FAQ: Araba Debriyaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Debriyaj ayarı yapılır mı?

Debriyaj pedalı kavrama ayarı hidrolik debriyaj sisteminde yapılır mı sorusu da sıklıkla soruluyor. Hidrolik debriyaj sistemlerinde pedal ayarı yapılamaz. Ancak telli debriyaj sistemlerinde kullanıcının beklentisine göre ayar yapılabilir.

Debriyaj ayarı nedir?

Debriyaj teli ayarı ile amaç, pedal ve debriyaj kolu arasındaki boşluğu, daha iyi kavramasına izin verecek şekilde ayarlamaktır. Sürücü debriyaj pedalına bastığında, teli gererek, debriyaja bağlanan çatalı hareket ettirir.

Debriyajın yukarıda kavraması ne demek?

Debriyaj pedalının yukarıda kavraması, arabanızın kavrama sisteminde bir arıza olduğunun göstergesidir. Debriyaj pedalı yukarı kavrama sorunun en belirgin sebebi ise, baskı balatanın bitmiş olmasıdır.

Debriyaj nasıl kontrol edilir?

Bir yerde durun ve el frenini sonuna kadar çekin. Aracı çalıştırın ve debriyaj pedalına sonuna kadar basarak şanzımanı 1. vitese alın. Gaz pedalına hiç dokunmadan ayağınızı yavaşça debriyaj pedalından çekin. Eğer debriyaj balatası sağlamsa araç kavrayacak, ileri doğru gitmeye çalışacak ve stop edecektir.

Debriyaj balatası bittiğini nasıl anlarız?

Debriyajın Bittiği Anlamak İçin İpucu!

  1. El frenini çekin.
  2. Vitesi 1’e alıp arabayı kaldırmaya çalışın.
  3. Motorun devri bitiyor ama hala stop etmiyorsa büyük ihtimalle debriyaj baskı balatası bitmiştir.
You might be interested:  FAQ: Full Paket Araba Ne Demek?

Debriyaj telinin kopmasına neden olan sebepler?

Debriyaj telinin kopmasının baskı balatayla ilgisi yoktur. Debriyaj teli, genelde pedal boşluğundaki ters açının ve sürtünmenin etkisiyle kopar.

Hidrolik debriyaj hava yaparsa ne olur?

Hidrolik sistemi her açtığınızda hava kabarcıkları oluşur ve sistemin düzgün çalışmasını engeller. Sistemde hava varsa; debriyaja bastığınızda hava kabarcıkları sıkışacak, ana silindirden yardımcı silindire gönderilen sıvının çoğunu emecek ve yardımcı silindirin görevini yapmasını engelleyecektir.

Debriyaj teli bozulursa ne olur?

Debriyaj Teli Kopması Debriyaj teli, zamanla eskiyip kopabilir. Bu durumda vites geçişi yapılamaz ve araç kullanılamaz. Yapılması gereken, Gerekli servislere gidip debriyaj telinin değişimini gerçekleştirmektir.

Debriyaj baskı balata biterse ne olur?

Baskı balatanın tamamen bitmesi durumunda şanzıman ve motor arasında bağlantı yapılamayacağından dolayı aracın yerinden hareket ettirilmesi mümkün olmayacaktır.

Baskı balata değişimi ne kadar tutar?

Araca ve motor tipine göre değişmekle birlikte baskı balata setleri ortalama 1000 TL gibi bir fiyata sahiptir. Baskı diski, debriyaj balatası ve bilyası ile birlikte set olarak satılan ürün, bilyasız alındığında ücreti 700 liralara kadar düşmektedir. Ortalama debriyaj seti değişim işçiliği ise 300-400 TL aralığında.

Debriyaj balatası değişimi kaç km?

Bu işin normal seyri 60 bin km ‘dir bu sebeple siz baskı balatayı 60.000 km ‘yi gördüğünüzde değiştirin.

Baskı balata ömrü ne kadardır?

Uygun kullanım ile birlikte orijinal bir baskı balata ömrü ortalama 90.000 km hatta daha üst kilometreleri bulabilmektedir. Uygun olmayan sürüş alışkanlıkları bu süreleri kısaltarak 20.000 km ve altı kilometrelerde parça değişimi ihtiyacı doğurabilir.

Debriyaj kullanımı nasıl olmalı?

Aracı ilk hareket ettireceğiniz zaman da debriyajı kullanırsınız. Debriyajdan ayağınızı yavaşça çekerken hafifçe gaza basmanız rahat bir şekilde aracınızı hareket ettirmenizi sağlar. Yine aracınızı durdurmak istediğinizde frene sert bir şekilde basmak yerine debriyaj ile birlikte hafif basmanız yerinde olacaktır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Icradan Araba Nasıl Alınır?

Debriyaj balatası kaça değişir?

Debriyaj Balatası Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır? Aracın kullanım alanına ve süresine göre değişmekle birlikte debriyaj balatası ve baskı sistemi ortalama 80.000 kilometrede değiştirilmelidir. Az önce de dediğimiz gibi, kullanım alanı ve süre burada belirleyici rol üstlenir.

Debriyaj bilyası bozulunca ne olur?

Debriyaj bilyası, aracı boşa çıkarmak için kullanılan basit ama önemli bir bileşendir. Bilya arızalandığında, vites değiştirmek zorlaşır. Uzun süre değiştirilmediği taktirde diğer debriyaj ve şanzıman parçalarının arızalanmasına yol açar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *