun çeşididir.

Polyester macun ne demek?

Polyester macun, mükemmel yapışma, kolay uygulanabilme, yumuşak ve rahat zımpara olabilme özelliklerine sahip; yarı esnek doymamış polyester bazlı bir macundur. Sertleştiricisi olan benzoil peroksit ile karıştırıldığında düşük ortam sıcaklıklarında dahi hızla sertleşir.

You might be interested:  Soru: Dizel Araba Soğukta Nasıl Çalışır?

Plastik macunu nedir?

Orbay Plastik Yüzey Macunu: Sertleştiricisi ile birlikte gönderilir. Plastik yüzeyler için geliştirilmiş esnek, yumuşak yapılı polyester macundur. Ürün, yüksek dolgu ve esnekliği sayesinde plastik yüzeylere mükemmel yapışma özelliğine sahiptir.

Oto boya neden çatlar?

Sonkat boya yüzeyinde değişik yön, derinlik ve boyutlarda çatlaklar oluşması durumudur. Bir başka deyişle çatlama, boya filminin erken yaşlanması sonucu oluşan ve kaplamanın üstüne doğru kuru film tabakasının çatlaması, boyanın tamamen koruyuculuk özelliğini yitirmesidir.

Araçta macun çatlağı neden olur?

Araçlarda onarım gören parçalar zamanla genleşme ve doğru yapılmayan işçilikler nedeni ile yüzeylerinde çatlaklar meydana gelebilir. Bu kaporta boya çatlakları halk arasında macun çatlağı olarak da bilinir.

Arabada macun nasıl anlaşılır?

Normal Şartlarda aracın sacı ile bu aletin sensörü arasında fark az ise, bu araç boyasıdır. Eğer çok fazla ise aracın sacı ile bu aletin sensörü arasında boya haricinde macun katmanı vardır. Aracın kaportasını tek tek gezerek bu ölçümlere bakılır eğer her tarafta ölçümler düşükse araç MACUNSUZ’dur.

Çelik macun ne kadar sürede kurur?

Sprey macunda kullanılabilir. *10 dakika macunun kuruması için yeterli olacaktır. Hava şartlarına göre kurutma makinası ile kurutma hızlandırılabilir.

Araba boyası ne kadar sürede kurur?

Boya öncesi kuruma 2 gün, boya 1 gün, boya sertleşmesi 2 gün, pasta cila zımpara 1 gün totalde boyandıktan sonra 3 gün sonra aracınıza kavuşabilirsiniz.

Polyester Çelik Macun nerede kullanılır?

Kategoriler. Dolgu macunları çok çeşitli olmakla birlikte otomotivde kullanılan macunlar polyester (piyasada çelik macunu diye bilinir), sentetik, fiber ve plastik esaslıdır. Kaporta / Boya atölyelerinde, ve kişisel uygulamalarla yaygın bir şekilde kullanılır.

Çelik macun ahşapta kullanılır mı?

Macun, uygun astar uygulanmış çelik, alüminyum, fiber veya ahşap yüzeylere uygulanabilir. Ahşap, çelik, alüminyum, kompozit yüzey uygun şekilde hazırlandıktan sonra yüzeye uygun epoksi astar uygulanır. Epoksi astar kürlendikten sonra zımpara ve yüzey temizliği yapılır.

You might be interested:  Soru: Araba Conta Yaktı Ne Kadar Tutar?

Epoksi macun nerelerde kullanılır?

Epoksi macun,

  • Plastik çelik, alüminyum, ahşap, beton vb. yüzeylerde bulunan kırık, çatlak ve çökmelerin giderilmesinde kullanılır.
  • Döküm sonrası kalan boşluklarının doldurulmasında kullanılır.
  • Gemi, tekne gövdesi veya pervanelerde meydana gelen kırık, çatlak ve boşlukların doldurulmasında kullanılır.

Fiber Macun nerelerde kullanılır?

Polyester reçine esaslı, cam elyaf (fiberglass) içeren, aşırı yüzey bozukluklarını gidermek amacıyla geliştirilmiş, çok fonksiyonlu, iki bileşenli bir macundur. Kamyon, otobüs, taksi gibi motorlu araçlarda. İş makinalarında.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *