Sık sorulan: Araba Yağ Kontrolü Nasıl Yapılır?

Yağ çubuğunda yağ nerede olmalı?

Yağ çubuğunun ucuna doğru, bazen aralarında çapraz çizgilerin bulunduğu iki çizgi göreceksiniz. Yağ seviyesi ideal olarak en üst çizgide veya bu çizgiye yakın olmalıdır, fakat alt çizginin üzerindeki herhangi bir seviye de sorun yaratmayacaktır.

Motor yağı hangi seviyede olmalı?

Motor yağı seviyesi, motor yağı ölçme çubuğunun üzerinde bulunan iki çizgi arasında olmalıdır. Araç motorundaki yağ seviyesi her 1000 kilometrede bir kontrol edilmelidir. Her kontrolde motor yağı seviyesinin aynı olması bir sorun olmadığını gösterir.

Yağ değişim zamanı nasıl anlaşılır?

Aracın gösterge paneli üzerindeki motor yağı basınç uyarı lambası yanıyorsa motor yağının değişim zamanı gelmiş olmalıdır. Bu lambanın yanması motor yağı ile ilgili bir problem olduğuna işaret eder. Bu uyarıyı mutlaka dikkate alın. Eksilmiş, kalitesi bozulmuş motor yağı kullanımı, motora büyük zarar verebilir.

Motor yağı seviyesi nasıl ölçülür?

Motor kaputunu açıp yağ çubuğunu bulun. Temiz bir bez ile yağ çubuğunu silin. Yağ çubuğunu tekrar bölmesine yerleştirin ve geri çıkartın. Yağ seviyesini gözle takip edin.

Yağ çubuğundan neden yağ atar?

Çalışan ve ısınmış aracın yağ çubuğunu çektiğinizde buradan belli oranda buhar çıkması veya yağ sıçraması normaldir. Sonuçta krank mili dönüyor, motor ısınıyor ve içeride basınç fazlalaşıyor. Karter havalandırma kanalları ve borularının tıkalı olması da yağ atmasına sebep olur.

You might be interested:  Sık sorulan: Ssangyong Araba Nasıl?

Lpg’li araç yağ değişimi kaç km?

Motor yağı değişimi yaparken aracın yakıt türü, taşıtın kullanım alanı ve iklim koşulları gibi etkenleri de göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Dizel, benzinli ve LPG ‘ li araçların rutin yağ değişim aralığı farklı olmakla birlikte 5000-15.000 km ‘de bir yağ değişimi yapılması önerilir.

Motor yağı rengi nasıl olmalı?

Yeni motor yağı, zeytinyağı kıvamına sahip, hafif yarı saydam kehribar rengidir. Motorunuza yeni yağ eklendikten sonra, motor bloğunda dolaşır, hareketli parçalarını yağlar, ısıyı yeniden dağıtır, motoru temizler ve paslanma ve korozyonun ilerledikçe oluşmasını önlemeye yardımcı olur!

Motor yağı neden siyah olur?

Motor yağı kirli hava, karbon birikimi ve diğer kalıntılar nedeniyle siyaha döner. Hava kirliliği seviyeleri çok düşük olsa bile, motor yağı uzun süre altın renginde kalamaz. Kirlenmiş bir yağ filtre tıkanmasına ve aracın motor performansında düşüşe neden olur.

Aracın motor yağı eksik olursa ne olur?

Motor yağı eksilmesi araç için önemli bir sorundur. Eğer motor yağındaki eksilme zamanında fark edilmezse motorda “yatak sarması” denilen durumun oluşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda motor yağının eksilmesi araç çekişinin düşmesine de neden olacaktır.

41 Motora yağ nereden konulur?

Motor yağını da motorun üzerindeki yağ kapağını açarak ekleyebilirsiniz.

Motor yağı 1 yılda bir değişmeli mi?

Araç üreticilerin tavsiyeleri doğrultusunda, kullanılan yağın türüne ve kat edilen kilometreye göre, aracınızın motor yağı yılda en az 1 kez yenilenmelidir. Bu üst sınır, eski araçlar için her 5.000 km’de bir, yeni araçlar içinse ortalama en fazla 20.000 km’de bir olarak düşünülebilir.

Sıvı yağ ne kadar dayanır?

Ortalama bitkisel yağlar da saklama koşullarına uygun olarak bekletilme süresi maksimum 2 yıl fakat bu tüm bitkisel yağlar için geçerli bir süre değildir. Bitkisel yağ satın alırken mutlaka üretim ve son kullanma tarihlerine dikkat edin.

You might be interested:  Change Araba Nasıl Anlaşılır?

Şanzıman yağı eksikliği nasıl anlasilir?

Şanzıman yağı eksildikçe şanzımanda vuruntu, şanzımandan ses gelmesi, vites değişiminde zorlanma gibi belirtiler görülür. Sonrasında da vites değişimi yapılamaz hale gelebilir. Sürüş güvenliği azalır. Aracın performansı düşer ve zorlanan motor aşırı yakıt tüketimine başlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *