Hızlı Cevap: Araba Nasıl Hurdaya Çıkarılır?

Hurda araç alımı için nereye başvurulacak?

Noterden alınan belge ile birlikte MKEK Hurda İşletmesi Müdürlüğü, Ömrünü Tamamlamış Araç Merkezi, Büyükşehir Belediyesi ya da İl Özel İdaresi kurumlarına başvuru yapmak gereklidir. Büyükşehir Belediyeleri için Taşınır Mal ve Ambarlar Şube Müdürlüğü ile iletişim kurulmalıdır.

Hurdaya ayrılan aracın plakası ne olur?

“MADDE 39 – Araçlar; Tescil belgesine ” hurdaya çıkarılmıştır” şerhi konularak tescil belgesi sahiplerine geri verilir, motorlu araç trafik belgesi ile tescil plakaları geri alınarak iptal edilir. Hurdaya ayrılmış olan taşıtlar, onarımla yenilenseler bile tescil edilemezler.

Hacizli Araç hurdaya ayrılabilir mi?

Araç üzerinde Devletin vergi, gecikme zammı ve hatta trafik cezası borçları için haciz konulmuşsa bu yasalardan yararlanmak suretiyle tescil kayıtları silinen bu taşıtların hurdaya ayrılması da mümkün olabilmektedir.

Eski arabalar hurdaya ne zaman alınacak?

Hurda Yasası 2019 Hurda yasası için verilen süre 2019 yılına kadar uzatıldı. 1997 yılında ve öncesinde alınan araçlar, bu yasa kapsamında hurda olarak nitelendiriliyor. Bu tarz araçların 2019 sonuna kadar Hurda Müdürlükleri’ne teslim edilmesi gerekiyor.

You might be interested:  Yağ Yakan Araba Nasıl Tamir Edilir?

Hurda Tesviki tekrar cikar mi?

Hurda Araç Teşvik Uygulaması Uzatıldı! Hurda pozisyonunda gözüken araçların trafikten çıkarılması amacı ile başlatılan teşvik uygulaması resmi gazete yapılan değişiklik ile 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Hurda araç kaça alınıyor?

Kişiler, hurdaya çıkan araçlarıyla yeni araçlarını 15 bin liraya kadar indirimli bir şekilde alabiliyor. Vergisiz ve ÖTV’siz olan araçların değeri eğer 46 bin TL’nin altındaysa, bunun için 10 bin TL, 70 bin TL’ye kadar olan araçlarda da 15 bin TL indirim uygulanacak.

Hurdaya verilen aracın vergi borcu silinir mi?

Yukarıdaki düzenlemeler uyarınca hurdaya çıkarılan aracın trafik kaydı silinmekte ve bu silinme işlemi tarihi itibariyle MTV mükellefiyeti son bulmaktadır. Hurdaya ayrılmış aracın tekrar trafiğe tescil işlemi söz konusu olmadığı için bu araçlar için yeniden MTV yükümlülüğünün doğması söz konusu değildir.

Resmi araç hurdaya nasıl çıkarılır?

ruhsatı olmak kaydıyla TÜVTÜRK’e götürülür (eğer araç yürüyemeyecek durumdaysa çekici yardımıyla götürülür). TÜVTÜRK ” araç muayene araç trafiğe çıkmaya salih değildir” tespiti yapılır. Gerekli işlemlerin yapılması halinde araç Makine Mühendisleri Odası’na gönderilir. Bu şekilde aracınızı hurdaya çıkarmış olursunuz.

Borcu olan araç hurdaya çıkar mı?

Araç üzerinde Devletin vergi, gecikme zammı ve hatta trafik cezası borçları için haciz konulmuşsa bu yasalardan yararlanmak suretiyle tescil kayıtları silinen bu taşıtların hurdaya ayrılması da mümkün olabilmektedir.

Rehinli araca çekme belgesi alınır mı?

Araca yazılan cezalar, rehinler ya da hacizler ödenerek plaka trafiğe teslim edildikten sonra çekme belgesi alınır. Aracın bandrolü olmadığı için artık trafiğe çıkamaz. Bu nedenle çekme belgeli araç alırken üzerinde rehin ya da haciz var mı diye endişe edilmesine gerek yoktur.

Hak mahrumiyeti olan araç trafikten çekilir mi?

Aracın Trafikten Çekme İşlemi İçin Gerekli Olanlar: Yakalama kararı içerenler hariç olmak üzere, kayıtlarında hak mahrumiyeti olan araçlar trafikten çekilebilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Düz Vites Araba Nasıl Kullanılır Uzmantv?

Araç çekme belgesi noterden alınır mı?

Çekme belgeli araç şu şekilde alınıp satılabilmektedir: Aracın satışı noterde yapılmaktadır. Eğer plaka değişikliği yapılacaksa bu değişiklik talebinin noterde belirtilmesi gerekmektedir. Hasarlı olarak satın alınan araçların TÜVTÜRK muayenesinden geçebilmesi için tamirinın yaptırılması gerekmektedir.

Kaç yaşında araba trafikten düşer?

İkinci el araçların trafikten çekilmesi ve yeni araç alımının teşviki amacıyla, 31 Aralık 2019 tarihine kadar uygulanmak üzere; 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, ihracatı veya imha merkezlerine teslim edilmek suretiyle trafikten kaydı silinerek hurdaya ayrılması

Bir araç kaç yaşında hurdaya çıkar?

Eğer hurda indirimden faydalanmak isteniliyorsa tescil tarihinden itibaren 16 yıl geçen araçlar, hurda kapsamına alınır. Bazı kullanıcılar ise satış değerine göre 16 yaşından önce araçlarını hurdaya ayırabilir.

Hurda teşviki kaç model araçları kapsıyor?

Hurda Araç Kavramı Hangi Araçları Kapsıyor? 2018 yılında hayata geçen ve 2019 yılında genişletilen düzenleme ile 16 yaşından büyük araçlar, hurda araç indirimden yararlanabiliyor. Hurda araç indirimine dahil olan kasa tipleri ise binek otomobil, minibüs, otobüs, kamyon, kamyonet ve pick-up’lar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *