Hızlı Cevap: Araba Nasıl Az Yakar?

Araba neye göre az yakar?

Arabanın ağırlığı yakıt masrafını arttırır. Dolayısıyla “küçük ve hafif arabalar daha az yakıyor” demek yanlış olmaz. 1,3 litre ya da 1,4 litre motor araçlar genellikle diğerlerine göre daha az yakarlar. Arabanın yeni olması da yakıt masrafını düşüren bir etkendir.

Araba kaç devirde en az yakar?

Yakıt tasarrufu yapmanın en iyi yolu otomobili olabildiğince sakin kullanmaktan geçer. Aracı yüksek devirlerde kullanmamaya özen gösterin. Yakıt sarfiyatının en az olduğu devir; benzinli araçlarda 2500-3000, dizel araçlarda ise 2000-2500’dür.

Araba nasıl daha az benzin yakar?

Benzinli aracın az yakması için sabit bir hızda ilerlemek ve durmak gerektiği zamanda hızı yavaş yavaş düşürerek durmak yakıt performansına olumlu etki edecektir. Unutmayın her fren aracın ekstra enerji harcamasına sebep olur. Yokuş yukarı araç sürüşü yakıt tüketimini arttıracaktır.

Uzun yolda hangi araç az yakar?

Yakıt Cimrisi 10 Otomobil

 • Citroen C-Elysee HDi Manuel.
 • Toyota Corolla 1.4 D-D4.
 • Hyundai Elentra CRDI Dizel.
 • Seat Leon 1.6 TDI.
 • Opel Corsa 1.3 CDTI.
 • BMW 1 116 D.
 • Yeni Skoda Fabia 1.4 TDI Ambition.
 • Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline.
You might be interested:  FAQ: Gta 5 Araba Nasıl Yüklenir?

Hangi araba az yakıt yakar?

Karbonmonoksit salınımına göre en çevreci yakıt LPG iken hidrokarbon baz alındığında ilk sırada dizelin yer aldığı görülüyor.

Benzinli arabam neden çok yakar?

Yüksek Yakıt Tüketimine Neden Olan Sebepler Motor yağı değişim km’sinin geçirilmesi. Hava filtresinin kirlenmesi ve zamanında değiştirilmemesi. Otomobilin supap ayarı manuel ise en fazla 2000 km’de bir supap ayarının yaptırılmamış olması Debriyaj sisteminde arıza olması

Araç kaç bin devirde kullanılmalı?

Benzinli motorlarda ise 2500 – 3000 devirler de vites değişimlerini yapmak ve buna göre kullanmak en ideali olacaktır. Bu konuda bilinmesi gereken diğer noktalardan biri de aracı yüksek devir de kullanırsak neler olacağı sorusudur.

Kaç bin devirde vites değiştirilir?

Vites Nasıl Artırılır? Vites yolda giderken kademeli bir şekilde devir her 2000’e geldiğinde atılır. Bu bir zorunluluk değildir ancak arabayı hızlı kullanmak istiyorsanız devir göstergesinde ibrenin 3000-4000 devirleri görmesini bekleyebilirsiniz.

Hangi devirde vites değiştirilir?

VİTES GEÇİŞİ-HIZ İLİŞKİSİ Öncelikle vites geçişlerini doğru devirlerde yapmak gerekir. Örneğin 50 km hızda 4. ya da 5. vitese çıkmış olmak gerek. Motor devri yaklaşık 1000 d/d’ye düştüğünde 1. vitese geçip, dizel araçlarda 2000 d/d ve benzinli araçlarda 2400 d/d devirde vites yükseltmek ideal olandır.

Az yakıt tüketimi için ne yapmalı?

Yakıt Tüketimini Azaltmanın 12 Altın Kuralı

 1. Hızınızı Azaltın.
 2. Kaliteli Ve Özenli Yakıt Kullanın.
 3. 3. Yakıt Sızdırmalarının Önüne Geçin.
 4. Aracınızı Mümkün Olan En Yüksek Viteste Kullanın.
 5. Ani Frenden Kaçının.
 6. 6. Klimayı Dikkatli Kullanın.
 7. Aracı Rölantide Çalıştırmaktan Kaçının.
 8. 8. Yağ Ve Hava Filtrelerini Temiz Tutun.

Araba boşta iken yakıt harcar mı?

Aracın hareket halinde boşa atılması, güç iletimini sağlayan şanzımanın devreden çıkmasına neden olur. Vitesin boşa alınma aşamasında araç pistonları bir süre hareket etmeye devam eder ve tekrar ateşleme yapar. Vites boştayken yakıtın harcanma kapasitesinin artması, bu durum nedeniyle ortaya çıkar.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Susuz Giderse Ne Olur?

Bir araç 100 km’de ne kadar yakar?

1.6 veya 1.2 turbo benzinli bir araç şehir içinde ortalama 8.5 litre yakıyor. 1.6 dizel bir araç da şehir içinde 100 kilometrede yaklaşık 6 litre tüketiyor. Kilometrede benzinli araç 58 kuruş, dizel ise 37 kuruş yakıyor.

Araç kaç km den sonra çok yakar?

Hız sınırlarına uymaya ve gereğinden fazla hızlı gitmemeye dikkat edin. 90 km ‘den sonraki her 1 km artış yakıt tüketimini yüzde 1 oranında artırır. Saatte 120 km. hızla giden bir araç 80 km hızla giden bir araca göre yüzde 25 daha fazla yakıt tüketir.

10 litre benzin yakan araç kaç litre LPG yakar?

Benzin yapısı gereği, LPG ‘ye nazaran litre bazında %20 daha az yakıt tüketiyor, ancak LPG de benzine göre %50 daha düşük fiyata satın alındığı için daha tasarruflu deniliyor. Yapılan araştırmalara göre benzinli araçlar 100 kilometrede yaklaşık 10 litre yakıt tüketirken; LPG ‘li araçlarda, 12 litre olarak hesaplanıyor.

Dünyanın en az yakan arabası hangisi?

1- Volkswagen Golf 1.6 lt TDI BMT 115PS Düz Vites Sahip olduğu teknoloji ve sağladığı konfor ile adından söz ettiren Golf’ün 100 kilometrede tükettiği ortalama yakıt 4.1-4.2 litre arasında.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *