FAQ: Sw Araba Ne Demek?

Araçta SW ne demek?

Station Wagon, sözlük anlamı ile tavanı aracın arka ucuna kadar uzanan, genellikle 5 kapılı olan ve taşıma kapasitesi diğer binek araçlara göre daha çok olan araçlardır. Genellikle 5 kişilik otuma kapasitesine sahip olan station wagon araçların arka koltukların arasında uzun ve yüksek bir bagaj alanı bulunur.

Kasa tipi station ne demek?

Station Wagon (SW) uzantısının geçmişi Amerikalılara dayanır ve trenlerde yolcu ve yük taşıyan tekerlekli kasalardan yani vagonlardan gelmektedir. Türkçe karşılığı ise “İstasyon Vagonu” demektir. Yerden yüksek SUV ve Crossover kasa araçlar bir nevi yerden yükseltilmiş SW araçlardır.

Araclarda Cross ne demek?

Crossover’lar, 2008 yılının Ocak ayında Wall Street Journal’in bir makalesinde “SUV araçlara benzeyen ama bir hatchback ya da station wagon gibi hareket eden arabalar” olarak nitelendirildi. Kamyonet şasisinin üzerine yerleştirilen SUV’ların aksine crossover’lar binek araba şasisi üzerine yerleştiriliyor.

Yüksek araçlara ne denir?

SUV açılımı; Sport Utility Vehicle, Türkçe’si Spor Amaçlı Taşıt. Hem minivan, hem station wagon hem de çekme özelliğine sahip olan yüksek araçlara denir. Bu araçlar asfalt yollarda ve hafif arazilerde yol alabilirler. SUV araçlar genellikle dört tekerden çekme özelliğine sahiptirler.

Hatchback otomobil ne demek?

Hatchback, sözlük anlamıyla 3 veya 5 kapılı, 4 ve 4’den fazla oturma kapasitesine sahip ve bagaj uzantısı olmayan araçlardır. Bagaj kısmı sedan araçlara göre uzun değildir. Bunun yerine hatchback araçlarda bagaj, tavandan aşağıya doğru yuvarlak hatlarla iner.

You might be interested:  FAQ: Ruyada Araba Gormek Ne Demek?

MPV araçlar ne demek?

Türkçeye çevrilmiş haliyle “çok amaçlı araç ” anlamına gelen MPV araçlar tam da isminden anlaşılacağı gibi gerçekten çok amaçlı bir otomobil. iç hacminin geniş olması, 7’ye kadar çıkartılabilen koltuk sayısı ile geniş aileler için en ideal seçeneklerden birisi konumunda.

Kasa Tipi Coupe ne demek?

Halk arasında sıklıkla “cabrio” kelimesiyle karıştırılan coupe araba, iki kapılı olarak tasarlanmış otomobil modellerine verilen isimdir. Oldukça sportif bir görünüme sahip olan coupe arabalarda 2 ya da 4 adet pencere bulunur.

Kasa Tipi SUV ne demek?

Sport utility vehicle ya da SUV (Türkçe: spor amaçlı taşıt) hem çekme kapasitesi hem de kamyonet özelliğine sahip yolcu taşıma aracıdır. Araç hem minivan hem de station wagon özelliklerini bir arada barındırır. Bunun yanında asfalt harici arazilerde hareket edebilir.

Arkası uzun olan araçlara ne denir?

Sedan Nedir? 2 ya da 4 kapılı, en az 4 adet oturma yeri olan binek otomobildir. Avrupa’da daha çok hatchback otomobiller tercih edilirken Amerika’da ve Asya ülkelerinde sedan modeller popülerdir.

Minik arabalara ne denir?

Bagaj hacmi daha küçük olan kasa tiplerine hatchback deniyor. Özellikle şehir hayatında hatchback araçlar oldukça kullanışlı olabiliyor. Ülkemizde sedandan sonra en çok hatchback araba kasaları tercih ediliyor. Hatchback kasaları, station vagon arabaların daha kısa ve kompakt modelleri olarak kabul edebiliriz.

SUV binek araç mı?

“Spor amaçlı taşıt” ya da “sportif çok amaçlı araç ” olarak Türkçeye çevrilebilir. SUV araçlar hem asfalt hem de arazi kullanımı için üretilmiş, genellikle 4×4 çekişli olan, yüksek araçlardır.

Crossover araçlar hangileri?

Otomobilin 4×4 ve 4×2 çekiş sistemli versiyonları mevcut.

  • 2- NISSAN QASHQAI. Avrupa’da ve ülkemizde en çok tercih edilen kompakt crossover olan Qashqai dizel ve benzinli motor seçeneklerine sahip.
  • 3- PEUGEOT 3008.
  • 4- VOLKSWAGEN TIGUAN.
  • 5- RENAULT CAPTUR.
  • 6- SEAT ATECA.
  • 7- SKODA KAROQ.
  • 9- TOYOTA C-HR.
  • 10- HONDA CR-V.
You might be interested:  Sık sorulan: Araba Nasıl Kullanılır Adım Adım?

Neden SUV araç?

Neden SUV Tercih Ediliyor? SUV aracın çekiş gücü ve performansı yüksek olduğu için zorlu hava ve yol şartlarına dayanıklıdır. Güçlü ve pratiktir. Bagaj hacmi geniştir ve yük/yolcu taşıma vb gibi durumlarda tercih edilir.

B sınıfı SUV ne demek?

B segmenti SUV araçlar, küçük sınıf araç kategorisinde yer alıyor. Şehir içi kullanıma daha elverişli olan bu araçlar, aynı zamanda uzun yolculuklarda da kullanılabiliyor. B segmente “mini SUV ” da deniliyor. C segmentindeki SUV araçların iç hacimleri B segmentine göre daha büyük oluyor.

SUV ne demek açılımı?

SUV ‘un açılımı Sports Utility Vehicle’dır (Sportif Çok Amaçlı Araç) ve ABD’den çıkarak hayatımıza girmiştir. SUV (Sports Utility Vehicle – Sportif Çok Amaçlı Araç), çeşitli modellerle mevcuttur (örneğin “sportif” yöne ağırlık veren Porsche Cayenne gibi araçlar ve “Çok Amaçlı” yöne odaklanan VW Amarok gibi araçlar).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *