FAQ: Ipotekli Araba Nasıl Alınır?

Ipotekli araba alınır mı?

Arabaların ipoteği kaldırılmadan ya da devredilmeden satışı yapılamaz. Bu nedenle rehinli aracın satılabilmesi için öncelikle ipoteğe sebep olan borcu ödemeniz gerekir. Ayrıca bazı bankalar yeni bir sözleşme imzalayıp borcu alıcıya devretmeyi de tercih edebilmektedir.

Araç üzerindeki ipotek nasıl kaldırılır?

Rehin Kaldırma İşlemleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

  1. Bankadan borcun bittiğine dair ipotek fek yazısı almak.
  2. İpotek fek yazısını banka görevlisi ile birlikte gidip noterden onaylatmak.
  3. Banka vasıtasıyla noter onaylı bu evrak Trafik Tescil Müdürlüğü’ne bildirmek. Ardından aracınızdan rehin kalkmış olur.

Araba üstüne kredisi nasıl alınır?

Bankalar Taşıt Kredisi İçin Hangi Belgeleri İstiyor?

  1. Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi.
  2. İkametgah belgesi.
  3. Taşıt kredisi çekecek kişinin adına düzenlenmiş olan son iki aya ait elektrik, su ya da doğal gaz faturalarından en az biri.
  4. Noter satış sözleşmesi.
  5. Sıfır km araçlar için otomobil faturası ya da proforma faturası

Ipotekli araca kredi çıkar mı?

Normal şartlarda ihtiyaç kredisini en fazla aylık taksitini hane gelirinizin %50 oranını geçmeyecek şekilde alabilirsiniz. Ancak eğer elinizde bir araç var ise bu aracı ipotek ettirerek aracın kasko değerinin en aşağı %50 sine kadar ihtiyaç kredisi kullana bilirsiniz.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Sıfır Araba Satışları Ne Durumda?

Rehinli aracın satışı nasıl yapılır?

Banka Rehinli Araç Nasıl Satılır?

  1. Birinci Yol kalan kredi tutarının tamamını kapatıp bankadan rehin kaldırma işlemi yapılarak satılması
  2. İkinci Yol ise kalan kredi tutarını alıcının sizin adınıza bankaya yatırması ve bankanın rehini kaldırdıktan sonra aracın satışının yapılabilmesi.

Araç üzerinde hak mahrumiyeti var ne demek?

Bu tür durumlarda araçları olan kişilerin araçları üzerindeki tüm hakları, şartlar yerine getirilene kadar el konulmaktadır. Genel olarak hak mahrumiyeti olarak adlandırılan bu tür durumlarda, kişilerin araçlarını satabilmesi mümkün değildir. İpotek olarak arabanızı gösterirseniz oluyor sanırım.

Aracın rehinli olması ne demek?

Bir araç için rehin kararı bulunuyorsa, aracın bir yere nakit karşılığında teminat gösterildiği ifade edilmektedir. Bir bankadan alınacak taşıt kredisi ile araç alan kişilerin araçlarına rehin konulabilmektedir. Araç haciz rehin sorgulama işleminde bu tür araçlar için rehinli olarak gösterilmektedir.

Hak mahrumiyeti araç satılır mı?

Aracın üzerinden kredi ya da başka bir durumdan dolayı hak mahrumiyeti (rehin) bulunuyorsa bu durumda da satış yapılamamaktadır. Eğer aracın üzerinde ödenmemiş trafik cezası bulunuyorsa bu da satışa engel bir durum oluşturur. Cezalar ödendikten sonra satışa devam edilebilir.

Borçlu araba nasıl satılır?

Araç kredisi borcu olan bir aracın alımı Noterden vekalet alınıyor. Bu vekalet içeriğinde, satıcıdan alıcıya aracı istediğine satabileceği konusu yer alıyor. Bu işlemin ardından bankaya gidilerek aracın borcu ödeniyor. Trafikten alınacak yazı ile aracın devir işlemi gerçekleşiyor.

2 el araç kredisi yüzde kaç veriliyor 2021?

Fatura değeri 100 bin TL’yi aşan araçlarda, bedelin 100 bin TL’ye kadar olan kısmı için %70, 100 bin TL’nin üstünde olan kısım için %50 olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır.

You might be interested:  Sık sorulan: Araba Klima Gazı Bittiği Nasıl Anlaşılır?

En fazla ne kadar taşıt kredisi alabilirim?

Ne kadar taşıt kredisi alabilirim? Taşıt kredileri için tutar anlamında bir üst sınırımız bulunmuyor. Kredi tutarını satın alınacak aracın bedeli belirliyor. Araç bedelinin 100.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70, 100.000 TL’yi aşan kısmı için ise %50 oranında kredi kullanabilirsiniz.

2004 model araca kredi çıkar mı?

Bankaların size sağladığı ikinci el taşıt kredisi imkânından yararlanabilmeniz için, bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Genellikle en fazla 5 yaşında olan araçlara araç kredisi sağlanırken bu süre bazı bankalarca 10 yaşa kadar çıkarılmıştır.

Tapu ile kredi çekilir mi?

Belirli şartları karşılamanız durumunda hisseli tapu üzerinden ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmanız mümkündür. Hisse sahiplerinin hepsinin krediye kefil olması ya da hisseli tapunun tek tapuya dönüştürülmesi bankaların en çok talep ettikleri şartlardır.

Evi ipotek ettirip kredi çekilebilir mi?

Kendi eviniz üzerinden kredi çekmeniz aslında mümkün. Ancak bu krediyi, konut kredisi olarak değil “ İpotekli İhtiyaç Kredisi ” olarak alabilirsiniz. Bunun yerine nakit ihtiyacınızı karşılamak için yazının başında da belirttiğimiz gibi kendi evinizin üzerine ipotek koydurarak, ipotekli ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

Araç üstüne kredi çekilir mi?

Sıfır ve ikinci el araç alımlarında neredeyse tüm bankaların 60 aya kadar kredi seçenekleri mevcut olsa da taşıtın ipotek olarak verilmesi ile kredi kullanılması her banka tarafından yapılmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *