Hızlı Cevap: Yurtdışından Araba Getirirken Ne Kadar Vergi Verilir?

Arabada gümrük vergisi ne kadar?

Şöyle ki araç ithalatında tahsil edilen %10 gümrük vergisi, %0,4 TRT Bandrolü, %18 KDV tutarları da alınacak ÖTV matrahının içinde yer alıyor ve bu vergi tutarları için de bir anlamda ÖTV ödeniyor.

TC vatandaşı yurt dışından araç alabilir mi?

Ülkemizde yurt dışından araç getirmek için herhangi bir kısıtlama yoktur. Yurt dışında ikamet eden bir kişi pasaporta işlemek şartı ile istediği kadar yabancı plakalı araçları Türkiye’ye getirebilir. Bunun için de her araca maksimum 24 ay süre verilir.

Almanya’dan getirilen araçlara ne kadar vergi uygulanıyor?

İşte aracınızı Türkiye’ye gümrüğe girdikten sonra ÖTV ve KDV oranları şu şekilde; 600 cm3 silindir hacmine sahip ve vergi hariç 70 bin TL’ye kadar olan araçlarda %45. 1600 cm3 silindir hacmine sahip ve vergi hariç 70 bin ile 120 bin TL arasında olan araçlarda %50; 120 bin TL üzeri araçlarda ise bu oran %60.

Yabancı plakalı araç nasıl alınır?

1- Yurt Dışından Araç Almak Aracın getirtilebilmesi için öncelikle yabancı bir ülkeden faturalı olarak satın alma işlemi yapılmalı. Türkiye’ye getirilen araç, gümrüğe sokulmalı. Gümrükten araba almak için ÖTV ve KDV gibi ödemeler yapılmalı. ÖTV, aracın vergisiz fiyatı üzerinden hesaplanır.

You might be interested:  Soru: Eminevim Araba Sistemi Nasıl?

2020 Gümrük vergisi ne kadar?

18 Nisan’da yayınlanan 2424 sayılı karar ile 186 ürünün için 30 Eylül 2020 ‘ye kadar geçerli olmak üzere yüzde 5.8 ile yüzde 46 arasında ilave gümrük vergisi getirildi. İlave gümrük vergisi 1 Ekim’den itibaren ise yüzde 5 ile yüzde 25 arasında uygulanacaktı.

Bedelsiz otomobil ithalatından kimler yararlanabilir?

Kimler bedelsiz araç ithali yapabilir?

  • a) Türkiye Gümrük Bölgesi dışında en az 24 ay ikamet ettikten sonra, yerleşim yerini Türkiye Gümrük Bölgesine kesin olarak nakleden Türk vatandaşları.
  • b) Yurt dışındaki milli veya milletlerarası kadrolara sürekli görevli olarak atanıp da bu görevlerinden dönen kamu görevlileri.

Yabancı plakalı araç Türkiye’de satılabilir mi?

Cevap: Turistik kolaylıklardan istifade edilerek geçici ithali yapılan taşıt Türkiye ‘de yerleşik olsun ya da olmasın bir başkasına satılamaz.

Yabancılar 2 el araba alabilir mi?

Evet, yabancıların Türkiye’de araba satın alabilmeleri mümkündür. Üstelik yabancılar bazı vergi avantajlarına da sahiptirler. Bir yabancı olarak Türkiye’de yeni bir araba satın alırken gerekli olan evraklar ve yürütülen süreçler ile vergisiz araçlarla ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Türk vatandaşı MA plaka araç alabilir mi?

MA MZ plakalı araçların T.C vatandaşlarına satışı yasal olarak mümkün değildir. Bu plakalara sahip olan şahıslar, araçlarını böyle bir plaka alma koşullarını taşıyanlara satış yapabilirler.

Almanyada taşıt vergisi ne kadar?

Almanya: Almanya’da otomobil alınırken yüzde 19 KDV ödeniyor. Araç sigortası ise KDV’den muaf tutulmuş. Aracın karbon salınımına göre vergi oranları artabiliyor.

Almanya’dan getirilen arabayı kimler kullanabilir?

Turistik kolaylıklardan faydalanılarak geçici olarak ithal edilen taşıtlar, taşıt sahibinin eşi veya usul ya da füruu olan (ana, baba, eş ve çocuklar) ve yerleşim yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan kişilerce kullanılabilir.

You might be interested:  Araba Suya Girerse Ne Olur?

Yabancıdan yabancıya araba satışı kimler alabilir?

Türkiye’de yurt dışından emekli olmuş Yabancı Emekliler alabilir, ( Yurt dışında Emekli olup Türk vatandaşlığından çıkmış mavi kartı olan gurbetçilerde buna dahildir ).

Yabancıdan yabancıya satılan arabayı kimler kullanabilir?

Yabancı plakalı taşıtlar; taşıt programına kaydı yapılan izin hak sahibi, bu kişinin yurtdışında yerleşik eşi, anne-babası ve çocukları tarafından kullanılabilir. Yurtdışında yerleşik olma koşulunu sağlamayan anne, baba, eş ve çocukları yabancı plakalı taşıtları kullanamaz.

Yabancı plakalı araç Türkiye’de ne kadar kalabilir 2021?

Taşıtın bir önceki girişte verilen süreden kalan süresi varsa bu süre verilecektir. – Kişilerin 31.12. 2021 tarihinden sonra yapacakları girişlerde ise giriş tarihinden geriye doğru bir yılda en az 185 gün Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunma koşulu aranacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *