Hızlı Cevap: Araba Devirli Nasıl Kullanılır?

Araç kaç bin devirde kullanılmalı?

Benzinli motorlarda ise 2500 – 3000 devirler de vites değişimlerini yapmak ve buna göre kullanmak en ideali olacaktır. Bu konuda bilinmesi gereken diğer noktalardan biri de aracı yüksek devir de kullanırsak neler olacağı sorusudur.

Aracı devirli kullanmak ne demek?

Yüksek devirde araç kullanmak yerine kısa aralıklarda ekstradan güç için araç devirli kullanılabilir. Sürekli devirli araç kullanımı silindirlerin aldığı yakıtı da yanmadan dışarı atacağı için tasarruf açısından da olumsuz bir sonuç yaratır ve araç hararetini ciddi anlamda arttırır.

Devir saati kaçta olmalı?

Dizel bir araç için maksimum yakıt verimliliğini sağlamak için 2.000-2.500 devir aralığında vites değiştirmek, benzinli bir araç içinse; 2.500-3.00 devir bandında vites yükseltmek, hem motor sağlığı hem yakıt tasarrufu, hem de sarsıntısız bir sürüş için optimum vites değiştirme aralığı olarak kabul edilmiştir.

Dizel otomobiller nasıl kullanılır?

Dizel araba kullanımı esnasında devir saatine dikkat edin ve yüksek devirde uzun süre kullanmamaya özen gösterin. Bunun yerine devir saati 2-3 arasındayken vites arttırın. Bu hem motora güç binmesini önler hem de yakıt tüketiminin artmamasını sağlar. Gaza basmayacaksanız ya da yavaşlıyorsanız vitesi boşa almayın.

You might be interested:  FAQ: Passat Nasıl Araba?

Araç kaç devirde vites atılır?

Vites Nasıl Artırılır? Vites yolda giderken kademeli bir şekilde devir her 2000’e geldiğinde atılır. Bu bir zorunluluk değildir ancak arabayı hızlı kullanmak istiyorsanız devir göstergesinde ibrenin 3000-4000 devirleri görmesini bekleyebilirsiniz.

Dizel araç kaç bin devirde kullanılır?

Dizel Aracınızı Sürekli Düşük Devirde Kullanmayın Aracınız ile uzun yola çıktığınızda aracı zaman zaman 3000-3500 devir bandı arasında kullanın.

Devir edilmiştir ne demek?

Bir malın mülkiyetini veya bir mal üzerindeki hakkıbir başkasına geçirme.

5 vites devir kaç olmalı?

VİTES GEÇİŞİ-HIZ İLİŞKİSİ Öncelikle vites geçişlerini doğru devirlerde yapmak gerekir. Örneğin 50 km hızda 4. ya da 5. vitese çıkmış olmak gerek. Motor devri yaklaşık 1000 d/d’ye düştüğünde 1. vitese geçip, dizel araçlarda 2000 d/d ve benzinli araçlarda 2400 d/d devirde vites yükseltmek ideal olandır.

Hangi viteste kaç km hız yapılır?

Vitesler aracın gücünü, motorun devrini ve hızını ayarlar: 1. Vites: Minimum hız limiti 5 KM – Maksimum hız limiti 40 KM olup, 20 KM hızı aştıktan sonra ikinci (1.) vitese geçilir. 2. Vites: Minimum hız limiti 10 KM – Maksimum hız limiti 60 KM olup, 40 KM hızı aştıktan sonra üçüncü (3.) vitese geçilir.

Dizel arabada vites ne zaman değiştirilir?

Araç benzinli de olsa dizel de olsa düz yolda 1.700-2.500 devir aralığında bir üst vitese geçiş yapılmalı. Özellikle dizel araçlarda yüksek devirde vites değiştirmek gibi hatalı kullanımlar söz konusu. Yeni nesil motorlarda buna gerek yok.

Devir saati ne işe yarar?

Motor devri, araç motorunda bulunan krank milinin bir dakikada yaptığı dönme/ devir sayısıdır. Her araçta yer alan devir saatinden krank milinin devri görülür. Bu devire göre de aracın vitesini düşürüp yada arttırarak hem daha fazla performans hem de yakıt tasarrufu sağlamak basitleşir.

You might be interested:  FAQ: Araba Alarmı Nasıl Kapatılır?

1 vites ne zaman kullanılır?

Yokuş yukarı duruyorsa 1. vites, yokuş aşağı duruyorsa geri vitese takılması gerekir. Bunun nedeni ise aracın frenlerinde herhangi bir sorun olması halinde vitesin arabayı tutacak olmasıdır. Ancak vitese takmanın da bir kuralı var. Arabayı park ettikten sonra el frenini çekip, vitesi boşa almak gerekir.

Dizel araç kullananlar nelere dikkat etmeli?

Dizel Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • #Uzun yol sonrası duraklamalarda.
 • #Yakıtınızı güvenilir bilindik yerlerden alın.
 • # Aracı devrinde kullanmak.
 • #Periyodik bakımları ihmal etmeyin.
 • #İlk çalıştırmada dikkat edilecekler.
 • # Aracı vurdurarak çalıştırmayınız.

Dizel araçlar Türkiye’de ne zaman yasaklanacak?

2030’da dizel ve benzinli araç satışları yasaklanacak.

Dizel motor ömrü nasıl uzatılır?

7 Adımda Arabanızın Motor Ömrünü Uzatmak İster Misin?

 1. Aracınızı susuz bırakmayın.
 2. Hava filtrenizi sürekli temiz tutun.
 3. Yağ filtrenizi her bakımda değiştirin.
 4. İlk çalıştırmada kısa bir süre bekleyin.
 5. Uzun yolculuklardan sonra hemen motoru kapatmayın.
 6. Bakım aralıklarını aksatmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *