Hızlı Cevap: Raporlu Araba Nasıl Satılır?

Raporlu araç satılır mı?

Engelli yakınları veya bizzat kendileri bizlere araçlarını çok rahat bir şekilde artık satabilecekler. Bu haktan faydalanmak için %90 ve üzerinde engeli veya özürü olması gerekmektedir. Bu araçları satın aldıktan sonra 5 yıl boyunca kullandığınız takdirde 5 yılın sonunda ÖTV ödemesi yapmadan satışını yapabiliyorsunuz.

Engelli adına alınan araç ne zaman satılabilir?

Engelli bireyler araçlarını aldıktan 5 yıl sonra engeli olmayan bir kişiye ÖTV ödemeden satabilirler mi? Bir engelli aracının 5 yıl içinde satılması durumunda ÖTV istisnası hakkı kaybedilir ve ödenmesi gerekir. 5 yılını tamamladıktan sonra ise herhangi bir ÖTV ödemesi yapılmadan satılabilir.

2021 engelli araç satışı nasıl yapılır?

Alıcı ile mahkemeye gidiyorsunuz mahkeme aracın bedelinin engelli kişinin hesabına yatırlmasını istiyor. Alıcı aracın bedelini engelli kişinin hesabına yatırarak satış işlemleri tamamlanıyor.

Engelli raporu ile alınan araç nasıl satılır?

Engelli bir vatandaş başka bir engelli vatandaşa sahip olduğu aracı herhangi bir süre içerisinde satabilir, bu noktada bir süre kısıtlaması bulunmaz. Engelliden engelliye araç satışında tescil ve satış işlemleri için noterde tescile ilişkin bir belgenin düzenlenmesi gerekir.

You might be interested:  Soru: Islanan Araba Koltuğu Nasıl Kurutulur?

2021 engelli araç sınırı ne olur?

Bu kapsamda da “Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Tebliği” dikkate alınıyor. Tebliğe göre 2021 yılında engelliler, 330.800 TL’ye kadar olan araçları ÖTV muafiyeti ile satın alabilir.

Yüzde 90 özürlü raporu nasıl alınır?

YÜZDE DOKSAN ENGELLİ RAPORU KİMLERE VERİLİR? Engelli olan bir birey engelli raporu alabilmek için Sağlık Kurumu’na gitmesi gerekmektedir. Kişiye ilk önce IQ seviyesinin ölçülmesi için test yapılır. Engelli kişinin test sonucu 20-34 arasında ise kişinin engellilik oranı % 90 ‘dır.

Vasi araç satışı yapabilir mi?

Engelli yada hasta olması sebebiyle mahkeme tarafından kısıtlanan ve kendisine vasi atanan kişilerin, hastane raporuyla tespit edilmiş engellilik oranı %90 ve üzerindeyse Özel Tüketim Vergisi’nden muaf bir şekilde araç alma hakları bulunmaktadır.

Engelli aracı kaç yıl sonra satılabilir 2021?

Bu hükme göre; Kanunun 7/2 nci maddesinde düzenlenen istisnadan yararlanan malul ve engellilerin bu kapsamda iktisap ettikleri araçları 5 yıldan fazla kullanarak bir başkasına satması durumunda, aracı alan kişi tarafından ÖTV ödenmeyecektir.

Engelli raporuyla alınan araç kimin üzerine olur?

Engelliler adına alınan araçları araçta yapılan donanım değişikliğine göre şu kişiler kullanabilir. % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda “3. derece yakınlar” vb. hiç bir kısıtlama kalmadı.

5 yılı dolduran engelli aracı nasıl satılır?

Sizin sorunuza dönecek olursak aldığınız ÖTV indirimli arabada “özel tertibat” olmadığından siz aracınızı rahatlıkla satabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlem ise notere gidip satış işlemini gerçekleştirmek. İşi bilmeyen bazı noterler emniyetteki şerhi kaldırmanızı isteyebilir bunlara hiç gerek yok.

Engelli aracı 5 yıl dolmadan nasıl satılır?

5 yılı dolmayan engelli araç satışı için ikinci yol ise ”Ötv” kapaması yaparak engelli aracınızı satabilirsiniz. Bunun için vergi dairesinin belirlediği ötv tutarını vergi dairesine yatırdıktan sonra diğer trafik tescil işlemlerinin yapılmasının ardından engelli aracınızı satabileceksiniz.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Akülü Araba Bim E Ne Zaman Gelecek 2018?

Engelli aracı alabilmek için ÖTV indirimi yüzde kaç olması lazım?

Yüzde 80 engelli raporu ile araba almak isteyen bir kişi engelli raporu ile ÖTV indiriminden yararlanabilir. Araç satın alırken raporu göstermeleri yeterlidir. Raporda özel engelli aracını kullanmaya engel bir durumun olmadığını belirten bir yazı olmalıdır. Engelli kişi H sınıfı ehliyete sahip olmalı.

90 engelli raporu ile hangi araçlar alınabilir?

İndirim kapsamında binek otomobil ve panelvan dışında ayrıca pikap, arazi aracı ve ATV gibi araçlar alınabilir. Bu araçlar dışında eşya taşımak için dizayn edilen ve 2.8 altında motor hacmi bulunan kamyonet, pikap ve panelvan gibi araçlarda ÖTV indiriminden yararlanır.

Engelliler hangi araçları alabilir 2020?

Bedensel engelli vatandaşların ÖTV’siz araç alımı limiti Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi gazetede yayımlanan karara göre, ÖTV’siz araç sahibi olmak isteyen engelli vatandaşlar 2020 yılında 303 bin 200 TL fiyat bandına kadar olan otomobilleri satın alabilecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *