FAQ: Ipotekli Araba Nasıl Satılır?

Ipotekli araç satışı olur mu?

Arabaların ipoteği kaldırılmadan ya da devredilmeden satışı yapılamaz. Bu nedenle rehinli aracın satılabilmesi için öncelikle ipoteğe sebep olan borcu ödemeniz gerekir. Ayrıca bazı bankalar yeni bir sözleşme imzalayıp borcu alıcıya devretmeyi de tercih edebilmektedir.

Borçlu araba nasıl satılır?

Araç kredisi borcu olan bir aracın alımı Noterden vekalet alınıyor. Bu vekalet içeriğinde, satıcıdan alıcıya aracı istediğine satabileceği konusu yer alıyor. Bu işlemin ardından bankaya gidilerek aracın borcu ödeniyor. Trafikten alınacak yazı ile aracın devir işlemi gerçekleşiyor.

Araç üzerindeki ipotek nasıl kaldırılır?

Rehin Kaldırma İşlemleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

  1. Bankadan borcun bittiğine dair ipotek fek yazısı almak.
  2. İpotek fek yazısını banka görevlisi ile birlikte gidip noterden onaylatmak.
  3. Banka vasıtasıyla noter onaylı bu evrak Trafik Tescil Müdürlüğü’ne bildirmek. Ardından aracınızdan rehin kalkmış olur.

Arabanın ipotekli olduğu nasıl anlaşılır?

Aracın ipotekli olup olmadığını; E-devlet kapısına giriş yapıp arama bölümüne ”Adıma Tescilli Araç Sorgulama” yazmanız gerekmektedir. EGM tarafından açılan ilana giriş yaptıktan sonra eğer karşınızda sarı renkli bir ibare görünüyorsa ”Adınıza tescilli herhangi bir araç bulunamadı” yazısı karşınıza çıkacaktır.

You might be interested:  Sık sorulan: Kredi Ile 2.El Araba Nasıl Alınır?

İpotek kaldırılmadan satış yapılır mı?

Yatırım amaçlı gayrimenkul alıp – satan ya da kredi vadesini ödemekte zorluk yaşayan kişiler, kredi borcu bitmeden önce evin satışını gerçekleştirebilirler. Yani bankanın gayrimenkul üzerine koyduğu ipotek kaldırılmadan da ev alım satımı yapılabilir.

Kredili araç satışı nasıl yapılır?

Banka kredili aracınızı, borcunuz birmeden satmak istiyorsanız öncelik olarak notere gitmeniz gerekir. Noterde yapılacak olan sözleşmeyle birlikte araç satış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Noterde imzalanan sözleşme ile birlikte aslında temel kullanım hakkı tanımlanmaktadır.

Bir araba nasıl satılır?

Araç, alıcı adına tescil edilir ve noter devri gerçekleşir. 301 TL’lik (2021 fiyatıdır) noter ücretini alıcının ödemesi gerekir. Satıcı adına olan ruhsat iptal edilir ve yeni tescil belgesi hazırlandıktan sonra satış belgesi sunulur. Böylece noter satış işlemleri gerçekleşmiş olur.

Kredi çekilen araç satılabilir mi?

Hem sıfır km araçlar hem de ikinci el otomobil kredisi kullanılarak satın alınan araçlar, taşıt kredisi vadesi dolmadan önce satılabilir. Bunu engelleyen herhangi yasa yoktur. Size en uygun taşıt kredisi kullandıran banka, borcun geri ödenmesini rehin yoluyla güvence altına alma seçeneğini şüphesiz kullanacaktır.

1 temmuzda satılan aracın vergisini kim öder?

Temmuzdan sonraki 6 aylık süreçte ise aracın yeni sahibi MTV borcunu öder. 1 Ocak ve 1 Temmuz arasında satılan aracın ilk dönem vergi borcu da yine araç sahibi tarafından ödenerek satışı yapılabilir.

Rehinli araç alım satımı nasıl yapılır?

Rehinli Araç Satılırmı? Malesef aracın üzerinde rehin olduğu sürece resmi olarak noterler üzerinden kesinlikle satışını yapamazsınız. Bunun için tek yol ilgili borcun tamamının ödenip ilgili finans kuruluşunun rehin kaldırma işlemi yapmasının hemen ardından rehinli aracın satışı yapılabilir.

Araç üzerinde hak mahrumiyeti var ne demek?

Bu tür durumlarda araçları olan kişilerin araçları üzerindeki tüm hakları, şartlar yerine getirilene kadar el konulmaktadır. Genel olarak hak mahrumiyeti olarak adlandırılan bu tür durumlarda, kişilerin araçlarını satabilmesi mümkün değildir. İpotek olarak arabanızı gösterirseniz oluyor sanırım.

You might be interested:  Lada Samara Nasıl Bir Araba?

Aracın rehinli olması ne demek?

Bir araç için rehin kararı bulunuyorsa, aracın bir yere nakit karşılığında teminat gösterildiği ifade edilmektedir. Bir bankadan alınacak taşıt kredisi ile araç alan kişilerin araçlarına rehin konulabilmektedir. Araç haciz rehin sorgulama işleminde bu tür araçlar için rehinli olarak gösterilmektedir.

Bir aracın rehinli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Tüm bu işlemler e-Devlet ya da SMS yoluyla kolayca yapılabilir. Öncelikle ” turkiye.gov.tr/ arac -haciz-sorgulama ” bağlantısına gidin. E-Devlet’e kimlik doğrulaması seçeneklerinden biri ile giriş yaptıktan sonra bilgi giriş ekranına aracın plakası bitişik olarak yazılır ve “sorgula” butonuna basılır.

Bir aracın hacizli olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

e-Devlet üzerinden haciz sorgulama işlemi yaptığınız gibi, kişisel cep telefonunuzdan da sorgulama yapabilirsiniz. DETAY yazıp boşluk bırakıp plakayı girerek 5664’e SMS atmanız yeterlidir.

Bankadan rehinli ne demek?

Bir alacağa teminat olarak, alacağın tahsil edilememesi durumunda bunun için alacaklıya verilen eşya veya haktır. Böylece alacaklıya verilen şey rehin veya diğer adıyla merhundur. Rehin, alacaklıya yapılacak ödemeyi belirli bir şey üzerinde teminat altına almayı sağlayan sözleşmedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *