Sık sorulan: Araba Ruhsatı Kaybolunca Ne Yapılır?

Kaybolan ruhsat için ne yapılır?

Araç ruhsatınız kaybolur ya da çalınırsa… Araç ruhsatınız kaybolduğunda veya çalındığında ise mutlaka en kısa sürede il/ilçe emniyet müdürlüklerine giderek araç ruhsatınızın kaybolduğunu bildirmelisiniz. Bunun ardından gazeteye de ruhsatınızın kaybolduğuna ilişkin kayıp ilanı verebilirsiniz.

Yeni araç ruhsatı nasıl alınır?

Araç ruhsat işlemleri Emniyet Müdürlükleri Trafik Tescil Şubeleri tarafından yapılmaktadır. Vatandaşlar yaşadıkları ildeki şubelere giderek araç ruhsatı alabilir ya da yenileyebilirler. Son dönemde gelen yenilikle beraber ruhsat işlemlerinin noterliklerde gerçekleşmeye başladı.

Ben motorun ruhsatını kaybettim ne yapmam lazım?

Araç ruhsatını kaybettiğinizi veya çalındığınızı en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğüne giderek bildirin. Ruhsat yenileme için gerekli evraklar aşağıda;

  1. Ruhsatın tekrar çıkarılması konusunda yetkili olan bir vekaletname,
  2. Karakol tutanağı
  3. Motor ve genel muayene tespiti.
  4. Trafik sigortası yapıldığını gösterir belge.

Ruhsat değişikliği nasıl yapılır?

Noterde ruhsat yenilerken plaka değişikliği olacağını önceden bildirin. Plaka numarası almayı unutmayın ve Şoförler Odası’ndan plakanızı bastırın. Ruhsat yenileme için gerekli evraklar; kimlik ve eski ruhsattır. Plakanızı, ruhsatınızı ve kimliğinizi alarak notere gittiğinizde kısa sürede işlemler tamamlanmaktadır.

Soyadı değişince ruhsat değişir mi?

Fotoğraf değişikliği ve İsim-Soyisim değişikliklerinde eski ruhsatın iadesi gerekmekte olup, isim soyisim değişikliğinde karar örneği fotokopisi, evlilik nedeni ile soyadı değişikliklerinde ise evlilik cüzdanının ilk üç sayfasının fotokopisi istenmektedir.

You might be interested:  Soru: 65000 Tl Ye Hangi Araba Alınır?

Eski ruhsatla muayene olur mu?

Araçlar muayeneye girdiğinde de bu belge artık doldurulmayacak. Bu nedenle de olası kontrollerde sürücülerin TÜVTÜRK tarafından verilen Araç Muayene Raporu’nu yanında taşıması zorunlu olacak.

Yeni araç ruhsatı ne zaman gelir?

– 2. el araç satın alanlar, isterlerse satıştan sonra 15 gün içinde ilgili tescil şubesine giderek ruhsatlarını alabilecek. – Elden alınmayan ruhsatlar, 15 gün bekledikten sonra APS ile ruhsatta belirlenen adrese yollanacak.

Araba ruhsatı almak ne kadar?

Araç ruhsatı çıkarma ve yenileme ücreti 2021 yılında; Noter evrak bedeli: 148,50 TL. Noter ücreti:54 TL. Belge baskı ücreti: 22 TL olarak toplam 224 TL olarak belirlenmiştir.

0 araç ruhsatı ne zaman gelir?

Aslen doğru hazırlanmış bir plan ile beraber, sadece 1 iş günü içerisinde ruhsatı çıkartabilme olanakları söz konusudur. İstenen belgeleri hemen toparlayarak, aracınızın ruhsatını tarafınıza geçirebilirsiniz. İkinci el otomobilleri satın aldıktan sonra bir notere giderek, aynı gün ruhsatı üzerine yaptırabilirsiniz.

Geçici ruhsat belgesi ne kadar geçerli?

şartı ile yedi gün için geçerli olmak üzere “B” Sınıfı Geçici Trafik Belgesi verilir. Bu süre hiçbir şekilde uzatılamaz.

Ruhsat cezası ne kadar?

2020 yılında 112 TL olan ceza tutarı 2021 yılında 122 TL olarak güncellenmiştir. Ceza alan sürücülerin cezalarını erken öderse yüzde 25 oranındaki indirim tutarından yararlanacak ve ruhsatsız araç kullanma cezasını 91 TL olarak ödeyecektir.

Ruhsat fotokopisi ile kredi çekilir mi?

Öncelikli olarak ikinci el arabanızı satın almak isteyen kişi, taşıt kredisi kullanacaksa aracınızın ruhsat fotokopisini sizden talep eder. Daha sonra sizden aldığı ruhsat fotokopisi ve diğer başvuru evraklarıyla birlikte bankaya giderek taşıt kredisi başvurusunda bulunur.

Silah ruhsatı yenilemek için ne gerekli?

SİLAH (BULUNDURMA) RUHSATI Almak ve Yenilemek İçin Gerekli Belgeler

  • Kaymakamlık Makamına hitaben yazılmış dilekçe,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı,
  • Arşivli sabıka kaydı, (Cumhuriyet Savcılığından)
  • Sağlık raporu (tam teşekküllü hastaneden kurul raporu),
You might be interested:  Soru: Araba Motoru Nasıl Yapılır?

Ruhsat yenileme neden yapılır?

İnşaatların yeniden devam etmesi ve ruhsata yani verilen izne uygunluk sağlaması için ruhsat yenilemesi yapılır. Durdurulan sürecin yeniden ve nitelikli şekilde başlanması için verilen yenileme işlemi; 3194 sayılı İmar Kanunu’nda belirtilmiştir. Mevzuat hükümlerine göre il Encümenine bildirilmesi gerekmektedir.

Araçların tescil işlemlerini kim yapar?

Araçların satış, devir ve her türlü tescil işlemlerini kayıt altına almakla sorumlu olan noterler, araçların tescil belgeleri ile plakalarını verecek. Türkiye Noterler Birliği tarafından belirlenen durumlarda araçlar için araç tesciline ilişkin geçici belge ile gerekli diğer belgeleri düzenleyecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *