Otomatik Vites Araba Nasıl Az Yakar?

En az yakıt tüketimi hangi hızda?

Aracın hızı ne kadar artarsa yakıt tüketimi o denli artar. 90 km/s ile gidilmesi gereken bir yolda 120 km/s hız yapmak yakıt tüketimini neredeyse iki katına çıkarır. Yüksek hızın yanı sıra çok düşük hızla gitmek de fazladan yakıt tüketimine yol açabilir. Bu nedenle uzun yolda 80-90 km hızla gitmekte fayda var.

Otomatik vites araba neden daha fazla yakar?

Araç kaynaklı sebepler; Egr Valfinde meydana gelen kaçaklar. Enjektörlerinin kirli olması Otomatik vites araçlarda görülen şanzıman tork konvertörü arızaları Aracın subap ayarlarının yapılmaması

Hangi araba az yakıt yakar?

Karbonmonoksit salınımına göre en çevreci yakıt LPG iken hidrokarbon baz alındığında ilk sırada dizelin yer aldığı görülüyor.

Bir aracın az yakması için neler yapılmalı?

Yakıt Tüketimini Azaltmak

 1. Hızınızı azaltın!
 2. Dur-kalk yapma sıklığını azaltın!
 3. 3. Kaliteli yakıt kullanmayı tercih edin!
 4. Yakıt sızdırması olmaması için periyodik bakım yaptırın!
 5. Ani frenden kaçının!
 6. Doğru viteste ilerleyin!
 7. 7. Klima ve ısıtma sistemi kullanımına dikkat edin!
 8. 8. Aracı rölantide kullanmayın!
You might be interested:  FAQ: Istanbul Araba Fuarı Ne Zaman?

Hangi devirde en az yakar?

Yakıt tasarrufu yapmanın en iyi yolu otomobili olabildiğince sakin kullanmaktan geçer. Aracı yüksek devirlerde kullanmamaya özen gösterin. Yakıt sarfiyatının en az olduğu devir; benzinli araçlarda 2500-3000, dizel araçlarda ise 2000-2500’dür.

Yakıt tasarrufu için kaç km hızla gidilmeli?

Hızlı araç kullanmaya son verin Aynı şekilde özellikle uzun yolda çok düşük hızla gitmek de yakıt tüketimini artırabilir. Uzun yolda, saatte 80-90 kilometre hız yakıt tüketiminizi dengede tutmak için ideal bir seçenektir.

Otomatik vites cok yakar mı?

Çalışma esnasında ve devir değişiminde daha fazla motor gücüne ihtiyaç duyan otomatik vitesli arabalara göre düz vitesli araçlar daha az yakarlar. Yani düz vitesli arabalarda yakıt tüketimi daha azdır. Fakat otomatik vitesli araçlardaki gelişen teknoloji ile bu durum artık değişiyor.

Otomatik vites araba çok yakar mı?

Vites sürücü tarafından değiştirildiği için araba daha az yakıt yakar. Bu nedenle otomatik vitese göre manuel vitesin daha az yakıt harcadığını söyleyebiliriz. Çünkü otomatik araçlar nispeten daha yeni teknoloji ve motora sahiptir.

Otomatik vitesli araçlarda yakıt tasarrufu yapmanın püf noktaları nelerdir?

Yakıt tasarrufu için ekonomik sürüş teknikleri

 • Aracı ısıtmak adına uzun süre boyunca rölantide çalıştırmayın.
 • Aracınıza aşırı yük yüklemeyin.
 • Motor devrinin 2000-3000 olması için gayret gösterin.
 • Aracı durdurmanız gerekiyorsa mümkünse kontağı hemen kapatın.

Araç kaç km den sonra çok yakar?

Hız sınırlarına uymaya ve gereğinden fazla hızlı gitmemeye dikkat edin. 90 km ‘den sonraki her 1 km artış yakıt tüketimini yüzde 1 oranında artırır. Saatte 120 km. hızla giden bir araç 80 km hızla giden bir araca göre yüzde 25 daha fazla yakıt tüketir.

Bir araç 100 km’de ne kadar yakar?

1.6 veya 1.2 turbo benzinli bir araç şehir içinde ortalama 8.5 litre yakıyor. 1.6 dizel bir araç da şehir içinde 100 kilometrede yaklaşık 6 litre tüketiyor. Kilometrede benzinli araç 58 kuruş, dizel ise 37 kuruş yakıyor.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Yokuş Aşağı Araba Nasıl Durdurulur?

LPG’li araç 100 km kaç litre yakar 2020?

100 km ‘de 9.5 lt yakıt tüketimine sahip. LPG dönüşümü sonrası araç 100 km ‘de 40 TL’nin biraz üstünde yakacatır.

Benzinli arabanın az yakması için ne yapmalı?

Arabanızı uzun süre rölantide çalıştırmak da benzin tüketimini arttırır. Kışın motorun ısınması için 1-2 dakika rölantide çalıştırıp sonradan harekete geçmeniz yeterli olacaktır. Çok fazla dur-kalk yapmamak, aracı çok düşük ya da çok yüksek devirde çalıştırmamak da az yaktırma teknikleri arasında yer alan bilgiler.

Araçta fazla yakıt tüketimine sebep olan nedir?

Yüksek Yakıt Tüketimine Neden Olan Sebepler Motor yağı değişim km’sinin geçirilmesi. Hava filtresinin kirlenmesi ve zamanında değiştirilmemesi. Otomobilin supap ayarı manuel ise en fazla 2000 km’de bir supap ayarının yaptırılmamış olması Debriyaj sisteminde arıza olması

Araba nasıl daha az benzin yakar?

Benzinli aracın az yakması için sabit bir hızda ilerlemek ve durmak gerektiği zamanda hızı yavaş yavaş düşürerek durmak yakıt performansına olumlu etki edecektir. Unutmayın her fren aracın ekstra enerji harcamasına sebep olur. Yokuş yukarı araç sürüşü yakıt tüketimini arttıracaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *