Hızlı Cevap: 5 Kapılı Araba Ne Demek?

4 kapılı araç ne demek?

Sedan, 4 veya daha fazla oturma yeri olan 2 veya 4 kapılı, sabit şaseli veya orta kolonlu, 4 veya daha fazla penceresi olan kapalı binek taşıtlarına denir. Sedan geçmişte önemli ve zengin kişilerin taşındığı Türkçe karşılığı tahtırevan olarak adlandırılan taşıma aracının karşılığıdır.

5 kapılı araba nedir?

Hatchback, 3 ila 5 kapılı, 4 veya daha fazla oturma yeri olan, genellikle arka koltuklar yatırılabilir, bagaj uzantısı olmayan, arka tarafı düz olarak yere inen, bagaj kapısı tamamen açılabilir, bagaj kısmı kabine dahil olan, kapalı binek taşıtlarına verilen addır.

Sedan ve hatchback ne demek?

Öncelikle sedan araba nedir sorusu ile başlayalım. Özetle sedan araçlar daha ferah bir ortam düşüncesi ile tasarlanıyor ve tam da bu nedenle konforlu yolculuğu önemseyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Hatchback arabalar ise arka kapısı aracın arka camı ile birlikte açılan bir gövde tipine sahip.

5 kapi nedir?

Station Wagon, sözlük anlamı ile tavanı aracın arka ucuna kadar uzanan, genellikle 5 kapılı olan ve taşıma kapasitesi diğer binek araçlara göre daha çok olan araçlardır. Genellikle 5 kişilik otuma kapasitesine sahip olan station wagon araçların arka koltukların arasında uzun ve yüksek bir bagaj alanı bulunur.

4 kapılı coupe ne demek?

Coupe 2 veya 4 oturma yeri olan, 2 kapılı, 2 veya 4 yan penceresi olan kapalı binek taşıtıdır. Genellikle dört kişilik iki kapılı arkada oturma yeri sabit tavanlı, öndeki oturma yerlerinin üstü açılabilir arabalar da coupe de ville ya da town coupe olarak adlandırılmıştır.

You might be interested:  FAQ: Araba Ötv Ne Kadar?

4 kapılı coupe olur mu?

Coupe; halk arasında tek kapılı olarak bahsettiğimiz otomobil sektöründe ise 2 ya da 3 kapılı olarak geçen otomobil tasarımları için kullanılan bir terimdir genellikle. Coupe ‘lerin iç hacmi diğer modellere göre çok daha dar olduğu için genellikle 2 kapılıdır. Aynı iç hacme sahip 4 kapılı sedanlar da mevcut.

Cross over ne demek?

Crossover ‘lar, 2008 yılının Ocak ayında Wall Street Journal’in bir makalesinde “SUV araçlara benzeyen ama bir hatchback ya da station wagon gibi hareket eden arabalar” olarak nitelendirildi. Kamyonet şasisinin üzerine yerleştirilen SUV’ların aksine crossover ‘lar binek araba şasisi üzerine yerleştiriliyor.

Coupe araba ne demek?

Halk arasında sıklıkla “cabrio” kelimesiyle karıştırılan coupe araba, iki kapılı olarak tasarlanmış otomobil modellerine verilen isimdir. Oldukça sportif bir görünüme sahip olan coupe arabalarda 2 ya da 4 adet pencere bulunur.

Hatchback araç nedir?

Hatchback, sözlük anlamıyla 3 veya 5 kapılı, 4 ve 4’den fazla oturma kapasitesine sahip ve bagaj uzantısı olmayan araçlardır. Sedan araçlara göre daha kısa olan hatchback araçlar, bagaj hacmi olarak daha fazla alan sağlarlar.

Sedan kasa tipi ne demek?

Kısacası iki veya dört kapılı, dörtten fazla kişinin seyahat edebildiği uzun şaseli araçlardır. Sedan araçların iç hacimleri ve iç konforları da oldukça ileri düzeydedir. Bir çok sedan aracın diz ve baş boşlukları standart ölçülerin üzerindedir.

Liftback araç nedir?

Liftback yaygın otomobil segmentleri’nden biridir. Görüntüsüne göre hatchback ve station wagon türlerine benzer. Genellikle arka camlarda cam sileceği ile ayırt edilir. Bunlarda arka kapak daha yatay olarak açılıdır.

Araba kasa tipleri nelerdir?

İşte araç kasa tipleri ile ilgili bilmeniz gerekenler:

  • Sedan, hatchback ve station wagon. Bu üç kasa tipi, ihtiyaca göre ülkemizde en çok kullanılan kasaları oluşturuyor.
  • Sedan. Sedan, klasik dört kapılı araç tiplerine verilen ad.
  • Hatchback.
  • Station wagon.
  • Cabrio.
  • Pick up.
  • SUV.
You might be interested:  Araba Koltuk Lekesi Nasıl Çıkar?

4K 5K ne demek?

5K ekran aslında 4K çözünürlükte video ya da fotoğraf düzenleyen kişilerin bunların tam çözünürlükte yapmalarını sağlamak için var. 5K ekran ile editörler hem 4K görüntüde içeriği yazılım içerisinde tam çözünürlükte görüntüleyebilirken hemde video yada fotoğraf dışında düzenleme araçlarınada yer kalıyor.

Hatchback nasıl yazılır?

Hatchback araba modelleri HB olarak da ifade edilmektedir.

SUV aracı ne demek?

Sport utility vehicle ya da SUV (Türkçe: spor amaçlı taşıt) hem çekme kapasitesi hem de kamyonet özelliğine sahip yolcu taşıma aracıdır. Araç hem minivan hem de station wagon özelliklerini bir arada barındırır. Bunun yanında asfalt harici arazilerde hareket edebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *