Sık sorulan: Araba Bobini Ne Işe Yarar?

Ateşleme bobini arıza yaparsa ne olur?

Eğer ki bobin bozulursa aracın motoru titreşimli bir şekilde çalışır, rölantide kendiliğinden stop eder, marşa basıldığı anda motor geç ve zor çalışır, aracın kesinlikle çekişi düşer ve dolayısıyla da çok fazla yakıt tüketmeye başlar.

Ateşleme bobini tamir edilir mi?

Ateşleme bobini tamir edilir mi? Ateşleme bobinleri tek kullanımlık tamiratları mümkün olmayan yedek parça kategorisindedir. Aracınızın ateşleme bobini bozulduysa yenisi ile değiştirmeniz gerekecek.

Ateşleme bobini nasıl çalışır?

Ateşleme bobinleri, gelişen teknolojiden faydalanarak üretilen direkt ateşlemeli benzinli motorlarda, her bir silindir için ayrı ayrı buji kafalarına takılarak ve 30 bin voltluk gerilim üretilerek bujilerde kıvılcım oluşmasına yarayan elektronik parçalardır.

Ateşleme bobini nasıl kontrol edilir?

Ateşleme Bobini Kıvılcım Testi

  1. Aracı kapatın ve kaputu açın.
  2. Buji kablosunu yerinden çıkarın.
  3. Bir buji soketi kullanarak bujiyi sökün.
  4. Tekrar buji kablosunu bujiye takın.
  5. Buji dişli bölümüne dokunun.
  6. Aracın kontak anahtarını açmak için bir yanınızı bir yardımcı alın.
  7. Mavi Kıvılcım arayın.

Bobin tekleme yapar mı?

Hızlanırken Tekleme; bobin arızasının en büyük belirtilerinden bir tanesi olan gaza ani yüklenmelerde böyle baskı balata bitmesine benzer bir tekleme ile titreme arasında bir arıza belirtisi kendini gösterecektir.

You might be interested:  FAQ: Chery Nasıl Araba?

Ateşleme modülü neden bozulur?

Benzinli Araçlarda Ateşleme Bobini Neden Yanar; Bujilerin çatlak olabilir. Bujilerin ömrünün azalmış olması ve ateşleme yetisini kaybetmiş olabilir. Buji kablolarının direnç ve ohm değerlerindeki değişmeler ve arızalar olabilir.

Ateşleme bobini kaç adet?

Ateşleme bobini genelde eski araçlarda 1 adet olur ve tüm buji kabloları eğer araç distribütör ile dağılım yapıyorsa distribütöre, elektronik ateşleme ise bobine bağlı olur. Bazı araçlarda da ikiz ateşleme denilen 2 adet bujiye 1 bobinli sistem de bulunur. Yeni araçlarda ise her bujinin üstünde 1 adet bulunur.

Bobin değişimi ne kadar?

Ateşleme bobin ücreti marka modele göre farklılık gösterir eski tip araçlarda tanesi 40-50 TL iken yeni modellerde 100 TL’den başlamaktadır. Aracınızda bobine gelene kadar genelde buji ve buji kablolarını değiştirme de hesaba katılmalıdır.

Buji arızalı ise ne olur?

Bujilerdeki en basit bir arıza bile, yakıt sarfiyatını artırırken performansın da azalmasına neden olur. Bu nedenle motor testi yapılırken, kullanılmış bir araç satın aldığınızda, motorda ateşleme kaçağı olduğunda ve motorun performansında azalma farkettiğinizde mutlaka bujileri değiştirmelisiniz.

Ateşleme bobini direnci kaç olmalı?

Bu, yaklaşık 0.05-0.1 mm kalınlığında, yaklaşık 50.000 kez sarılmış yalıtılmış bakır telden yapılmıştır. Birincil sargı yaklaşık 0.6-0.9 mm kalınlığında kaplanmış bakır telden yapılır ve ikincil sargı üzerine sarılır. Bobinin omik direnci birincil tarafta yaklaşık 0.2-3.0 Ω ve ikincil tarafta yaklaşık 5-20 k20’dir.

Ateşleme bobininde yüksek ateşleme gerilimi nasıl oluşur?

Yüksek voltaj sekonder (içteki ince telli sargı) bobinde oluşur ve bobinin üst orta kısmında bulunan ateşleme bobini kulesine bağlıdır. Distribütör orta kulesinden giren gerilim, tevzi makarasına bir yaylı kömür uç ile, içerden iletilir.

Buji kablolarından biri çıkmış ise motor nasıl çalışır?

Bujilerin ayarsız olmasına veya aşınmasına bağlı olarak normal yanma olmaz, motor çekişten düşer ve yakıt sarfiyatı artar. Dolayısıyla zamanı geldiğinde yakıt tasarrufu sağlamak için eskimiş bujileri değiştirmek gerekir. Buji kablolarından biri çıkmış ise motor sarsıntılı çalışır.

You might be interested:  FAQ: Hyundai I20 Nasıl Araba?

Bobin nasıl kontrol edilir?

Sırasıyla ateşleme bobininin soketini çıkararak, motorun tepkisine bakınız. Soketi çıkardığınızda motor #sarsıntı-#titreşim yapıyorsa, o ateşleme bobini sağlamdır. Soketi çıkardığınızda motorun çalışmasında hiçbir değişiklik hiçbir titreşim olmuyorsa, ateşleme bobini ya da buji arızalıdır.

Avometre ile bobin nasıl ölçülür?

Avometre W kademesinde iken problar bobin uçlarına değdirildiğinde eğer bobin sağlamsa bir direnç okunacak yok eğer bobin bozuksa yani içinde bir kopukluk varsa avometre sonsuz direnç değeri gösterecektir. Eğer bobinin başı ile sonu kısa devre olmuş ise sıfır direnç okunur.

Opel Astra J bobin arızası nasıl anlaşılır?

Eğer Opel Astra J kasa aracın bobini bozulursa araç motoru titreşimli çalışır, teklemeler yapmaya başlar, araç hareketsiz çalışırken kendi kendine stop eder. Bunu yanı sıra aracı çalıştırmak için marşa basıldığı sırada arabanın çalışması zaman alır ve zor bir şekilde çalışır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *