Okuyucular soruyor: Araba Satış Nasıl Yapılır?

Noterde satış nasıl yapılır?

Araç, alıcı adına tescil edilir ve noter devri gerçekleşir. 301 TL’lik (2021 fiyatıdır) noter ücretini alıcının ödemesi gerekir. Satıcı adına olan ruhsat iptal edilir ve yeni tescil belgesi hazırlandıktan sonra satış belgesi sunulur. Böylece noter satış işlemleri gerçekleşmiş olur.

Araç satışında para nasıl ödenir?

Araç satın alırken nakit, çek ya da havale gibi çeşitli yöntemlerden yararlanarak ödeme yapılabilir. Bunlar arasında en çok tercih edilen yöntemler ise çek ve havaledir. Aracın noterden devri sırasında paranın ödenip ödenmediği sorulacağı için ödemenin önceden yapılması gerekir.

Araba satarken noterde nelere dikkat edilmeli?

Noterlikte Yapılan İşlemler

 • Ruhsat.
 • Vekâletname (bazı durumlarda)
 • Plaka (bazı durumlarda)
 • Vergi numarası (Bazı durumlarda)
 • Trafik belgesi.
 • Kimlik belgesi.
 • Aracın alış ve satışı işlemleri için engel bir durum olup olmaması
 • Satış sözleşmesi.

Farklı illerden noter satışı yapılır mi?

Tapu kanununda yapılan değişiklik ile gayrimenkul satış, bağış ve mal değişim işlemlerinde yeni bir döneme de girilmiş oldu. Yeni yıldan itibaren alıcı ve satıcıların farklı tapu müdürlüklerinde bulunmaları halinde de devir işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Noterde güvenli satış nasıl yapılır?

1.Aracın Alıcı adına tescili için Ruhsat sahibi veya adına yetkili kişi ile Aracın adına tescil edileceği veya adına yetkili kişi Notere başvurur. 2. Noterde referans numarasına ait güvenli ödeme sorgulanır ve tescil işlemine başlanır. Tescil işlemine başlandığında ödeme Bankamızca bloke edilir.

You might be interested:  FAQ: 2.El Araba Nasıl Alınır?

Noterde eski kimlik geçerli mı?

•Geçici Kimlik Belgesi – Geçerlilik süresi içinde ibraz edilmesi koşuluyla, Tapu işlemleri dahil, noterlik işleminde kullanılabilir.Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı aldığı belirlenen kişilerin eski nüfus cüzdanlarını ibraz ettiklerinin anlaşılması halinde ise bunların noterlik işlemlerinde kullanılmaması gerekmektedir.

Noter güvenli ödeme sistemi hangi banka?

Alıcı, cep telefonuna gelen referans numarası ile alıcı kaydını yaparak işlemi onaylar ve hesabındaki ilgili tutar para araç bedeli olarak Ziraat Bankası güvencesine alınır. Taraflar birlikte notere giderek referans numarası üzerinden devir tescil işlemlerini gerçekleştirir.

Araç satarken ödeme nasıl yapılır?

Satıcı adına çek düzenlenir ve “ödeyiniz” yazılması gerekir, Satıcı adına blokeli hale gelen çek ile alıcı notere gelir, Noter işlemleri sırasında çek satıcıya teslim edilir. Satıcı noter işlemleri tamamlandıktan sonra bankaya giderek ücreti kendi hesabına aktarabilir.

Noterde güvenli ödeme sistemi nedir?

Bu sistem, aracınızı satarken noterlik işlemleri sırasında, satış bedelinin Bankamız aracılığıyla güvenli olarak ödenmesini sağlar. Hizmetimizden yararlanmak için Bankamıza müracaat etmeniz yeterlidir. Sistemden yararlanmak için alıcı ile satıcının Bankamızda hazır olan talimatı doldurup imzalaması yeterlidir.

Araç satışlarında noter masrafını kim öder?

Noter ‘de araç satışı yapılırken araç devir ücretinin alıcı tarafından ödemesi gerekir. Satıcının herhangi bir noter ücreti ödemesi söz konusu değildir.

Araba satarken ne yapmak lazım?

Generali Sigorta, araba alış ve satışında gözden atlanan ve dikkat edilmesi gereken noktaları paylaştı.

 1. OTO EKSPERTİZ RAPORU İSTEYİN.
 2. KAPORA VERİRKEN DİKKAT EDİN.
 3. ARACIN PLAKALI OLMASI ÖNEMLİ
 4. ÖDEME ERTELEMELERİNE KANMAYIN.
 5. ACELEYE GETİRMEYİN, DOĞRU FİYATI BULUN.

Araba satarken hangi evraklar gerekir?

Araba Satarken Gerekli evraklar

 • Noter satış belgesi.
 • Vergi ilişik kesme belgesi.
 • Trafik sigorta poliçesi.
 • Tescil ve trafik belgesi.
 • Vergi numarası
 • Plaka numarası
 • Eğer işlemleri ruhsat sahibi dışında biri yapacaksa vekalet.
You might be interested:  Kışın Araba Nasıl Çalıştırılır?

Ilden ile noter satışı olur mu?

Aracınızın tescil belgesinin çıkarıldığı yer, bulunduğunuz ilçe, sizin ya da karşı tarafın nüfusa kayıtlı olduğu yer gibi herhangi bir sınırlama yoktur. Bulunduğunuz yere en yakın ya da dilediğiniz yerdeki bir noterde çalışma saatleri içerisinde işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Başka tapudan satış yapılır mı?

Mesken, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz malların devir işlemleri taşınmazın yer aldığı tapu dairesinde yapılıyor. 2011 yılında Tapu ve Kadastro yönetmeliğinde yapılan bir değişiklik ile artık Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) sayesinde başka şehirden tapu devri yapılabiliyor.

Farklı illerden tapu satışı nasıl yapılır?

Başka ilden tapu satışı nasıl yapılıyor?

 1. İlk önce alıcı ve satıcı, bulundukları şehirlerdeki tapu müdürlüklerine giderek, başka bir şehirdeki gayrimenkulün satış işlemi için başvuruda bulunuyor.
 2. Yapılan başvuru üzerine müdürlük, TAKBİS üzerinden, tapunun asıl bulunduğu tapu müdürlüğünden yetki talebinde bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *