Okuyucular soruyor: Buzda Kayan Araba Nasıl Kontrol Edilir?

Karlı ve buzlu yollarda kışın aracımızın kaymaması için ne yapmalıyız?

Aracınızda zincir, takoz ve çekme halatını mutlaka bulundurun. Karlı ve buzlu kesimlerde güvenliğiniz için mutlaka zincir takınız. Cam suyuna donmayı önleyecek kimyasal maddeler ekleyiniz. Cam sileceklerini ve aracın kalorifer sistemini kontrol ederek, etkin şekilde çalışır durumda bulundurunuz.

Buzlu yolda ne yapmalı?

GÜVENLİĞİN AHAHTARI YUMUŞAK SÜRÜŞTE – Karlı ve buzlu yollarda fren mesafesi uzayacağı için takip mesafesini uzun tutun. Ayrıca, hızınızı düşürün. – Ani direksiyon hareketlerinden kaçının, fren ve gaza sert basmayın. – Araç kaymaya başlayınca, ayağınızı gaz pedalından çekin.

Karda yolda araba kayarsa ne yapmalı?

Frene aniden yüklenmek yerine direksiyonu hafifçe istenen yöne çevirin. Ani manevralardan kaçının. Yani ilk şart frene ve gaza fazla yüklenmemek. Buzda; direksiyon, gaz, fren ve debriyajın bırakılması gibi tüm hareketler çok yumuşak yapılmalıdır.

Karlı ve buzlu yollarda araç nasıl kullanılır?

Karlı ve buzlu havada yokuş aşağı inerken, arabanın savrulmasını ve kaymasını önlemek için vitesi küçültün. Belli aralıklarla hafifçe fren pedalına basın. Arabanın arkası kaymaya başlarsa freni bırakın, direksiyonu aracın arkasının gittiği yöne doğru kırın.

You might be interested:  FAQ: Engellilere Araba Indirimi Ne Kadar?

Araba kaymasın diye ne yapılır?

Arabanın Kaymasını Önlemek İçin Yapılacaklar Ayağınızı gaz pedalından çelin ve frene dokunmayın. Kayma durumu frenden kaynaklanan sebeple meydana geldiyse ayağınızı frenden çekin. Debriyaja basın ve direksiyonu çok hassas şekilde tutun. Direksiyonu, aracın arka kısmının kaydığı tarafa doğru çevirin.

Karlı havada hangi lastik kullanılır?

Ancak doğrusu kış lastiğidir. Çünkü sadece karda ilerlemek üzere üretilmiş bir lastik türü yoktur. Yağmurlu, buzlu, karlı, soğuk zeminde yol tutuşu sağlayan farklı ölçü ve tutunma kabiliyeti özelliğinde üretilen lastiklerin tamamına kış lastiği denir.

Buzda neden frene basılmaz?

Sadece karlı havalarda değil sıcaklığın sıfırın altına düştüğü şartlarda da gizli buzlanmanın olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. 2. Frene basmak: Karlı zeminde tekerleklerin kaydığını hissettiğinizde, panik yapıp frene kesinlikle basmayın. Bu tekerleklerin çekişini ortadan kaldırır ve aracınızı kontrol edemezsiniz.

Araç yolda neden kayar?

Araçlarda kaymanın esas nedeni ağırlık dengesinin bozulmasından kaynaklanır. Çekiş sistemine bakılmaksızın viraj dönüşlerinde gerek ön gerekse de arka tekerlekler baskı altındadır. Arkadan kayma ise temel olarak dönüş yapıldığı sırada aracın arka tekerleklerinin çekişi kaybetmesinden kaynaklanır.

Karda kaçıncı vites?

Tiptronik vitesli araçlarda; Kar ve buz üzerinde vitesi manuel’e alın. Arabanızı 1. vitese aldıktan sonra hafifçe gaza basın. Lastikler patinaj yapmadan vitesi 2’ye çıkarın.

Kızakla karda ve buzda kayarken neler takmalıyız?

– Genelde kar ve buzun olduğu kaygan yerlerde kullanılır. – Kızak ile kayarken eğer kızağın kontrolümüzden çıkması durumunda yaralanmaları önlemek yada en aza indirgemek için; kask, dizlik, dirseklik takılmalıdır.

Virajda dönerken frene basılır mı?

Bir virajı güvenli bir şekilde dönmek için özellikle bilmediğimiz yollarda viraj öncesi direksiyon ve tekerlekler düz durumdayken frene basılır, hız düşürülür gerekirse vites küçültülür. Viraj içerisinde kesinlikle frene basılmaz.

You might be interested:  FAQ: Araba Sürme Korkusunu Nasıl Yenebilirim?

ABS fren kayar mı?

ABS (kilitlenme karşıtı frenleme sistemi), her gün yollarda olan milyonlarca araç ve kullanıcısı için güven sarfeden bir sistem. Çünkü ABS ‘nin aktif hale gelmesi tekerleklerinizin dönmesini durdusa da, buzlu ya da karlı yolda durma mesafeniz kısalmıyor.

Karlı arazide araç kullanırken nelere dikkat edilir?

ANİ GAZ, FREN VE VİTES HAREKETLERİ YAPMAYIN Tutunmanın zor olduğu karlı zeminlerde araç kullanan sürücüler ani gaz ve fren hareketlerinden uzak durmalıdırlar. Yapılacak her ani veya sert hareket, patinaj ve kayma problemi ortaya çıkacaktır. Gaz ve fren pedalları çok yumuşak kullanılmalıdır.

Buzlu zeminde araç kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

– Buzlu, karlı zeminlerde takip mesafesini iki katına çıkarmak gerekir. -Köprü, viyadük ve rüzgârlı bölgelerde buzlanma riski fazla olduğu için aşırı hızdan ve ani direksiyon hareketlerinden kaçınılmalıdır. -Ani fren, aracın kaymasına neden olabilir. Bunun yerine, vites düşürerek hız ayarı yapılabilir.

Araçlarda kar modu ne işe yarar?

Otomatik vites arabanız varsa karlı yolda ilk olarak, kar modunu devreye sokmak gerekir. Ancak kar modunuz varsa gaza bassanız dahi patinaj olmaz. Otomatik vitesli arabalarda hareket halindeyken çok hafif gaz vermek ve kademeli hızlanmak, viteslerin daha düşük devirlerde yükselmesini sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *