Okuyucular soruyor: Araba Satilinca Hgs Ne Oluyor?

HGS iptal olur mu?

İptal işlemleri yapmak isteyen araç sahipleri, PTT kurumuna direkt olarak başvuru yapmalıdır. Yapılan başvuruyla birlikte iptal işlemleri PTT tarafından otomatik olarak işleme alınacaktır. İptal başvurusu sonrası, HGS bakiyeleri bulunuyorsa 30 gün içerisinde bakiyeler HGS sahiplerine ödenir.

Araç plaka değişikliğinde HGS ne olur?

HGS plaka değiştirme olmadığından eğer yeni alınan araç üzerine iptal edilmemiş HGS aboneliği varsa yeni abonelik alınamayacaktır. HGS plaka değiştirme uygulaması olmadığından araç sahibi devir işlemi sırasında HGS etiket aboneliğini iptal ettirmelidir.

Yeni araca HGS nasıl alınır?

HGS ‘yi isteyen PTT şubelerinden isteyen anlaşmalı bankalar ve petrol ofislerinden alabilirler. PTT’de HGS ilk alım ücreti 5 TL olarak belirlenmiştir.

HGS iptal edilmezse ne olur?

Aracın satışı gibi durumlarda HGS iptali yaptırmanız gerekir. Peki, HGS iptal edilmezse ne olur? HGS ‘nin iptal edilmemesi halinde aracınızın yeni sahibinin HGS etiketiyle kaçak geçiş yapması söz konusu olabilir. HGS sizin adınıza kayıtlı olduğu için de cezai işlemle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Arabamı sattım HGS nasıl iptal edilir?

Satılan araç üzerindeki etiket iptal edilerek etiket araç camından çıkartılmalıdır. İptal işlemi için HGS ürün sahibinin PTT merkez ve şubelerine şahsi başvurusu gerekmektedir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Akü Bitince Araba Nasıl Çalıştırılır?

HGS nasıl iptal edilir 2021?

PTT’den aldığınız HGS ‘yi PTT merkez ve şubelerine şahsi başvuru yaparak iptal edebilirsiniz. Yeni ürün almak istemiyorsanız iptal ettirdiğiniz ürününüz içindeki bakiyeyi 1 ay sonra PTT merkezlerinden alabilirsiniz. HGS ‘yi iptal ettikten sonra etiket araç camından çıkartılmalıdır.

HGS plaka değişikliği nasıl olur?

Çünkü araç satış işlemleri sırasında HGS (Etiket) plaka değişikliği yapılmamaktadır. HGS Kart’larda ise durum farklıdır. Kredi kartı şeklindeki bu HGS Kart ile PTT Şubelerine giderek eski plakayı iptal edip, yeni aldığınız araç plakasına işletmeniz mümkündür.

PTT HGS plaka nasıl değiştirilir?

HGS PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ Fakat HGS ‘yi kart olarak aldıysanız, ruhsatınızla birlikte PTT şubelerine giderek HGS Kart’ınıza tanımlı plakanın değişikliğini rahatlıkla yapabilirsiniz. HGS Kart’lar aracınızın ön camında kalabalığa sebep olmaz ve istediğiniz kadar plaka değişikliği yapmanıza imkan sağlamaktadır.

Araç satışından sonra HGS iptal olur mu?

Eğer satılan aracın plakası aynı kalacaksa mutlak suretle satıştan önce veya hemen sonra HGS kartının iptalinin istenmesi gerekiyor. Zira daha sonra size ait olmayan cezalarla ve borçlarla baş başa kalabilirsiniz. Sattığınız araç üzerindeki HGS kartındaki bakiyeyi yeni bir karta aktarabilirsiniz.

HGS yi cama yapıştırmak şart mı?

HGS sistemi kullanılan tüm giriş çıkış gişelerinde kameralar kullanılarak araç cinsi ve plakası belirlenmektedir. Eğer HGS hesabı olmasına rağmen, HGS etiketini ön cama yapıştırmadan ücretli köprü ve otoyollardan geçiş yaparsanız gişelerde sarı uyarı lambasıyla birlikte kaçak geçiş uyarı yazısını göreceksiniz.

HGS Online alınır mı?

Hızlı Geçiş Sistemi sayesinde otoyol ve köprülerden rahat ve hızlı geçiş yapabilirsiniz. HGS etiketinizi Akbank İnternet ‘ten veya dilediğiniz Akbank Şubesi’nden alabilirsiniz. Şubemize başvurarak, etiketinizi hemen teslim alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Gaziantep Araba Pazarı Hangi Günler?

HGS almak için ruhsat sahibi olmak gerekir mi?

Bireysel başvuru yapan kişilerin HGS alımı sırasında araçlarına ait ruhsat ve kimlik belgelerini ibraz etmeleri yeterlidir. Herhangi bir kurum için alınacak HGS ‘ler için araca ait ruhsatın ve temsil belgesinin bulunması gerekir.

HGS plakadan tanır mi?

HGS ‘de okuma tepeden oluyor ve plakayı okuyor. Vatandaşların yüzde 40’ı HGS etiketi olmadan geçiş yapmış bu yüzden plakaya bakılıyor. Etiketten araca ait bilgiler var. O bilgiler ve plaka ile doğrulanıyor.

Eski HGS kullanılır mi?

HGS sisteminde bütün ödemeler plaka üzerine tanımlandığı için kart ya da etiketinizi başka araçlarda kullanamazsınız.

HGS başka bir araçta kullanılabilir mi?

Aracınızdan birine almış olduğunuz HGS ‘yi başka araçlarda kullanmanız mümkün değildir. Çünkü HGS aboneliği araç plakasına göre verilmektedir ve anlık olarak izlenme ve kayıt altında olma açısından da sıkı bir denetime tabidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *