Hızlı Cevap: Hava Yastığı Açılmış Araba Nasıl Anlaşılır?

Hava yastığının açılması nasıl anlaşılır?

Hocam kontağı ilk açtığınızda airbag ışığı yanar ve 2-3 saniye sonra söner eğer sönmüyorsa airbaglerde sıkıntı var demektir, eğer kontağı açtığınızda airbab lambası hiç yanmıyorsa hemen aracı bırakın kaçın, airbaglerde sorun var ve çaktırmamak için airbag ışığını iptal etmişler demek.

Hava yastığı açılmış araç alınır mı?

Kazalı yada Airbag açmış araçlarda alınabilir ve satılabilir.

Airbag arızası nasıl anlaşılır?

Araç kontak açıldığında airbag lambanız yanmıyorsa airbag beyni arızalı, sigortası atmış veya lambası sökülmüş olabilir. Airbag kontrolü için öncelikle bakmanız gereken yer airbag lambasıdır. Airbag lambası yandıktan sonra kısa bir süre içerisinde sönüyorsa herhangi bir problem olmadığına işarettir.

Hava yastığı patlarsa ne olur?

Hava yastığının açılma şekli, kaza anında araçtaki sensörün Airbag beynini harekete geçirmesiyle birlikte, sodyum azit ve potasyum nitrat kimyasallarının tepkimeye girmesi ile birlikte saniyenin dörtte biri sürede, şişer ve siz başınızı ona çarparak yaralanmayı minimum derecede yaşarsınız ve hayatınız kurtulur.

Hava yastığı kaç km hızla açılır?

Bu standartlar Amerika’da 15 ile 20 KM /s, Avrupa’da 20 ile 25 KM /s. Bu hızlardaki çarpışmalarda airbag devreye girer. Çarpma anında kimyasal patlayıcının ateşlenmesiyle hava yastığına hızla nitrojen ya da argon gazı doluyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Tesla Araba Ne Kadar?

Hava yastığı ışığı nasıl söner?

Airbag Işığı Nasıl Söndürülür?

  1. Anahtarı kontağa takın ve “On” konumuna getirin.
  2. Airbag ışığını takip edin. 7 saniye boyunca yanmaya devam eder ve ardından söner. Söndükten sonra hemen kontağı kapatın ve 3 saniye bekleyin.
  3. Kontağı yeniden “On” konumuna getirin ve aynı işlemi iki kez daha tekrar edin.

Yan hava yastığı açılınca araç pert olur mu?

Aracın pert sayılabilmesi için sadece hava yastıklarının patlamış olması yeterli bir kriter kabul edilmiyor. Hava yastığının patladığı durumlarda araç diğer pert kriterlerini yerine getirmiyorsa hava yastığı tamiri dahil tüm hasarlar giderilerek otomobil tekrar kullanılabilir duruma getirilebiliyor.

Açılmış AirBag nasıl tamir edilir?

Hava yastığı tamiri için;

  1. Akü üzerindeki eksi kutuptan kablo sökülür.
  2. Airbag sistemi araç içerisinden çıkartılır.
  3. Airbag içerisinde bir çip bulunmaktadır.
  4. Test sonrası çip içerisindeki tüm veriler sıfırlanır ve tekrar gerekli şekilde programlanır.
  5. Airbag tekrar yerine takılır ve gerekli kontroller yapılır.

AirBag Tamiri yasal mı?

Genelde sigorta şirketlerinden satın alınan araçlar oto sanayilerde çıkma parçalarla yada usulüne uygun olmayan yöntemlerle yapılmaktadır.Uygulanan bu yöntemlerin yasal olarak bir sakıncası da görülmemektedir.

Hava yastığı neye göre açılır?

Hava yastığı hangi durumlarda açılır? Önden çarpışmalarda; sürücü ön hava yastığı ve ön yolcu ön hava yastığı açılır. Yandan çarpışmalarda; kaza tarafındaki ön yan hava yastığı ve kaza tarafındaki kafa hava yastığı açılır.

Yan hava yastığı nerede bulunur?

Perde hava yastıkları, yan camların üstünde, tavan lambasının her iki tarafına monte edilmiştir. Diz hava yastıkları, sürücü ve ön koltuktaki yolcunun bacaklarında bulunur. Direksiyon sütununda veya ön panelin alt kısmında gizlenir ve ön darbeler sırasında dağıtılır.

Ekspertiz raporunda AirBag kontrol ne demek?

Bir aracın airbaglerinin açılıp açılmadığının kontrolü ekspertiz sürecinde yapılır. Alıcı ve satıcı sıkıntılı bir durum söz konusu ise uyarılır ve gerekli tamiratın yapılması için yönlendirilir. Airbag tamiratı oldukça masraflı ve bilinçsiz kişilerce yapıldığı zaman da çokça risklidir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Araba Cizigi Nasil Kapatilir?

Hava yastığı perde ne demek?

Perde hava yastıkları, ön ve arka kapıların üst kısmında tavan raylarının her iki tarafında bulunurlar. Perde hava yastıkları, araç içindeki kişilerin başlarının yan darbelerde korunmasına yardımcı olur. Perde hava yastıkları, çarpışma şiddeti, açısı, hızı ve darbe yönüne göre belirli çarpışmalarda açılırlar.

Arkadan çarpmalarda hava yastığı açılır mı?

Temel amacı araç içindeki sürücü ve yolcuları korumak olan hava yastıkları özellikle otomobiller önden ya da yandan darbe aldıkları anlarda açılıyor. Hafif çarpışma, arkadan çarpma, devrilme ve takla durumlarında ise hava yastıkları açılmıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *