FAQ: Kredili Araba Nasıl Satılır?

Kredisi bitmemiş araç nasıl satılır?

Taşıt kredisi ile alınmış olsa bile üzerinde ipotek olmayan aracın satışı ile ilgili herhangi bir sorun yoktur. İpoteği olmayan kredili araç satışı, noter aracılığı ile kolayca gerçekleştirilebilir. Herhangi bir ikinci el araç satışı ile ipoteksiz kredili araç satışı arasında herhangi bir fark bulunmaz.

Kredi ile alınan araç satılabilir mi?

Satıcı, araç üzerinde bulunan borcu kapatmakla yükümlü oluyor. Taşıt kredisi borcu olan ikinci el otomobiller, aracın kredi borcu kapatılmak suretiyle satın alınabiliyor ve yasal devir işlemleri yapılabiliyor.

Banka ipotekli araç satılabilir mi?

Arabaların ipoteği kaldırılmadan ya da devredilmeden satışı yapılamaz. Bu nedenle rehinli aracın satılabilmesi için öncelikle ipoteğe sebep olan borcu ödemeniz gerekir. Ayrıca bazı bankalar yeni bir sözleşme imzalayıp borcu alıcıya devretmeyi de tercih edebilmektedir.

Araç kredi devri nasıl yapılır?

Taşıt kredisinin devredilmesi için bankaya yapılan başvurudan olumsuz sonuç alınması durumunda, aracı almak isteyen kişi kendi üzerine ihtiyaç kredisi çekebilir. Bu ihtiyaç kredisi ile araç sahibinin borcu bankaya ödenir ve borcu devir almak isteyen kişi ihtiyaç kredisini ödeyebilir.

You might be interested:  FAQ: Araba Ve Motor Ehliyeti Ne Kadar?

Arabanın borcu varsa satış yapılır mı?

Borcun tamamen bitirilmesi gerekir. Araçlar satılırken vergi borcunun dışında plakaya kayıtlı olan trafik cezaları gibi borçlar da dikkate alınmaktadır. Bu nedenle plaka üzerine herhangi bir borç varsa satış gerçekleştirilemez.

Taşıt kredisi ile alınan araba başkasının üzerine yapılır mı?

Kredi kullanarak otomobil almak isteyenler için “ Taşıt kredisini sizin için bir başkası çekebilir mi?” sorusunun cevabı çok önemlidir. Bazı özel nedenlerinizden veya bankaların şartlarını sağlayamadığınızdan dolayı, otomobil kredisini sizin için bir başkasının çekmesini isteyebilirsiniz. Ancak bu durum mümkün değildir.

2 el taşıt kredisi araç satışı nasıl oluyor?

Öncelikli olarak ikinci el arabanızı satın almak isteyen kişi, taşıt kredisi kullanacaksa aracınızın ruhsat fotokopisini sizden talep eder. Daha sonra sizden aldığı ruhsat fotokopisi ve diğer başvuru evraklarıyla birlikte bankaya giderek taşıt kredisi başvurusunda bulunur.

Rehinli aracın satışı nasıl yapılır?

Banka Rehinli Araç Nasıl Satılır?

  1. Birinci Yol kalan kredi tutarının tamamını kapatıp bankadan rehin kaldırma işlemi yapılarak satılması
  2. İkinci Yol ise kalan kredi tutarını alıcının sizin adınıza bankaya yatırması ve bankanın rehini kaldırdıktan sonra aracın satışının yapılabilmesi.

Taşıt kredisi borcu ödenmezse ne olur?

Taşıt kredisinin vadeleri zamanında ödenmediği taktirde, yasal süre dolduktan sonra, icra davası söz konusu oluyor. Gecikme faizleri, ödenmiş kredi vadeleri, araç satış bedeliyle birlikte banka borcu karşılanıyor ise icra davası son buluyor.

Ipotek kaldırılmadan satış yapılır mı?

Yatırım amaçlı gayrimenkul alıp – satan ya da kredi vadesini ödemekte zorluk yaşayan kişiler, kredi borcu bitmeden önce evin satışını gerçekleştirebilirler. Yani bankanın gayrimenkul üzerine koyduğu ipotek kaldırılmadan da ev alım satımı yapılabilir.

Ipotekli araç satışı nasıl yapılır?

İpotek bedeli ödendikten sonra iki taraf arasında karşılıklı anlaşma yapılır ve notere gidip sözleşme yaptırılır. Anlaşma sağlanıp borç ödendikten sonra, bankadan rehin kaldırma yazısı alınır ve ikinci el taşıt kredisi alabilmek için bankaya tekrar başvurulur.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Araba Tavan Lekesi Nasıl Çıkar?

Rehin kaldırma işlemi ne kadar sürer?

Genel olarak 1 hafta sürüyor. Bazen işlemler 3-4 gün sürerken nadiren 1 ay kadar da sürebilmesi söz konusu.

Borc devredilir mi?

Kural olarak her türden borcun devredilmesi yasal olarak mümkündür. Emredici veya kamu hukuku kurallarına göre borçlunun bizzat ödemek zorunda olduğu borçlar ise istisnadır. Bunun dışında şarta veya vadeye bağlı borçlar, henüz mevcut olmayan fakat gelecekte doğacak olan borçlar da devredilebilir.

Banka kredisi başkasına devredilir mi?

Kredi başkası için çekilmiş olsa dahi krediyi alan kişi, taksitlerin ödenmediği durumda borcu ödemekle yükümlüdür. Ancak bu konuda bankaların kesin kararları ve uygulamaları vardır: ‘İhtiyaç kredisi, krediyi alan kişi tarafından ödenir ve devredilemez’.

Taksitle alınan araba satılabilir mi?

Hem sıfır km araçlar hem de ikinci el otomobil kredisi kullanılarak satın alınan araçlar, taşıt kredisi vadesi dolmadan önce satılabilir. Bunu engelleyen herhangi yasa yoktur. Size en uygun taşıt kredisi kullandıran banka, borcun geri ödenmesini rehin yoluyla güvence altına alma seçeneğini şüphesiz kullanacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *