Okuyucular soruyor: Araba Kayışı Koparsa Ne Olur?

Motorun kayışı neden kopar?

Triger kayışı genellikle iki sebepten dolayı kopar. Triger kayışı genellikle kauçuk yumuşak malzemeden yapılır. Motordaki dişlileri, kasnakları kontrol etmek için kayışın bir tarafı dişlidir. Yıla ve kilometreye bağlı olarak, motor içindeki ısınma ve sürtünme sebebi ile kauçuk malzeme zamanla aşınır.

V kayışı koparsa araç çalışır mı?

Eski model araçlarda devirdaim V kayışına bağlı olarak çalışmaktadır. Yani eski model bir aracınız var ise v kayışı koptuğunda direkt olarak aracı durdurmanız gerekir. Aksi halde su pompası çalışmayacağı için aracınız hararet yapar ve büyük sorunlar oluşur.

V kayışı koptuğunda ne olur?

V kayışı koptuğu zaman araçtaki alternatör çalışmaz. Alternatör ise aracın elektrik düzeneği ile ilgili bir parçadır. Alternatör çalışmadığı zaman da motordaki soğutma sistemi devre dışı kalır. Bu da hararet olayını beraberinde getirir.

Triger kayışı koparsa nasıl Anlaşilir?

Triger kayışı koptuğunda, öncelikle hafif bir patlama sesi duyulur ve motor stop eder. Anahtarı çevirdiğinizde, marş motorunun devreye girdiğini duyarsınız ancak triger kayışı koptuğu için krankı ve eksantrik milini artık döndürmeyecektir.

Seyir halindeyken triger kayışı koparsa ne olur?

Belli bir düzen içerisinde hareket eden triger sisteminin arızalanması, yani triger kayışının kopması durumunda motor çok ciddi hasar görecektir. Bir zincirin halkası gibi bir arada çalışan krank mili, eksantrik mili ve supaplar, triger kayışı koparsa eş zamanlı olarak hasar görür ve motor iflas noktasına gelir.

You might be interested:  FAQ: Bebek Araba Koltuguna Ne Zaman Oturur?

V kayışı nedir triger kayışı arasındaki fark?

Triger ile V Kayışı Arasındaki Fark Temel olarak ikisinin tek ortak yanı hareketini krank milinden almasıdır. Triger sistemi bir kapak ile gizlenmiş ve dışarıdan görünmezken v kayışı genellikle kaput açıldığında kolayca görülebilir. V kayışı adını v şeklinde konumlandırılmasından almaktadır.

Dizel aracın V kayışı koparsa ne olur?

Her ne kadar triger kadar hayati bir kayış olmasa da kopması durumunda araç aküsünü şarj edemez ve motor soğutması bozulacağından araba hararet yapabilir. Hareket halindeyken V kayışınızın kopması durumunda ilk olarak göstergede kırmızı akü şarj lambası yanacak ve hararet yükselecektir.

Vantilatör kayışı koparsa ne olur?

Alternatör, klima motoru gibi pahalı parçaların arızalanmasına da neden olur. Araç hareket halindeyken, V kayışı kopması; alternatör elektrik ihtiyacını karşılayamaz, çalışmayan soğutma sistemi pompası motorun hararet yapmasına neden olur. V kayışı kopmasının dışında, ideal sıkılıkta olmaması motor için risk taşır.

V kayışı kaç km de bir değişir?

V Kayışı Ne Zaman Değişir? Biz genelde V kayışını Trigerle birlikte set halinde değiştirilmesini öneriyoruz. Zaman olarak 4 yıl’da bir yada 60 ila 90 bin km’re aralaığında mutlaka değiştirilmesi gerekmeketedir.

V kayışı ömrü ne kadar?

Aracınızın V kayışının her 40.000 km’de veya 2 yılda bir kontrolden geçirilmesi önemlidir. Genel olarak V kayışı kontrolü göz ile yapılır. Ancak bazen ince çatlaklar göz ile görülmeyebilir. Risk almak istemeyen bir sürücü iseniz V kayışının ömrünü 80.000 km. veya 4 yıl olarak düşünebilirsiniz.

BMW V kayışı koparsa ne olur?

Araç hareket halindeyken, V kayışı koparsa; alternatör elektrik ihtiyacını karşılayamaz, çalışmayan soğutma sistemi pompası motorun hararet yapmasına neden olur.

Triger kayışı koparsa masraf ne kadar olur?

Triger Koptuğu zaman aracın; Pistonların zamansız ve sert çarpmasından dolayı blok eğilir, çatlar. Sonrasında ise, motor en az 3 4 bin Tl civarı masraf çıkarır.

You might be interested:  Soru: Araba Boyama Ne Kadar?

Triger kayışının değişmesi gerektiğini nasıl anlarız?

Zincirin Değişmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır? Triger zinciri genelde kopmadan değişimi geldiğini size sesli olarak hissettirir. Başlarda ufak metal sesi ile başlar ve daha sonra ise şıkır şıkır ses gelir. Daha da inat ederseniz muhtemelen ses artacak ve bir zaman sonra kopacaktır.

Triger kayışı zamanında değişmezse ne olur?

Zarar gören tüm parçaların değişmesi veya işlem görmesi gerekir. Ve bu da dolayısıyla çok büyük bir maddi masraf anlamına gelir. Kısacası motorun rektefiye işlemi görmesi gerekir. Özetle triger kayışının kopması durumunda, otomobilin krank mili, supaplar, pistonlar ve diğer bunlara bağlı parçalar hasar görür.

Triger kayışı değişimi kaç para?

Doğal olarak da fiyatları değişken. 70 TL ile 400 TL arasında bir fiyat ortalamasına sahip olan triger kayışının değişimi için yetkili teknik servis ücreti de ödemeniz gerekeceğini unutmamanızı hatırlatırız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *