Okuyucular soruyor: Araba Lastiği Ömrü Ne Kadardır?

Araba lastikleri kaç km de değişir?

Tabii lastik ömrünün kaç kilometre olduğu ise yine yukarıda verilen birçok etmene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Belirlenmiş olan koşullarda binek araçların lastiklerinin kullanılması, herhangi bir darbe almamış olmasıyla 50 bin ila 80 bin kilometre arasında lastik ömründen bahsetmek mümkün.

Lastik tarihi eski olursa ne olur?

Eski tarihli lastikler doğru koşullarda saklandığı sürece, yeni tarihli lastiklerle aynı sonuçları vermektedir. Lastik firmalarının garantileri de, 8 yaşa kadar olan lastikler için fatura tarihinden itibaren 2 yıl olarak (maksimum ürün yaşı 10 yıl) uygulanmaktadır.

Lastiğin bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

1 lira veya 50 kuruşun dışındaki altın renkli kaplama 3-4 milimetre civarındadır. Eğer ki paranın dışındaki bu altın halkayı görebiliyorsanız lastiğinizin değişim zamanı gelmiştir. Lastiğinizin derinliğini kibrit çöpü veya kürdan ile de, aynı bozuk para ile olduğu gibi ölçebilirsiniz.

Lastik Üretim Yılı Önemli mi?

Lastiğin araca takıldığı tarih önemlidir. Lastiğin araca takıldığı tarihten 5 yıl sonra lastiğin ömründen dolayı eskidiğini söyleyebiliriz. Depodan takılan 2 yıl eski lastiği araca takmak lastiğin ömründen 2 yıl gittiği anlamına gelmemektedir. Bu nedenle lastiklerin araca takıldığı tarih önemlidir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Rolanti Ayarı Nasıl Yapılır?

Run flat lastik ömrü kaç km?

Cevap:Araç üreticisi aksini belirtmediği sürece Bridgestone Run Flat lastiklerle 80 km boyunca 80 km /s hızla sürüşe devam edebilirsiniz.

Yazlık lastik ne zaman takılır 2021?

Yaz lastikleri her yıl 1 Nisan’dan itibaren takılmalıdır. Sürüş güvenliğinin artırılması için yola çıkmadan evvel mutlaka kış lastikleri çıkarılmalı ve yaz lastikleri takılmalıdır.

Tarihi eski lastik alınır mı?

Eğer lastik 2 yıl önce üretilmiş ve doğru şekilde saklanmış ise, doğru kullanım ile 8 yıllık daha ömrü var demektir. Ülkemizde araç altında lastiklerin 3-5 yıl kullanıldığını dikkate alırsak, bayilerden lastik alırken 5 yıldan daha eski üretim tarihi olan lastikleri almamaya özen gösteriniz.

Kış lastikleri kaç yıl kullanılabilir?

Genel olarak bir kış lastiğinin 4 sezon kullanılabilir olması düşünülebilir.

Bayat lastik nasıl anlaşılır?

Özellikle kampanyalı satışlarda üretim yılı ve kaynağı şaibeli lastikler büyük marketlerin raflarında tükeciye sunuluyor. Bu lastiklerin bayat olduğunu anlamanın en kestirme yolu lastik markasının hemen altında yer alan 4 haneli rakama dikkat etmeli.

Araç lastiği neden çatlar?

Lastikleriniz yerleşik koruyucu katmanlara sahiptir, ancak bunlar üzerinde sert deterjanlar ve diğer temizlik kimyasalları sürekli kullanıyorsanız, soyulabilirler. Bu onları radyasyona, ozon gazlarına ve küçük, hafif çatlakların ortaya çıkmasına neden olabilecek diğer sert elementlere maruz bırakır.

Lastikte tel kırma nasıl anlaşılır?

Yanakta kabarma olmaz. Yere temas eden yüzey içerisinden tel kırılır.Sert kasis vy kaldırıma çıkmalarda kırılmış olabilir. Lastik atlama yapıyormuşcasına his verir ve direksiyonda çekme ve titreme yapar.Değişmesinde fayda vardır.

Lastik değişimi ne kadar sürer?

Bununla birlikte, mahallenizdeki lastik bayinizde yaptırırsanız, işlem 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilir. Asıl önemli nokta hazırlıklı olmaktır, üstelik yaz lastiklerinden kış lastiklerine sorunsuzca geçmenizi sağlayacak bazı mükemmel ipuçları sunuyoruz.

You might be interested:  FAQ: Istanbul Araba Fuarı Ne Zaman?

Yaz lastiği kaç yıl kullanılır?

Lastiklerin raf ömrü üretim tarihinden itibaren on yıldır.

Lastik yaşı nasıl anlaşılır?

Lastiklerin üretim tarihi dış lastik üzerindeki 4 rakamdan oluşur. ilk iki rakam lastiğin üretildiği haftayı, son iki rakam ise yılını verir. 1 yılda 52 hafta vardır ve örneğin 2704 olan DOT tarihi 2004 yılının 27. haftasında üretildiği anlamına gelir.

Lastik tarihi muayeneden geçer mi?

Araç muayenesi esnasında lastik üretim tarihine bakılmaz, muayene de lastik üzerinde yapılacak kontroller aşağıdaki linkte açıklanmıştır. Araba lastiklerinde raf ömrü 10 yıl araca takıldıktan sonraki ömrü 5 yıldır. Lastik ömründe en önemli tarih üretimi değil, araca takıldığı tarihtir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *