Sık sorulan: Araba Radyatör Temizleme Nasıl Yapılır?

Radyatör Temizleme ilacı nasıl kullanılır?

Kullanıldığı Yerler ve Kullanım Şekli Motor soğukken radyatör ek depo kapağını açınız. Kutuyu tamamen soğutma suyuna boşaltınız. Motoru 10-30 dakika çalışma sıcaklığında çalıştırınız. Daha sonra soğutma suyu boşaltınız, sistemi bol su ile yıkayarak durulayınız.

Radyatör tıkalı ise ne olur?

Hararet Yükselmeye Başlayacaktır. Aracınızla yokuş aşağı gittiğinizde eğer ki motor kolayca soğumuyorsa bu durum radyatörün tıkalı olduğunu gösteren bir belirtidir. Radyatörün tıkalı olması araçtaki su dolaşımının olmamasını sağlar bu da aracın diğer parçalarına zarar verir.

Araba Radyatörüne ne konur?

İdeal bir soğutma suyu karışımı %50 antifriz ve %50 sudan oluşur. Bu nedenle musluk suyun yerine damıtılmış su kullanılması gerekir. Çoğu radyatör yaklaşık 2 galon sıvı tutabilir.

Berner radyatör temizleyici nasıl kullanılır?

Kullanım amacı: Kireç kalıntılarını, kir kalıntılarını, korozyon ve çamur kalıntılarını gidermek için kullanılır. Kullanım şekli: Suyun içerisine önerilen oranda dökülerek araç, 30 dakika rölantide çalıştırılır. Ardından durulanır ve antifiriz koyulur. Değerler: Alkalik değeri 9-11 aralığındadır.

Radyatör Çatlak Giderici Nasıl Kullanılır?

Plastiklere zarar vermez.

 1. Kullanıldığı Yerler ve Kullanım Şekli.
 2. Araçta ısıtma sistemini açın (Kaloriferi sıcak konumda çalıştırın)
 3. Ürünü iyice çalkaladıktan sonra, soğutma suyuna 150 ml’lik kutuyu boşaltın.
 4. Aracınızı min.10 dakika (mümkün olduğunca daha da fazla) çalıştırın.
You might be interested:  Sık sorulan: Ssangyong Araba Nasıl?

Tuz ruhu ile radyatör temizlenir mi?

Bu ürünün yerine Kireç Sökücü,Çamaşır Suyu, Tuz Ruhu gibi ürünler kullanabilirmiyiz? KESİNLİKLE HAYIR.Çünkü bu ürünler Tesisatınıza ve kombinize kesinlikle zarar verir ve İlaveten peteklerdeki çamuru temizleme gibi bir özelliği de yoktur.

Radyatörün bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Radyatör Arıza Belirtileri

 1. Motorun Aşırı Isınması Radyatörde bir aksaklık meydana geldiğinde size ilk uyarıyı gösterge panelinizde bulunan hararet göstergesi verir.
 2. Soğutma Sıvısı Sızıntıları
 3. Radyatör veya Motor Çevresinden Çıkan Buharlar.

Oto radyatör arızası nasıl Anlaşilir?

Radyatör Tamiri

 1. Aracın kontrol panelinde arıza uyarısının olması
 2. Araç motorunun aşırı ısınması
 3. Otomobilin altında değişik renkte akmış sıvının olması yada radyatörde sızıntı olması,
 4. Araç motorunun sıcaklığının çok yüksek olması

Kalorifer peteği tıkalı olursa hararet yapar mı?

7- Kalorifer tesisatı radyatörü tıkalı olabilir. Bu radyatör arabanın içinde konsolun iç-alt kısmında olur. Tıkandığı zaman genelde sürekli bir hararete sebep olmazken, araç aşırı yükte çalışırken hararetin kalkıp inmesine neden olur. Çözümü bu radyatörü temizlemekten geçer.

Araba antifriz olmazsa ne olur?

Aracınızdaki tüm sıvılar gibi, antifriz de zamanla işlevini yitirir ve sonunda daha asidik hale gelir. Bu, radyatöre ve su pompası, hortumlar, termostat ve radyatör kapağı gibi diğer önemli soğutma sistemi bileşenlerine zarar verebilecek şekilde korozyona neden olur.

Motor suyuna antifiriz konur mu?

Antifiriz soğuk havalarda aracın ihtiyaç duyduğu bir kış bakımı olarak görülse de aslında her mevsim kullanılmalıdır. Bir alkol çeşidi olan antifiriz; araç motorunun ve motor bağlantılarının donmasını ve ısınmasını engelleyen bir sıvıdır. Antifiriz içindeki ‘glikol’ sayesinde suyun donma derecesinin düşmesini sağlar.

Motor suyu seviyesi nasıl olmalı?

Motor soğutma suyu seviyesini kaputun altında bulunan deposunun üzerindeki seviye göstergesine bakarak kolayca anlaşılabilir ancak seviye okuma işlemi yapılırken motorun soğuk olması ve aracın düz bir zeminde durması gerekmektedir. Soğutma suyu seviyesi Min çizgisinin altına veya Max çizgisinin üzerinde olmamalıdır.

You might be interested:  Soru: Kia Nasıl Bir Araba?

Radyatör tıkayıcı Würth nasıl kullanılır?

Aracınızın motoru sıcak konumdayken doğrudan soğutma suyuna ekleyin. Soğutma sıvısı genleşme tankına doğru akıyorsa yalnızca genleşme tankına ekleyin. Termostat açılana kadar motoru 10 dakika çalıştırın. Sonra da motoru kapatın, soğutma suyunun seviyesini kontrol edin ve gerekirse tamamlayın.

Radyatör temizlenir mi?

Araç radyatör temizliği yapılırken sistemde yer alan bütün borularda temizlik yapılır. Bunun için radyatör temizleme kimyasalı, oto radyatör temizleme makinesi kullanılmalıdır.

Kalorifer peteği temizliği nasıl yapılır?

– Kombideki su kombi giriş panolarında bulunan filtre sökülerek çamaşır suyu dolu bir kabın içinde bekletilir. – Peteklerin yerinden çıkarılması için vanalar sökülerek petek banyoya taşınır. – Petek içine hortum ile tazyikli su verilerek temizleme işlemi başlar. Bu işlem su kirliden berrağa dönüşene kadar devam eder.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *