Sık sorulan: Araba Nasıl Pert Edilir?

Kasko pert aracın yüzde kaçını öder?

Öncelikle şunu ifade etmeliyiz ki her araç pert olmaz. Aracınız pert olabilmesi için onarım bedeli kaza öncesi araç bedelinin %40 ‘ını geçmesi gerekli.

Aracın pert olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bunlardan bir tanesi sigorta şirketleri aracılığı ile şase numarası bilgileri verilerek. Bir diğer öğrenme olanağımız ise 5664 e mesaj atarak öğrenebiliriz. 5664 e atlın mesajlarda pert kaydı vardır diye yazmaz. Gelen mesajda araçta ağır hasar kaydı vardır diye bir ibare varsa o araçta pert kaydı olduğu anlamına gelir.

Araç pert nasıl çıkar?

Aracınızın pert olarak değerlendirilmesi için oldukça ağır bir hasar almış olması gerekir. Hasarın büyüklüğünün ne kadar olması gerektiği konusunda net bir oran yok. Ancak genel kabul olarak aracın yapım masrafı toplamının, piyasa fiyatının %70’ine ulaşması durumda araç ” pert ” olarak nitelendirilir.

Aracın pert kaydı silinir mi?

Özellikle hafif hasarlı araçların, zaman zaman pert hasarlı olarak kayıtlara işlendiği görülür. Aracın değerini ciddi derecede etkileyen bu hasar kayıtları, Sigorta Bilgi Merkezi’ne yapılan itiraz sonucunda silinebilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Araba Yağsız Kalırsa Ne Olur?

Pert olan arabaya kasko ne öder?

Pert araç için yapılacak ödeme sigorta poliçesinde belirtilen kasko bedeli kadardır. Ödeme bu bedeli geçmemek koşuluyla aracın o dönem içerisinde olan piyasa değeri olur.

Pert araç fiyatı nasıl belirlenir?

Bu bedel aracın hasarının gerçekleştiği andaki piyasa bedeli üzerinden hesaplanıyor. Araç yeni alındığı zaman piyasa bedeli 200 bin TL üzerinden belirlenerek sigortası yapıldıysa birkaç sene sonra aracın pert durumunda ödenecek tutar 200 bin TL üzerinden hesaplanmaz. Aracın o anki piyasa değeri bedelleri belirliyor.

Pert olan aracın parası ne zaman ödenir?

4-Kasko Pert Ödeme Süresi Genel şartlarda uyarınca bir tazminat ödemesi olan pert ödemesi; hasar ihbarı eksiksiz yapılması ve hasara eksper atanmış ise eksper raporunun tesliminden itibaren en geç 10 işgünü içerisinde ödenmelidir.

Ağır hasar olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Kaza sonrası yapılan ekspertiz raporlarına göre aracın masrafları sıfır değerine yakın bir aralıkta olursa ağır hasarlı olarak işlem görür. Burada aracın yapım masraflarının %70 oranı ve üzerinde çıkması ağır hasar kaydının açılarak trafiğe çıkmasını tehlikeli hale getirir.

Araç pert olunca sigorta ne kadar öder?

Aracın pert olması konusunda karşılıklı anlaşıldığı takdirde sigorta şirketi azami teminat limitini geçmemek koşuluyla aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç bedelini belirler. Pert bedeli rayiç bedelden düştükten sonra kalan kısmı sigortalıya öder ve hasarlı araç da bu haliyle sigortalıya bırakılır.

Hangi kazalarda araç perte çıkar?

Kaza neticesinde aracın hasar görmesi sonucu, aracın onarımı için harcanacak tutarın araç sigorta / rayiç değerine yakın olması durumunda ( aracın %60-70 veya daha fazla oranda hasar gördüğü durumlarda), bu araçlar “ pert araç ”, “ pert -total” olarak değerlendirilmektedir.

Pert araçta değer kaybı olur mu?

Eğer bir araç için pert kararı verilmiş ve plakasına pert kaydı işlenmişse, araç sahibi araç değer kaybı talep edemeyecektir. Çünkü pert aracın kaskosunun bağlı olduğu sigorta şirketi, aracın o günkü rayiç değerini hesaplayarak, araç sahibine tazminat olarak ödeyecektir.

You might be interested:  Otomatik Vites Araba Nasıl Stop Edilir?

Pert süreci nasıl işler?

Pert /Hasarlı araçlardasigorta süreci şu şekilde işliyor. Servise çekilen aracınıza atanan eksper gelip hasar tespiti yapacak. Bu tespit sonucu belirteceği raporda aracınızın yapım maliyeti aracınızın rayiç bedelinin %70i olması ve aşması durumunda aracınıza pert kaydı tutulacaktır.

Araç plaka değişince hasar kaydı silinir mi?

Araç Plakası Değişince Hasar Kaydı Silinir mi? Hasar kaydı, plakanın dışında şase numarasına da işlenir. Bu nedenle plakanın değişmiş olması hasar kaydının görünmesine engel değildir.

Ağır hasar kaydı ne zaman silinir?

Sildirme aşamasında gereken bilgiler, cep telefonu, aracın plaka ve şasi numarasıdır. Sonraki adım olarak silinmesi talep edilen hasarın tarihidir. Sonrasında sigorta şirketi ile görüşülüp araştırma yapılır. Sonuçlanma durumu onaylandığı takdirde ağır hasar kaydı silinir.

Ağır hasar kaydı kalkıyor mu?

Hasar kaydı işlemi aracın plakasının yanı sıra şasi numarasına da işlenir. Dolayısıyla siz plakayı değiştirmiş olsanız bile aracın şasesinde bu kayıt görünüyor olduğundan dolayı silinmeyecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *