Sık sorulan: Avrupadan Gelen Araba Türkiyede Ne Kadar Kalabilir?

Yabancı plakalı araç Türkiye’de ne kadar kalabilir 2021?

Taşıtın bir önceki girişte verilen süreden kalan süresi varsa bu süre verilecektir. – Kişilerin 31.12. 2021 tarihinden sonra yapacakları girişlerde ise giriş tarihinden geriye doğru bir yılda en az 185 gün Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunma koşulu aranacaktır.

Yabancı plakalı aracı kimler kullanabilir?

Yabancı plakalı taşıtlar; taşıt programına kaydı yapılan izin hak sahibi, bu kişinin yurtdışında yerleşik eşi, anne-babası ve çocukları tarafından kullanılabilir. İzin hak sahibi araç içinde bulunsa dahi yukarıda belirtilen kişiler dışında taşıtın kullanılması (acil durumlar hariç) mümkün değildir.

Çifte vatandaş yabancıdan yabancıya araba alabilir mi?

Çifte vatandaşlar, vatandaş olduğu yabancı ülkeden araç ithal edebilir mi? Hayır, çifte vatandaşın ithalat hakkı yoktur.

KKTC plakalı araçlar Türkiye’de kullanabilir mi?

KKTC ‘den bireysel olarak araç ithal edilememektedir. Kıbrıs vatandaşı olan ve Türkiye ‘de yaşayan biri ancak size araç getirebilir. Ama bu araç, Türkiye ‘de yabancı plaka ile trafikte olacağından satılamaz. Eğer aracı satın almak istiyorsanız ithal edilmesi ön şarttır.

You might be interested:  Soru: Araba Lastikleri Hangi Maddeden Yapılır?

Yurt dışından gelen arabayı başkası kullanabilir mi?

Turistik kolaylıklardan faydalanılarak geçici olarak ithal edilen taşıtlar, taşıt sahibinin eşi veya usul ya da füruu olan (ana, baba, eş ve çocuklar) ve yerleşim yeri Türkiye Gümrük Bölgesi dışında bulunan kişilerce kullanılabilir.

Yabancı plakalı araç Türkiye’de satılabilir mi?

Cevap: Turistik kolaylıklardan istifade edilerek geçici ithali yapılan taşıt Türkiye ‘de yerleşik olsun ya da olmasın bir başkasına satılamaz.

Yabancı plakalı aracı sahibinden başkası kullanabilir mi?

Yukarıda belirttiğimiz özelliklerdeki kişiler, Türkiye’de oldukları süre içinde ve şartlarında değişme olmamak kaydıyla MA MZ plakası olan taşıtları sadece aileleri ve kendileri kullanabilir. Araçların farklı bir kişi tarafından kullanılması yasaktır.

Yabancı plaka araç kaç ay kalabilir?

Bu şartları yerine getiren yabancı plakalı arabalar Türkiye’de belirli bir süre kalabilirler. Yabancı plakalı araçların ülkemizde kalma süresi 24 ay yani 2 yıldır. Eskiden yabancı plakalı araçların ülkemizde kalış süreleri 6 ay ile sınırlı iken son yıllarda gidilen düzenleme ile bu süre 2 yıla kadar çıktı.

Yabancı Plaka Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yabancı plaka araca yazılan ceza sorgulamalarını Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “ivd.gib.gov.tr.” internet adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” ekranına giriş yaptıktan sonra yabancı araç plakasıyla sorgulama yapabilirsiniz.

Tax Free araçları kimler kullanabilir?

Çalışma Bakanlığından çalışma izni olan yabancılar veya Türkiye’ye okumak için gelen öğrenciler (Kursiyerler hariç ) ve Türkiyeye Emekli olarak gelip yerleşen yabancı uyruklu şahıslar, bir türk takımında oynayan yabancı sporcular, yabancı gazetelerin Türkiye çalışanları, taxfree araç alabilir.

Yurtdışından araba getirirken ne kadar vergi verilir?

Yurt Dışından Araba Getirmek için Vergi Hesaplama

  1. 600 cm3 silindir hacmi olan ve vergi dışındaki satış rakamı 70 bin TL’ye kadar olan otomobillerde %45.
  2. 1600 cm3 silindir hacmi olan ve vergi dışındaki satış rakamı 70 bin – 120 Bin TL’ye kadar olan otomobillerde %50, 120 Bin TL üzerindeyse %60.
You might be interested:  Soru: Eminevimden Nasıl Araba Alınır?

Çifte vatandaşlar yabancı pasaportlarıyla giriş yapabilir mi?

ÇİFTE VATANDAŞLAR YABANCI PASAPORTLARIYLA GİRİŞ YAPABİLİR Mİ? Türk pasaportu dışındaki diğer pasaport ile de giriş yapılabilir. Ancak, yabancı pasaport ile giriş yapılırken, T.C. Kimlik Numarası veya Mavi Kartın ibrazı vize işlemlerinde kolaylık sağlayacaktır.

Kıbrıstan gelen arabayı kim kullanabilir?

Kıbrıs’tan Türkiye’ye getirdiğiniz aracı sizden başka son yılının 6 ayını (185 gün) KKTC’de geçirmiş olan ebeveynleriniz eşiniz ve çocuklarınız kullanabilmektedir. Üçüncü şahıslar, hısım ve akrabalarınız ise yalnızca siz araç içindeyseniz ya da olası acil durumlarda resmi olarak kullanabilmektedir.

Kıbrıs’tan Türkiye’ye ne getirilir?

Kıbrıs ‘ tan Dönerken Yanınızda Neler Götürebilirsiniz?

  • TÜTÜN VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ 1- Sigaralar 600 adet ( 3 Karton Sigara )
  • ALKOLLÜ ÜRÜNLER. 1- Alkol derecesi % 22′ yi geçen alkol ve alkollü içkiler 1 lt.
  • KOZMETİK ÜRÜNLER.
  • GIDA ÜRÜNLERİ

Kıbrısa araba ile gidilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs’a turist olarak giderken ve “araçları ile seyahat etmiyorlarsa”, nüfus cüzdanlarıyla bir ay süreye kadar vize alarak girebilirler ve pasaporta ihtiyaçları yoktur. Aracım ile seyahat edeceğim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *