Araba Satarken Hgs Ne Olacak?

Araç satılınca HGS ne olacak?

Aracınızı satmadan önce hgs nizi iptal ettirmeniz gerekiyordu. Sonrasında yeni aracınız için yeni bir hgs başvurusunda bulunacaksınız. eskisinin içinde bulunan para 30 gün sonra hesabınıza yatar (banka ise) ya da ptt den iadesini alırsınız.

HGS iptal olur mu?

İptal işlemleri yapmak isteyen araç sahipleri, PTT kurumuna direkt olarak başvuru yapmalıdır. Yapılan başvuruyla birlikte iptal işlemleri PTT tarafından otomatik olarak işleme alınacaktır. İptal başvurusu sonrası, HGS bakiyeleri bulunuyorsa 30 gün içerisinde bakiyeler HGS sahiplerine ödenir.

Eski HGS kullanılır mı?

Aracınızdan birine almış olduğunuz HGS ‘yi başka araçlarda kullanmanız mümkün değildir. Eğer kullanılmakta olan HGS etiketinin başka bir araca ait olduğunun tespiti yapılırsa hem etiketi kullanarak geçiş yapmak isteyen kişi hakkında hem de HGS etiketinin asıl sahibine yönelik işlem yapılmaktadır.

Yeni arabaya HGS nasıl alınır?

HGS ‘yi isteyen PTT şubelerinden isteyen anlaşmalı bankalar ve petrol ofislerinden alabilirler. PTT’de HGS ilk alım ücreti 5 TL olarak belirlenmiştir.

HGS nasıl iptal edilir 2021?

PTT’den aldığınız HGS ‘yi PTT merkez ve şubelerine şahsi başvuru yaparak iptal edebilirsiniz. Yeni ürün almak istemiyorsanız iptal ettirdiğiniz ürününüz içindeki bakiyeyi 1 ay sonra PTT merkezlerinden alabilirsiniz. HGS ‘yi iptal ettikten sonra etiket araç camından çıkartılmalıdır.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Sıfır Araba Nasıl Alınır 2020?

HGS iptal işlemi nasıl yapılır?

Bankadan alınan HGS ‘lerin iptali için HGS ‘yi aldığınız bankanın bir şubesine giderek ya da dilerseniz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. HGS ‘deki bakiye ise birkaç gün içerisinde banka hesabınıza aktarılacaktır.

PTT HGS plaka değişikliği nasıl yapılır?

Çünkü araç satış işlemleri sırasında HGS (Etiket) plaka değişikliği yapılmamaktadır. HGS Kart’larda ise durum farklıdır. Kredi kartı şeklindeki bu HGS Kart ile PTT Şubelerine giderek eski plakayı iptal edip, yeni aldığınız araç plakasına işletmeniz mümkündür.

HGS yi cama yapıştırmak şart mı?

HGS sistemi kullanılan tüm giriş çıkış gişelerinde kameralar kullanılarak araç cinsi ve plakası belirlenmektedir. Eğer HGS hesabı olmasına rağmen, HGS etiketini ön cama yapıştırmadan ücretli köprü ve otoyollardan geçiş yaparsanız gişelerde sarı uyarı lambasıyla birlikte kaçak geçiş uyarı yazısını göreceksiniz.

HGS plakadan tanır mi?

HGS ‘de okuma tepeden oluyor ve plakayı okuyor. Vatandaşların yüzde 40’ı HGS etiketi olmadan geçiş yapmış bu yüzden plakaya bakılıyor. Etiketten araca ait bilgiler var. O bilgiler ve plaka ile doğrulanıyor.

HGS bakiye aktarımı nasıl yapılır?

PTT üzerinden yapılacak aktarım işlemlerinde ilk önce eski abonelik iptal edilmektedir. İptal işlemlerinin ardından kişilere yeni üyelik açılarak HGS abonesi yapılmaktadır. Ardından ise eski abonelik için 7 iş günü içerisinde inceleme yapılarak, bakiyelerin yeni aboneliğe aktarımı sağlanmaktadır.

HGS başka bir araçta kullanılabilir mi?

Bu arada OGS başkaları tarafından kullanılmaya devam ediliyor ve hesaplar da ödeniyor. İlgililer ilgisiz kalınca, çareyi OGS’yi iptale ettirip Hızlı Geçiş Sistemi ( HGS ) almakta buluyor. Fakat bu defa HGS de aynı şekilde başkaları tarafından, ekstrelere yansıyan “tanımsız” ibareleriyle kullanılmaya devam ediliyor.

HGS Online alınır mı?

Hızlı Geçiş Sistemi sayesinde otoyol ve köprülerden rahat ve hızlı geçiş yapabilirsiniz. HGS etiketinizi Akbank İnternet ‘ten veya dilediğiniz Akbank Şubesi’nden alabilirsiniz. Şubemize başvurarak, etiketinizi hemen teslim alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

You might be interested:  Soru: Araba Devir Işlemleri Ne Kadar Tutar?

HGS hangi benzinlikten alınır?

HGS ANLAŞMALI PETROL İSTASYONLARI

  • PETROL OFİSİ
  • SHELL.
  • BP.
  • OPET.
  • TPPD.
  • TOTAL Yetkili İstasyonları

Ruhsat sahibi dışında HGS alınabilir mi?

Bireysel başvuru yapan kişilerin HGS alımı sırasında araçlarına ait ruhsat ve kimlik belgelerini ibraz etmeleri yeterlidir. Herhangi bir kurum için alınacak HGS ‘ler için araca ait ruhsatın ve temsil belgesinin bulunması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *