Sık sorulan: Araba Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Devirdaim arızalı ise ne olur?

Devirdaim pompasındaki arızanın ilerlemesi sonucunda, devirdaim pompası kilitlenerek kayışlara zarar verir ve kopmasına neden olur. Devirdaim pompasının arızalanmasından dolayı, hararete bağlı conta yanmaları, su kaçağından meydana gelen susuz kalma gibi problemlerde görülebilir.

Motor suyu devirdaim yapmazsa ne olur?

Hızlıca tahmin edileceği gibi, devirdaim pompası bozulduğu zaman ilk akla gelecek problem araç motorunun hararet yapması olacaktır. Devirdaim bir kaç şekilde bozulabilir. İki durumda da motor hararet yapabilir ancak kasnak dönmeyi bırakırsa muhtemelen bağlı olduğu kayış da kopacaktır.

Devirdaim pompası kaç km değişir?

Triger değişim km ‘si 90.000 km ise devirdaim pompası ile birlikte triger setini de değişmek sizin için avantaj olacaktır. 10.000 km sonra triger değişimi için tekrar işçilik vermekten kurtulmuş olacaksınız.

Kombi devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır?

Bunun yanı sıra, kalorifer sisteminde çalışmama sorunu olduğunda, kombiden su gelmesi durumunda, kombi yüksek derecedeyken bile petekler ısınmıyorsa, sıcak su gelmiyorsa, kombi çalışırken ses yapıyorsa ve kombi donduğu zaman devirdaim pompasının arızalı olduğu söylenebilir.

Bozuk devirdaim nasıl anlaşılır?

Devirdaim Pompası Arızasını Anlamanın Pratik Yolu

 1. Devirdaim pompasında su kaçağı varsa.
 2. Devirdaim pompası normalde farklı bir gürültü çıkartıyorsa.
 3. Devirdaim pompası durduğunda arabanız hararet yapıyorsa.
 4. Devirdaim kayışı kopmuşsa ya da kopmak üzereyse hatta aşırı aşınmışsa.
You might be interested:  Sık sorulan: Gürcistan'dan Araba Almak Için Ne Gerekli?

Devirdaim arızası hararet yapar mı?

Zamanla eskiyen devirdaimin kanatları eskir ve suya karşı direnç oluşturamaz ve suyu yönlendiremez hale gelir. Bu durum da motor içerisindeki suyun sürekli ısınmasına, radyatördeki suyun ise sürekli soğumasına neden olur yani motor sıcaklığı bir dengeye ulaşamaz. Bu durum da hararete neden olur.

Pompa arızası nasıl anlaşılır?

Mazot pompa Arıza Belirtileri Nelerdir?

 1. Mazot pompası çalışmadığı zaman aracınızın motoruna yakıt gitmeyecek ve aracınız çalışmayacaktır.
 2. Aracınız motor soğukken marşa basmanıza rağmen çalışmaz.
 3. Aracın yaktığı yakıt miktarı gözle görülür seviyede artmaya başlayacaktır.

Termostat bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Termostat arızası belirtileri

 1. Termostat açık konumda takılırsa, radyatöre sürekli soğutucu akışı motorun soğuk çalışmasına neden olur.
 2. Termostat kapalı konumda sıkışırsa, soğutucunun dolaşımı engellenir ve bu nedenle de soğutucu soğutulacak radyatöre ulaşamaz ve motor aşırı ısınır.

Genleşme kapağı arızası nasıl anlaşılır?

Radyatör Kapağı Arızası Nasıl Anlaşılır?

 1. Radyatör kapağı sağlam tutmuyorsa yani elle çektiğinizde geliyorsa kapak arızalıdır.
 2. Kapak tam oturmuyorsa yine arızanın göstergesidir.
 3. Kapak kapanırken zor dönüyor ve kapanırken son kilit kısmı oturmuyor, tık sesi gelmiyorsa kapak arızalıdır.

Triger değişiminde devirdaim değişir mi?

Triger kayışı veya zinciri belirli yıl veya km’ye bağlı olarak periyodik değişim isteyen üründür. Devridaim pompası ise arıza vermediği sürece değişim yapılmaz.Periyodik değişimi yoktur. Triger dişlisi ile devirdaim pompası, ikisi de triger kayışına bağlı hareket ediyorlar.

Triger değişirken neler değişmeli?

Bu sebeple triger değişimi sırasında aracınızın soğutma sistemi elemanları ve kayışlarını da eğer gerekli ise değiştirmeyi ihmal etmeyiniz ve mutlaka bu konuya dikkat ediniz. Soğutma sistemi elemanları, devirdaim su pompası, termostat, radyatör ve bunların bağlantı borularıdır diyebiliriz.

V kayışı ne zaman değişir?

Aracınızın V kayışının her 40.000 km’de veya 2 yılda bir kontrolden geçirilmesi önemlidir. Genel olarak V kayışı kontrolü göz ile yapılır. Ancak bazen ince çatlaklar göz ile görülmeyebilir. Risk almak istemeyen bir sürücü iseniz V kayışının ömrünü 80.000 km. veya 4 yıl olarak düşünebilirsiniz.

You might be interested:  Soru: Sıfır Araba Ne Zaman Muayeneye Girer?

Kombi devir daim pompası havası nasıl alınır?

Kombide hava varsa ne yapmalı diye düşünüyorsanız işlem çok basit. Peteğin yan tarafında üstte bulunan purjör vanası saat yönünün tersinde purjör anahtarı veya düz bir tornavida ile çevrilir. Sıcak su gelene dek çevirme işlemi devam eder. Su gelmeye başladığında petek içindeki havanın tamamı çıkmış demektir.

Kombi sirkülasyon pompası ne işe yarar?

Sirkülasyon pompaları kapalı devre çalışan ısıtma ve soğutma sistemlerinde sıvının sirkülasyonu için gereklidir. Kombi, boyler, kazan ve benzeri gibi cihazlarda sıvının sirkülasyonunu yaparlar. Isıtma sistemlerinde kazanda ısınan suyun tesisattaki dirençlerini yener ve ısı yayıcılara iletilmesini sağlar.

Kombi devirdaim pompası neden ses yapar?

Kombi Devir daim pompası, ısıtma eşanjöründe ısınan suyun hızla peteklere gönderilmesini, peteklerde soğuyan suyun da ısınmak üzere kombi ısıtma eşanjörüne gelmesini sağlamaktadır. Bu sebepten dolayı sıkışarak zorlanan devir daim pompası ses yapmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *