Change Araba Nasıl Anlaşılır?

Change araç nasıl yapılır?

Genel olarak ağır hasarlı araçların şasi numarasını kesip çalıntı araçlara kaynakla sabitleme şeklinde ya da ağır hasarlı araçların kopyaladıkları şasi numaralarını, çalıntı araçların kazıyıp yok ettikleri şasi numarası alanına vurarak araçları ‘ change ‘ yapıyorlar.” diye konuştu.

Şasi No değişir mi?

şasi numarası hasarlı aracınki ile değiştirilir. artık o çok löküs araç istenilen ismin olur. bu işe change denir, araçlara da change araçlar denir. polis kayıtlarında “çenç” olarak geçer.

Çenç araba ne demek?

Perte çıkmış arabaların motor şasi numarasıyla, çalıntı lüks arabaların motor şasi numaralarını çalarak dolandırıcılık yapanların yaptığı işleme “change” deniyor. Bilmeden, internetten veya oto pazarlarından “Change” araç satın alanlar, dolandırıldıklarını bilmeden arabalarını kullanmaya başlıyor.

Çenç araba cezası nedir?

NUMARALARI DEĞİŞTİREN ŞAHSA İSE 50 YIL HAPİS ARAÇLARIN şase ve motor numaralarını değiştirilmesinde etkin rol oynayan N.A. ‘ya ise yine resmi evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından 50 yıl hapis ve 32 bin TL adli para cezası verildi. Aynı suçlardan yargılanan Y.K.

Change yöntemi nedir?

Çalmış oldukları aracın şasi numaralarını taşlama ve zımparalama yöntemi ile kazıdıktan sonra ağır hasarlı olarak satın almış oldukları aracın şasi numarasını çalıntı araca numaratör ile vurarak veya enjeksiyon iğnesi ile vurmak sureti ile change gerçekleştirilir.

You might be interested:  Araba Koltuğu Hangi Deterjanla Temizlenir?

Araç şase numarası nasıl alınır?

Şase Numarası Nereden Öğrenilir?

  1. Kişi araç ruhsatı üzerinde yer alan şase numarası başlığının karşısından direk olarak şase numarasını görür.
  2. Ruhsat yoksa araca ait sigorta poliçesi üzerinden şase numarası öğrenilir.
  3. Tüm evraklar kişinin yanında değilse, motor üstünden,
  4. Kaput altından,
  5. Sürücü kapısının iç kısmından,

Şasi numarası önemli mi?

Şase numarasının ister yedek parça teyidi için parça satışı yapan e-ticaret siteleriyle isterse araç satışı öncesi aracınızı satın almak isteyen alıcılar ile paylaşılması tamamen güvenli bir eylemdir.

Şasi No nasıl okunur?

Şasi numarasının dokuzuncu karakteri güvenlik numarasıdır. Onuncu karakter, model yılını gösterir. On birinci karakterden aracın üretilmiş olduğu fabrika anlaşılır. En sondaki 6 karakter ise aracın seri numarasıdır.

Şasi numarası ile neler yapılır?

Diğer adı VIN (Vehicle İdentification Number ) yani araç tanımlama numarası olan şasi numarası, araç hasar durumundan, uygun yedek parça bulmak için, trafik ve kasko yaptırmaktan plaka işlemlerine kadar pek çok alanda kullanılır.

Şase numarası neden değişir?

“Kaza yapmış ve hakkında ağır hasar kaydı bulunan araçlar sanayide istifleniyor. Bu araçları tamir etmek bahanesiyle yasal yollardan satın alıyorlar. Haciz kaydı bulunan araçlarla veya ülkemize giriş yapmış ama çıkış yapmamış araçların şasi numaralarını birbirleriyle değiştiriyorlar.”

Çalınan araç için neler yapmalı?

“ Arabam Çalındı, Ne Yapmalıyım?” Diyenlerin İzlemesi Gereken

  1. Arabanızın Gerçekten Çalındığına Emin misiniz?
  2. İlk İş, Polisle İrtibata Geçin.
  3. Sigorta Şirketinizi Haberdar Edin.
  4. Kasko Şirketi Çalınan Araba İçin Ödeme Yapar mı?
  5. Kasko Sigortası ile Tatsız Sürprizlere Karşı Kendinizi Güvenceye Alın.

Eski arabaya yeni motor takılır mı?

Araç toplamak isteyen, kaza sonrası motoru parçalanan, kilometresi artan, motor parçaları yıpranan araç sahipleri marka ve modele uygun komple motor çeşitleri ile motor değişimi yapabiliyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: 5000 Tl Ye Hangi Araba Alınır?

Motor numarası okunmuyor ne demek?

Motor Şasi Numarası Okunmuyor,Muayene de sorun olur mu? Hayır,sorun olmaz. Artık motor şasi okunmadığında hafif kusur sayılmaktadır. Motor şasi no okunamıyor durumlarında önceden kullanıcılar birçok servis geziyor ve şasi numarasını düzeltmek için büyük çaba sarf ediyorlardı.

Çalıntı buluntu araç alınır mı?

“ Çalıntı – buluntu araçların satışı tamamen yasal” Söz konusu araçların satışını yapan şirketlerin yetkilileri yaptığı açıklamada, “ çalıntı – buluntu ” araçların alım satımının tamamen yasal olduğunu vurguladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *