Okuyucular soruyor: Araba Balatası Ne Kadar?

Balata değişimi kaç lira?

Fren Balatası Değişim Ücreti Fren balatası fiyatları araca ve motor gücüne göre değişmekle birlikte 70-300 TL arasında fiyatlandırılmakta.

Araba balatası ne demek?

Fren balatası, sürücü fren yaptığı anda kampanalara sürtünerek kampananın dönmesini engelleyen mekanik bir yapıya sahiptir. Bu sürtünme sonuncunda kampana dönemediği için araç yavaşlar ve durur. Tekerlek sisteminde yer alan balatalar frene basıldığında kuvveti yumuşatma görevine sahiptir.

Bosch marka fren balatası ne kadar?

En Popüler Bosch Fren Balataları

  • Bosch Honda Civic Fd6 Fb7 1.6 Ön Arka Fren Balata Takımı346,75 TL2 satıcı, en ucuz 346 TL.
  • BOSCH CITROEN C-ELYSEE Ön Fren Balata 2012 – 2019 (425259)120,99 TL6 satıcı, en ucuz 120 TL.
  • Bosch Fiat Egea Arka Fren Balatası Takımı122,84 TL2 satıcı, en ucuz 122 TL.

Fren balatası bittiği nasil anlaşilir?

Eğer frene bastığınızda frenden aşırı bir ses geliyorsa, frenleriniz eskisi kadar iyi tutmuyorsa, fren pedalınız aşağı seviyede tam kavrama gerçekleştiremiyorsa ya da jantlarınızın arasından baktığınızda fren pedalınızın bir parmak seviyesinden daha ince bir yapıda olduğunu gördüyseniz bunlar fren balatalarınızın

Fren balata değişimi ne kadar sürer?

Fren pedalına her basıldığında yüksek ısıya maruz kalan fren balataları aşırı sürtünmeden dolayı belirli bir zamana kadar çalışıyor. Fren balatasının ömrü sürüş tarzına ve balatanın malzemesine bağlı olarak farklılık gösterse de genellikle 40-50 bin km civarlarında değiştirilmesi gerekiyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Araba Anahtar Pili Nasıl Değiştirilir?

Balata değişimini kim yapar?

Tamirci gerekliyse fren balatasını değiştirir. Tamirci aracı teste tabi tutar ve fren sistemini kontrol eder. Tamirci frenleme için gerekli ayarlamaları yapar.

Baskı balata biterse ne olur?

Fren balatası biterse ne olur? Fren balatanız bittiğinde geriye sadece balatanın perçinlenmiş olduğu metal yüzey kalır. Yaptığınız her frenlemede metal yüzey disk üzerinde sürtünmeye başlar. Bu sürtünme diske büyük zarar verir ve diski kullanılmaz hale getirir.

Baskı balata ömrü kaç km?

Uygun kullanım ile birlikte orijinal bir baskı balata ömrü ortalama 90.000 km hatta daha üst kilometreleri bulabilmektedir. Uygun olmayan sürüş alışkanlıkları bu süreleri kısaltarak 20.000 km ve altı kilometrelerde parça değişimi ihtiyacı doğurabilir.

Fren balatası aşınması neden olur?

Fren balatasının ömrünü kısaltan belli durumlar var. Sürekli dur-kalk yapılması, aniden hızlanma ya da aniden yavaşlamalar, gereksiz fren pedalına basılması, öfkeli sürüş tarzı, yokuşlarda fren pedalının zorlanması gibi durumlar fren balatasının erken deforme olmasına neden olabiliyor.

TRW nasıl bir marka?

TRW kaliteli bir firma ve halihazırda birçok firma için orjinal parça üretiyor. Yani sanayi tabiriyle üstünde arabayı üreten markanın logosu olunca fiyatı yüksek, oem olunca daha uygun oluyor. Aldığım zaman fiyatı çok daha uygundu ve şimdi aradan geçen yıllara rağmen diyorum ki fiyat/performans oranı ciddi yüksekmiş.

MGA balata kimin?

Martaş Otomotiv – Türkiye’nin Otomotiv Yedek Parça Dağıtım Devi | MGA.

Balata arıza lambası neden yanar?

Fren balatalarını değiştirme zamanı geldiğinde aracın ön panelindeki bir gösterge ışığını yakarak uyarırlar. Bu sensörlerin bir ucu fren balatalarının ucuna takılıdır. Esas olarak, balatalar aşınmaya başladığında, sensör fren diskine sürtünür. Ardından arabanın gösterge panelindeki ışık, değişim zamanını işaret eder.

You might be interested:  Sık sorulan: Yabancıdan Yabancıya Araba Nasıl Alınır?

Fren balatası neden tek taraflı aşınma?

Balatalar tek taraflı aşınıyor neden?: İlk nedeni usta hatası (işçilik hatası) olabilir. Kliperde kayıcı pim denen iki pim vardır. Bu pimlerin görevi piston basıncını her iki tarafa eşit dağıtmak ve fren diskine her iki yandan eşit kuvvet uygulamaktır. Zaman içerisinde paslanır ve işlevini yerine getiremez.

Balata yanması neden olur?

Yüksek ısıya dayanıklı imal edilmiştir. Yanma deyimi halk arasında yerleşmiş bir terimdir. Yanmadan kasıt aşırı sıcaktan balatanın aşırı sertleşmesi ve yüzeyinin parlak bir hal alarak frenlerin tutmaması ya da tam aksine balatanın yüzeyinin pul pul olup dökülmesinden ibaret olması dağılması durumudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *