Hızlı Cevap: Kredi Borcu Olan Araba Nasıl Satılır?

Banka kredili araç satışı nasıl yapılır?

Alıcı, borcun ödenmiş kısmı için size nakit para verirken, geri kalanı aynı şekilde kredi olarak bankaya öder. Eğer bunu kabul edecek bir alıcı bulursanız kredi borcunun devir işlemi gerçekleştirilmelidir. Bunun için notere gidilerek sözleşme yapılır.

Rehinli aracın satışı nasıl yapılır?

Banka Rehinli Araç Nasıl Satılır?

  1. Birinci Yol kalan kredi tutarının tamamını kapatıp bankadan rehin kaldırma işlemi yapılarak satılması
  2. İkinci Yol ise kalan kredi tutarını alıcının sizin adınıza bankaya yatırması ve bankanın rehini kaldırdıktan sonra aracın satışının yapılabilmesi.

Rehinli aracın noter satışı yapılır mı?

Arabaların ipoteği kaldırılmadan ya da devredilmeden satışı yapılamaz. Bu nedenle rehinli aracın satılabilmesi için öncelikle ipoteğe sebep olan borcu ödemeniz gerekir. Ayrıca bazı bankalar yeni bir sözleşme imzalayıp borcu alıcıya devretmeyi de tercih edebilmektedir.

Borcu olan bir araba devredilir mi?

Araç sahibi olmak isteyen pek çok kişinin kullandığı taşıt kredisi ödenemezse, başkasına devredebilme gibi bir alternatif vardır. Devir alacak kişinin ödeme gücü ve bankalardaki kredi notu uygunsa kredinin devri mümkündür. Bu şekilde arabanın kredi borcu kapatılabilir.

Noterden vekalet ile araç satışı nasıl yapılır?

Noter Araç Satış Vekaleti: Yukarıdaki işlemlerden hiçbir farkı yok. Vekalet vermek istediğiniz kişiyle ya da o kişi olmadan onun nüfus cüzdanı fotokopisiyle notere giderek araç satış vekalet işlemlerini hallediyorsunuz.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: 2 El Otomatik Vites Hangi Araba Alınır?

Ipotekli araç satışı nasıl yapılır?

İpotek bedeli ödendikten sonra iki taraf arasında karşılıklı anlaşma yapılır ve notere gidip sözleşme yaptırılır. Anlaşma sağlanıp borç ödendikten sonra, bankadan rehin kaldırma yazısı alınır ve ikinci el taşıt kredisi alabilmek için bankaya tekrar başvurulur.

Araç üzerindeki rehin kaç günde kalkar?

Genel olarak 1 hafta sürüyor. Bazen işlemler 3-4 gün sürerken nadiren 1 ay kadar da sürebilmesi söz konusu.

Kredi çekilen araç satılabilir mi?

Hem sıfır km araçlar hem de ikinci el otomobil kredisi kullanılarak satın alınan araçlar, taşıt kredisi vadesi dolmadan önce satılabilir. Bunu engelleyen herhangi yasa yoktur. Size en uygun taşıt kredisi kullandıran banka, borcun geri ödenmesini rehin yoluyla güvence altına alma seçeneğini şüphesiz kullanacaktır.

Hak mahrumiyeti araç satılır mı?

Aracın üzerinden kredi ya da başka bir durumdan dolayı hak mahrumiyeti (rehin) bulunuyorsa bu durumda da satış yapılamamaktadır. Eğer aracın üzerinde ödenmemiş trafik cezası bulunuyorsa bu da satışa engel bir durum oluşturur. Cezalar ödendikten sonra satışa devam edilebilir.

İpotek kaldırılmadan satış yapılır mı?

Yatırım amaçlı gayrimenkul alıp – satan ya da kredi vadesini ödemekte zorluk yaşayan kişiler, kredi borcu bitmeden önce evin satışını gerçekleştirebilirler. Yani bankanın gayrimenkul üzerine koyduğu ipotek kaldırılmadan da ev alım satımı yapılabilir.

Rehinli mal satılabilir mi?

İpotekli taşınmaz, malikin talebi ile ipotek alacaklısının herhangi bir iznine bağlı olmaksızın devredilebilir veya kısmen bir parçası da satılabilir. Borcun ifa edilmemesi halinde ipotek alacaklısı, ipoteğin paraya çevrilmesi talebi ile takip başlatacak olup ipotekli taşınmazın satışını isteyebilecektir.

Hak mahrumiyeti var ne demek?

Bu tür durumlarda araçları olan kişilerin araçları üzerindeki tüm hakları, şartlar yerine getirilene kadar el konulmaktadır. Genel olarak hak mahrumiyeti olarak adlandırılan bu tür durumlarda, kişilerin araçlarını satabilmesi mümkün değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *