Sık sorulan: Araba Hangi Viteste Az Yakar?

Araba kaç devirde en az yakar?

Yakıt tasarrufu yapmanın en iyi yolu otomobili olabildiğince sakin kullanmaktan geçer. Aracı yüksek devirlerde kullanmamaya özen gösterin. Yakıt sarfiyatının en az olduğu devir; benzinli araçlarda 2500-3000, dizel araçlarda ise 2000-2500’dür.

Araba viteste mi çok yakar boşta mı?

Araç viteste iken durum nasıl? Yokuş aşağı viteste inerken ise eğer gaza basıyor isek motora yakıt girişi sağlanır ve o anki devri neyse yakıt tüketimi de o ölçüde olur. Dolayısıyla düz yolda yada yokuş yukarı çıkarken harcadığınız yakıtı yokuş aşağı inerken de yakabilirsiniz.

Uzun yolda hangi araç az yakar?

Yakıt Cimrisi 10 Otomobil

 • Citroen C-Elysee HDi Manuel.
 • Toyota Corolla 1.4 D-D4.
 • Hyundai Elentra CRDI Dizel.
 • Seat Leon 1.6 TDI.
 • Opel Corsa 1.3 CDTI.
 • BMW 1 116 D.
 • Yeni Skoda Fabia 1.4 TDI Ambition.
 • Volkswagen Polo 1.4 TDI Comfortline.

Araba boşa atınca yakar mı?

Fakat vitesi boşa atmak hem arabanıza zarar verir hem de aracınızın daha çok yakıt tüketmesine neden olur. Yokuş aşağı inerken boşa attığınızda yakıt tüketimi 0,2-0,3 litre gibi görünür; fakat ayağınızı tamamen gazdan çekip viteste indiğinizde yakıt tüketimi 0 (sıfır) litreye düşer.

You might be interested:  Soru: Banka Kredisiyle Araba Nasıl Alınır?

Araç kaç bin devirde kullanılmalı?

Benzinli motorlarda ise 2500 – 3000 devirler de vites değişimlerini yapmak ve buna göre kullanmak en ideali olacaktır. Bu konuda bilinmesi gereken diğer noktalardan biri de aracı yüksek devir de kullanırsak neler olacağı sorusudur.

Kaç bin devirde vites değiştirilir?

Vites Nasıl Artırılır? Vites yolda giderken kademeli bir şekilde devir her 2000’e geldiğinde atılır. Bu bir zorunluluk değildir ancak arabayı hızlı kullanmak istiyorsanız devir göstergesinde ibrenin 3000-4000 devirleri görmesini bekleyebilirsiniz.

Araba boşta çalışırken ne kadar yakar?

Genellikle motorlar rölanti durumunda saatte 0.3 litre ile 2.5 litre arasında yakıt tüketirler.

Boşta gitmek yakıt tasarrufu sağlar mı?

Yakıt tüketimi açısından ise boş vitesle yokuş inmek tasarruftan çok zarara yol açmakta. Araçlar vitese alındıklarında yakıt deposundan yakıt alımını durdurur. Fakat boş vitesteyken aracın benzin deposundan yakıt alımına bir engel yoktur ve motora yakıt akmaya devam eder.

Araba neden çok benzin yakar?

Yüksek Yakıt Tüketimine Neden Olan Sebepler Motor yağı değişim km’sinin geçirilmesi. Hava filtresinin kirlenmesi ve zamanında değiştirilmemesi. Otomobilin supap ayarı manuel ise en fazla 2000 km’de bir supap ayarının yaptırılmamış olması Debriyaj sisteminde arıza olması

Araç kaç km den sonra çok yakar?

Hız sınırlarına uymaya ve gereğinden fazla hızlı gitmemeye dikkat edin. 90 km ‘den sonraki her 1 km artış yakıt tüketimini yüzde 1 oranında artırır. Saatte 120 km. hızla giden bir araç 80 km hızla giden bir araca göre yüzde 25 daha fazla yakıt tüketir.

10 litre benzin yakan araç kaç litre LPG yakar?

Benzin yapısı gereği, LPG ‘ye nazaran litre bazında %20 daha az yakıt tüketiyor, ancak LPG de benzine göre %50 daha düşük fiyata satın alındığı için daha tasarruflu deniliyor. Yapılan araştırmalara göre benzinli araçlar 100 kilometrede yaklaşık 10 litre yakıt tüketirken; LPG ‘li araçlarda, 12 litre olarak hesaplanıyor.

You might be interested:  Soru: Araba Satılınca Hgs Ne Olacak?

En az yakıt tüketen araç hangisi?

En az yakıt tüketen otomobiller listesine Nissan iki modeli ile giriş yaptı. 4.3 litre harcamasıyla Nissan Micra ve 3.6 litre harcamasıyla Nissan Note listeye girdi.

Araba boşta çalışırken benzin yakar mı?

Vitesin doğru kullanımı yakıt sarfiyatında bir numaralı önem arz eden etmen olarak karşımıza çıkıyor. Araç hareket halindeyken boş vitese atıldığında krank milinden tekerleklere güç iletimini sağlayan şanzuman devreden çıkar. Bunun anlamı da elbette yakıt sarfiyatıdır.

Tır nasıl az yakar?

Tırda yakıt tasarrufu yapmanız için;

 1. Hızınızı düşürün, 90’la gitmek yerine80 ile gidin.
 2. Gelişmiş sürücü performansı yakıt tüketiminde %10’a varan oranda tasarruf sağlayabilir.
 3. Dingil ayarı, lastik basıncı, hava deflektörü ayarı.

Araba nasıl daha az yakar?

Yakıt Tüketimini Azaltmak

 1. Hızınızı azaltın!
 2. Dur-kalk yapma sıklığını azaltın!
 3. 3. Kaliteli yakıt kullanmayı tercih edin!
 4. Yakıt sızdırması olmaması için periyodik bakım yaptırın!
 5. Ani frenden kaçının!
 6. Doğru viteste ilerleyin!
 7. 7. Klima ve ısıtma sistemi kullanımına dikkat edin!
 8. 8. Aracı rölantide kullanmayın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *