Hızlı Cevap: Araba Düz Kontak Nasıl Yapılır?

Düz kontak hangi araçlara yapılır?

Yeni otomobillerde güvenliğin artırılması amacıyla birçok geliştirme yapılmış olsa da 90’ların ortasına kadar üretilmiş olan otomobiller düz kontak yapılabilmesi için idealdir. Yani aracın anahtarını kaybettiğinizde düz kontak yapılarak araç bulunduğu yerden hareket ettirilebilir.

Anahtar olmadan araba nasıl çalıştırılır?

Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi genel olarak şu şekilde çalışır; otomobile ait anahtarı sürücü cebinden veya çantasından çıkarmasına gerek kalmadan, aracın yaklaşık 1,5 metre yakınına geldiği anda aracın kapı kollarında bulunan yaklaşma sensörleri tarafından algılanır ve kapı kolları veya bagaj kapağı sürücü

Düz kontak ne demek?

gkhnhl marş kısmındaki kabloları anahtar olmadan el yardımıyla birbirine sürterek arabayı çalıştırma olayına düz kontak denilmektedir.

Düz kontakta direksiyon kilidi nasıl açılır?

Arabanızın Direksiyon Kilidini Açmak

 1. Anahtarınızı kontağa yerleştirin.
 2. Anahtarı yavaşça çevirin.
 3. 3. Direksiyona baskı uygulayın.
 4. Direksiyonunuzu sert hareketlerle sallamayın.
 5. Anahtarı çevirmeden önce hafifçe dışarı çıkartın.
 6. Direksiyon kilidini açmak için direksiyonu ve kilidi aynı anda çevirin.

Immobilizer düz kontak olur mu?

İmmobilizer otomobillerin araç çalıştırma ( kontak ) sistemine takılan elektronik bir devredir. Bu elektronik devrenin bir parçası arabayı çalıştıran kontak anahtarı içindedir ve bu parça tamamlanmadan motor çalışmaz. Bu nedenle İmmobilizer olan otomobiller, “ düz kontak ” yapılamaz ve çalınmaları çok daha güçtür.

You might be interested:  Hızlı Cevap: 60.000 Tl Ye Hangi Araba Alınır?

Kontak anahtari nasil calisir?

Anahtar kontağa takılır ve birinci aşamaya kadar çevrilir. İlk çevirmede gösterge ışıkları yanacaktır. Bu gösterge ışıkları 3 saniyelik bir süre içerisinde sönecektir. Kontak bu sefer sonuna kadar, saat yönünde tekrar çevrilmelidir. 2 saniye boyunca marşa basılmış bir şekilde tutulmalıdır.

Araba kapı kilidi nasıl açılır?

1)Elektrik veya Otomatik Kilitleri Kırma

 1. Seçtiğiniz aracı bulun.
 2. Kapıyı Açın.
 3. Çubuğu Takın.
 4. Kement Bir Ceket Askısı İle Kilit.
 5. Ince Bir Jim Kullanarak Yapmaya Çalışın.
 6. Aracınızı Takın.
 7. Elbise Askısını İndir.
 8. Pimi Bul.

Anahtarsız araba çalınır mı?

İngiltere’de çok satılan bazı yeni anahtarsız otomobillerin 10 saniye içinde çalınabileceği ortaya çıktı. Bu arabaların bir kısmı Türkiye’de de satılıyor. Bu sistemin kullanıldığı arabalarda sürücüler, anahtarlarını ceplerinden çıkarmadan araçlarına girebiliyor ve motoru çalıştırabiliyor.

Start Stop araçlarda kontak nasıl açılır?

Kartı çekip tekrar takman. Ya da araç vitesteyken start stop butonuna basman yeterli. Fren ve debriyaj pedalına basmadan tuşa basınca kontak açılmış gibi gösterge ekranı açılıyor evet.

Araba kontak nedir?

Kontak anahtarı: Motorlu araçlarda, bujilerin ateşleme yapabilmesi ya da ateşlemeyi kesmek için elektrik donanımına komuta eden anahtar.

Araçta marş nasıl yapılır?

İlk marş esnasında yapılması gereken öncelikle debriyaja ve frene basılır vites boşa alınır ve araç çalıştırılır. Debriyaja basınca vites boşa geçeceğinden frene basmak gereklidir. Araç çalıştırıldıktan sonra hava soğuk ise şayet bir miktar rolanti de çalıştırmak doğru olacaktır.

Direksiyon kilidi ne işe yarar?

Direksiyon kilidi de araç park halindeyken oto hırsızları tarafından çalınmasının önlenmesi amacıyla yapılmış bir güvenlik mekanizmadır. Bu mekanizma sayesinde anahtar kontak üzerinde olmadığı zamanlarda direksiyon dönmez ve belli bir noktada kilitlenip kalır.

Direksiyon kilitlenirse ne olur?

Son derece tehlikeli bir durum olan araba çalışırken direksiyon kilitlenmesi ise aracınızda bir sorun olduğuna işarettir ve ciddi kazalara yol açabilir. Bunun en büyük sebebi ise yokuş aşağı seyir halinde vitesin boşa atılması ve araçta olan bir sorun sebebi ile motorun stop etmesidir.

You might be interested:  Sık sorulan: Uzaktan Kumandalı Araba Pili Nasıl Şarj Edilir?

Direksiyon neden dönmüyor?

Ön lastiklerin havası basıncı azalmışsa, lastiğin biri inmişse veya patlamışsa direksiyon dönmez. Direksiyon milindeki mafsal arızası da direksiyonun dönmesine engel olabilir. Direksiyon rot kollarındaki rot başlarının aşırı sıkı olması direksiyonun dönmesine engel olabilir.

Gidon kilidi nedir?

Ürün Açıklaması: Bu Caps Lock, tüm scooter’lar, motosikletler ve ATV’ler için kullanımı kolay, son derece görünür hırsızlığa karşı caydırıcı olarak tasarlanmıştır. Caps Lock, ön fren kolunu tutma koluna kilitleyerek çalışır, böylece aracın dışarı itilmesine engel olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *