FAQ: Araba Plakası Nasıl Değişir?

Satıştan sonra plaka değişir mi?

Öncelikle satış aşamasında noterde plaka değişikliği talebi iletilir. Eğer satış esnasında bu talep belirtilmezse daha sonra plaka değişimi yapılamaz. Ardından gerekli belgeler hazırlandıktan sonra bir ay içinde Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Tescil birimine başvuru yapılır.

Araç alınca plaka değişir mi?

2.el araç alırken alım işlemleri sırasında noterde plaka değişikliği yapmak istediğinizi de belirtmeniz gerekiyor. Satış alım gününden itibaren bir aylık süre içerisinde de trafik tecil birimine başvurmalısınız. Buradan alacağınız belge ile Şoförler Odası’na giderek yeni plakanızı alabilirsiniz.

Plaka degisimi nasil olur 2021?

Plaka değiştirme ücreti 2021 yılı itibari ile 290 TL olarak bilinmektedir. Bu meblağ noter masraflarını içerisinde kapsamaktadır. Daha sonra şoförler odasına 50 TL ek bir ödeme yapmanız gerekecektir. Yani toplam olarak plaka değişim ücreti ne kadar sorusunun cevabını 340 TL olarak verebiliriz.

Sonradan plaka değişikliği nasıl yapılır?

İlk olarak satış aşamasında plaka değiştirme talebi notere gönderilir. Satış sırasında bu şart belirtilmezse plaka değişimi gerçekleştirilemez. Daha sonra gerekli evrakları hazırladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Sicil Dairesine başvurunuz. Ünite, ikamet adresinizle aynı yerde olmalıdır.

You might be interested:  Smart Nasıl Bir Araba?

Aynı ilde plaka değişimi olur mu?

2019 yılından önce araç tescil şubesi ile satın alan kişin ikamet adresi ” aynı ” yerde olması durumunda plaka değişikliği yapılamıyordu. Şuanda mevcut sisteme göre sadece il değişikliği olması durumunda plaka değişikliği yapabiliyorsunuz. Yani artık ilçe bazında bu işlemler yapılamıyor.

Eski plaka yeni araca takılır mı?

Notere plaka yenilemesi ile ilgili müracaat edersiniz. Eski plakaları teslim ettikten sonra yeni plakanın yazdığı evrak size teslim edilir. Evrak ile beraber Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı en yakın odaya gitmeniz gerekir. Burada yeni plakanız basılır ve aracınıza takılmaya hazır hale gelir.

2 el araba plaka değişimi nasıl yapılır?

Öncelikle aracın plakaları sökülerek notere başvurulur. Notere evrakları verirken plaka değişikliği talebinizi de iletiyorsunuz. Gerekli olan evraklar temin edildikten sonra noterde evraklar incelenir. Araçta herhangi bir hak mahrumiyeti vergi ve trafik cezası bulunmaması gerekiyor.

Plaka değişikliği nasıl yapılır 2020?

Plakasını değiştirmek isteyen kişiler ilk olarak kendilerine en yakın notere gitmelilerdir. Noterde gerekli başvurular yapıldıktan sonra eğer uygun bulunursa plaka hemen değiştirilebilir. Plaka değiştirme ücreti 2020 yılı için 290 TL olarak belirlenmiştir. Bundan başka bir ücret ödemesi yapılması gerekmemektedir.

Plaka yenileme işlemi nasıl yapılır?

Plaka yenileme işlemi yapmak için noterden randevu almanıza gerek yok.

  1. Plaka yenileme için gerekli evrakları toplayın.
  2. En yakın notere giderek plaka yenileme talebinde bulunun.
  3. Verilen plaka basım talep belgesi ve araç ruhsatı ile Şoförler Odasına gidin.
  4. Plaka basım ücretini ödeyin ve plakanızı yeniletin.

Plaka basımı ne kadar?

Bundan başka bir ücret ödemesi yapmanız gerekmemektedir. Fakat şoförler odasında bir form doldurulması için sizden 50 TL civarında bir para daha istenilmektedir, bunu da belirtelim. Plaka yenileme işlemleriniz için ise 2020 yılı için 34 TL notere ve 50 TL de plaka basım yerine veriliyor.

You might be interested:  Araba Tutmasına Ne Iyi Gelir?

Isme özel plaka kaç para?

ÖZEL PLAKA ALMA ÜCRETİ Şahsınız için alacağınız özel plaka için vermeniz gereken özel plaka vergisi de yine şirketlerde olduğu gibi 5 ile 15 bin TL arasında değişmektedir. Bazı plakalar için 250 bin TL ‘ye kadar istenen rakamlar olabiliyor.

Noter plaka veriyor mu?

KHK ile araç plaka değişikliği işleminde Emniyet Genel Müdürlüğünce (EGM) yürütülen işlemlerin tamamı Türkiye Noterler Birliğine (TNB) devredildi. Kısacası artık araç ruhsat ve plaka işlemleri noterler tarafından gerçekleştiriliyor.

Plaka nereden değiştirilir?

Plaka değiştirme işlemi, Şoförler Odası’na bağlı olan basım merkezlerinde yapılabilmektedir. Bunun için, Emniyetten randevu almanız gerekmektedir.

Yeni alınan araç plakası nasıl alınır?

Trafik tescil şubesine giderek eski plaka ve nüfus cüzdanı verilir. Araç ve plaka için gerekli dosyalar açıldıktan sonra ruhsata bilgiler işlenir ve ruhsat ile Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na gidip plakanızı alabilirsiniz.

Plaka kime ait sorgulama sms?

PLAKA SORGULAMA NUMARASI Bunun için Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom kullanıcıları 5654’e SMS göndererek sorgulama işlemlerini yapabilirler. Ancak bu numara ile yapılan kısa mesaj işleminin her sorgulama da 11 TL. tutarı ödenmektedir. Hasar geçmişini sorgulamak için plakayı yazın, 5664’e SMS gönderin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *