Osmanlıca Araba Ne Demek?

Osmanlıcada araba ne demek?

merakib. (Merâkibe) ( Araba, at, kayık, vapur gibi) binecek vasıtalar. Merkebler.

Eski dilde araba ne demek?

Çuvaşça uraba (uraba) veya urava (urava, “tekerlek”) ve Moğolca araa (“tekerlek”) ile aynı kökene dayanmaktadır. Bunun ispatı, bâzı Türk lehçelerinde araba anlamında kullanılan kölük kelimesinin Saha Türkçesinde külüöhe (“tekerlek”) şeklinde bulunmasıdır.

Otomobil hangi dil?

Fransızca automobile “1. kendinden hareket eden, 2. motorlu nakil aracı” sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca autós αυτός “kendi” ve Latince mobilis “hareket eden” sözcüklerinin bileşiğidir. oto +<sup, mobil maddelerine bakınız.

Araba kelimesi hangi dilde?

Araba kelimesi ise; Türkçe bir kelimedir ancak ilk çıkış noktası olarak Pers kökenli bir kelime olduğunu ve Türkçe’ye de buradan geçtiği düşünülmektedir. Kökeni de çok eski yıllara dayanmaktadır. Orta Asya’da yer alan bir çok kültür bu kelimeyi farklı söyleyişlerle yaygın bir şekilde kullanmaktadır.

Araç ın kökü nedir?

Türkiye Türkçesinde ara sözcüğünden +Iç sonekiyle türetilmiştir. ara maddesine bakınız.

Kendi kendine hareket eden ilk araç hangi tarihte yapılmıştır?

1670’ler — Sözcük anlamına uygun olarak kendi kendine hareket eden ilk araç büyük olasılıkla 1679-1681 yılları arasında Pekin’de Cizvit misyoner Ferdinand Verbiest tarafından Çin imparatoru için bir oyuncak olarak yapılan küçük buharlı araçtır.

Arabaya neden araba denir?

Kelimenin kökeni. Araba kelimesi ilk kez Codex Cumanicus’ta geçmektedir. Sakaca rraha (at arabası ) ses evrimi ile Zentçe raθa aynı anlamda ve eşkökenli Sanskritçe rátha (ata koşulan tören arabası ) eşkökenli Arapça arrādat ( عرّادة ) (iki tekerlekli savaş arabası ) eşkökenli Latince raeda (dört tekerlekli at arabası ).

You might be interested:  Sık sorulan: Trafikte Araba Nasıl Kullanılır?

Dünyanın en hızlı arabası markası nedir?

Super Spor, dünyanın en hızlı arabası ünvanını elinde bulunduran Bugatti Chiron modelinin modifiye ile geliştirilmiş son tasarımı olma özelliğinde. 30 adet üretilen araç, Centodieci üretimi 1578 beygir gücünde 8.0 litre quad turbo w-16 motora sahip. 100 km-sa hıza 2,6 saniyede ulaşan aracın en yüksek hızı saatte 490.48

Taşıt Türkçe kökenli mi?

Türkçe taşı- fiilinden +Ut sonekiyle türetilmiştir.

Araba kelimesinin eş anlamı nedir?

Araba sözcüğünün 1 adet eş anlamlısı karşılığı bulunmaktadır. Araba ile aynı anlama gelen eş anlamlı kelimeler aşağıdaki gibidir; Araba sözcüğünün eş anlamlı kelimesi otomobil sözcüğüdür. Bu iki kelime birbiri yerine kullanılabilir.

Araba neyi çağrıştırıyor?

Açıklama: Araba bir ulaşım aracı olduğundan dolayı araba ulaşımı çağrıştırmaktadır. Araba bir icat olduğundan dolayı araba icadı çağrıştırmaktadır. Arabanın 4 tekerleği olduğu için araba 4 tekerleği çağrıştırmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *