Bir Araba Nasıl Perte Çıkar?

Hangi kazalarda araç perte çıkar?

Kaza neticesinde aracın hasar görmesi sonucu, aracın onarımı için harcanacak tutarın araç sigorta / rayiç değerine yakın olması durumunda ( aracın %60-70 veya daha fazla oranda hasar gördüğü durumlarda), bu araçlar “ pert araç ”, “ pert -total” olarak değerlendirilmektedir.

Aracın pert olması için yüzde kaç?

Bir kaza sonucunda aracın %70 ve daha fazlasının hasar görmesi ve aracın onarım masraflarının sigorta değerine yakın olması onun “ pert araç ” olduğunu gösterir. Kullanılmaz hale gelen araç doğrudan tam hasarlı konumuna düşer.

Aracım perte çıktı ne yapmalıyım?

Pert hasarlarda kasko poliçesi, trafik kaza raporu, alkol raporu, aracın hasarlı fotoğrafları, ruhsat fotokopisi, sürücünün ehliyet fotokopisi ve prim ödendiğine dair makbuzları ile birlikte sigortalının 5 iş günü içinde sigorta şirketine hasarı bildirmesi ve eksper talep etmesi gerekir.

Aracın pert olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bunlardan bir tanesi sigorta şirketleri aracılığı ile şase numarası bilgileri verilerek. Bir diğer öğrenme olanağımız ise 5664 e mesaj atarak öğrenebiliriz. 5664 e atlın mesajlarda pert kaydı vardır diye yazmaz. Gelen mesajda araçta ağır hasar kaydı vardır diye bir ibare varsa o araçta pert kaydı olduğu anlamına gelir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Araba Km Ne Kadar Yakar Hesaplama?

Trafik sigortası karşı tarafın hasarının ne kadarını öder 2020?

Trafik sigortası, sigortalı aracın neden olduğu kazalar için, zarara uğrayan kişinin kusur oranına göre tazminat ödemesi yapıyor. Örneğin; bir kaza anında taraflardan biri %30, diğeri %70 oranında kusurluysa, her iki taraf kusuru oranında karşı tarafın hasarını ödüyor.

Ağır hasar kaydı kaç tlden başlar?

Kaza sonrası yapılan ekspertiz raporlarına göre aracın masrafları sıfır değerine yakın bir aralıkta olursa ağır hasarlı olarak işlem görür. Burada aracın yapım masraflarının %70 oranı ve üzerinde çıkması ağır hasar kaydının açılarak trafiğe çıkmasını tehlikeli hale getirir.

Aracın pert olmasına kim karar verir?

Aracın Perte Çıkıp Çıkmadığını Kim Belirler? Aracınızın sigorta şirketleri tarafından pert olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği uzmanlar tarafından verilecek olan ekspertiz raporuna göre belirlenir.

Araç rayiç bedeli nasıl öğrenilir?

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından internet sitesi aracılığıyla yayınlanan ve her ay güncellenen kasko değer listesi, kasko hasar ödemelerinde kaynak olarak kullanılır. Aracın değerini öğrenmek için sigorta şirketleri ya da araç sahipleri, kurumun internet sitesinde yer alan listeyi inceleyebilmektedir.

Pert süreci nasıl işler?

Pert /Hasarlı araçlardasigorta süreci şu şekilde işliyor. Servise çekilen aracınıza atanan eksper gelip hasar tespiti yapacak. Bu tespit sonucu belirteceği raporda aracınızın yapım maliyeti aracınızın rayiç bedelinin %70i olması ve aşması durumunda aracınıza pert kaydı tutulacaktır.

Kasko pert aracı kaç günde öder?

Poliçenizde eksik sigorta söz konusu olması durumunda alacağınız ödeme de az olur. Hasar alan araç pert olursa, tazminat ödemesi ortalama 45 gün sürer. Bu süre sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilir.

Arabanın hava yastığı patlayan araç pert olur mu?

Bir aracın pert sayılabilmesi için yalnızca hava yastıklarının patlamış olması yeterli bir kriter olarak kabul edilmiyor. Hava yastığının patladığı durumlarda araç diğer pert kriterlerini yerine getirmiyorsa hava yastığı tamiri dahil tüm hasarlar giderilerek otomobil tekrar kullanılabilir hale getirilebiliyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Araba Hangi Viteste Az Yakar?

Pert araçta değer kaybı olur mu?

Eğer bir araç için pert kararı verilmiş ve plakasına pert kaydı işlenmişse, araç sahibi araç değer kaybı talep edemeyecektir. Çünkü pert aracın kaskosunun bağlı olduğu sigorta şirketi, aracın o günkü rayiç değerini hesaplayarak, araç sahibine tazminat olarak ödeyecektir.

Pert olan aracın parası ne zaman ödenir?

4-Kasko Pert Ödeme Süresi Genel şartlarda uyarınca bir tazminat ödemesi olan pert ödemesi; hasar ihbarı eksiksiz yapılması ve hasara eksper atanmış ise eksper raporunun tesliminden itibaren en geç 10 işgünü içerisinde ödenmelidir.

Aracın pert kaydı silinir mi?

Özellikle hafif hasarlı araçların, zaman zaman pert hasarlı olarak kayıtlara işlendiği görülür. Aracın değerini ciddi derecede etkileyen bu hasar kayıtları, Sigorta Bilgi Merkezi’ne yapılan itiraz sonucunda silinebilir.

Değer kaybı parası nasıl alınır?

Değer kaybı için başvurmak istediğinizde hasar tespit tutanağı, servis raporu, ekspertizden alınan belge, sigorta poliçesi, tanık olarak gösterilecek kişilerin listesi ve kaza sonrasında çekilen fotoğrafları ilgili şirkete iletmeniz gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *