Sık sorulan: Pert Araba Nasıl Anlaşılır?

Pert olan aracın parası ne zaman ödenir?

Kasko primlerini ucuza getirmek ve az tutar ödemek için araç kasko değerini olduğundan daha az göstermemelisiniz. Poliçenizde eksik sigorta söz konusu olması durumunda alacağınız ödeme de az olur. Hasar alan araç pert olursa, tazminat ödemesi ortalama 45 gün sürer.

Bir araba nasıl perte çıkar?

Aracınızın pert olarak değerlendirilmesi için oldukça ağır bir hasar almış olması gerekir. Hasarın büyüklüğünün ne kadar olması gerektiği konusunda net bir oran yok. Ancak genel kabul olarak aracın yapım masrafı toplamının, piyasa fiyatının %70’ine ulaşması durumda araç ” pert ” olarak nitelendirilir.

Pert araçta değer kaybı olur mu?

Eğer bir araç için pert kararı verilmiş ve plakasına pert kaydı işlenmişse, araç sahibi araç değer kaybı talep edemeyecektir. Çünkü pert aracın kaskosunun bağlı olduğu sigorta şirketi, aracın o günkü rayiç değerini hesaplayarak, araç sahibine tazminat olarak ödeyecektir.

Araçta ağır hasar kaydı nasıl öğrenilir?

“Sigorta Bilgi ve Denetim Merkezi” tarafından sağlanan bu hizmet, oldukça güvenlidir. Sorgulama yapmak istediğiniz aracın plaka bilgisini boşluk bırakmadan yazarak ”5664” numaralı hatta gönderebilirsiniz. Bu işlem ücretli olarak yapılır ve işlem sonucunda yaklaşık ”9TL” ücret tahsil edilir.

You might be interested:  FAQ: Araba Lastikleri Nasıl Parlatılır?

Sigorta şirketleri pert araca ne kadar öder?

Aracın pert olması konusunda karşılıklı anlaşıldığı takdirde sigorta şirketi azami teminat limitini geçmemek koşuluyla aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç bedelini belirler. Pert bedeli rayiç bedelden düştükten sonra kalan kısmı sigortalıya öder ve hasarlı araç da bu haliyle sigortalıya bırakılır.

Değer kaybı parası nasıl alınır?

Değer kaybı için başvurmak istediğinizde hasar tespit tutanağı, servis raporu, ekspertizden alınan belge, sigorta poliçesi, tanık olarak gösterilecek kişilerin listesi ve kaza sonrasında çekilen fotoğrafları ilgili şirkete iletmeniz gerekir.

Hangi kazalarda araç perte çıkar?

Kaza neticesinde aracın hasar görmesi sonucu, aracın onarımı için harcanacak tutarın araç sigorta / rayiç değerine yakın olması durumunda ( aracın %60-70 veya daha fazla oranda hasar gördüğü durumlarda), bu araçlar “ pert araç ”, “ pert -total” olarak değerlendirilmektedir.

Kasko pert aracın yüzde kaçını öder?

Öncelikle şunu ifade etmeliyiz ki her araç pert olmaz. Aracınız pert olabilmesi için onarım bedeli kaza öncesi araç bedelinin %40 ‘ını geçmesi gerekli.

Aracın pert kaydı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Pert kaydı olan aracı iki şekilde öğrenebiliriz. Bunlardan bir tanesi sigorta şirketleri aracılığı ile şase numarası bilgileri verilerek. Bir diğer öğrenme olanağımız ise 5664 e mesaj atarak öğrenebiliriz. 5664 e atlın mesajlarda pert kaydı vardır diye yazmaz.

Değer kaybı şartları nelerdir?

Araç Değer Kaybı Şartları Neler?

  • Karşı tarafın %100 kusurlu olması veya sizin %50 kusurlu olmanı gerekmektedir.
  • Kaza süresinin 2 yılı geçmemiş olması gerekmektedir.
  • Aracınızın başka bir trafik kazası nedeniyle meydana gelen hasarının değer kaybı talep edilecek hasarı ile aynı bölgeden olmaması gerekmektedir.

Pert kaydı var ne demek?

Pert araç, herhangi bir trafik kazasında aracın ağır hasar alması ve kullanılamaz hale gelmesi ya da değerini kaybetmesi anlamına gelir. Pert kaydı ise, kasko sigortalarına göre, aracın %70 ve yukarısında bir oranda değer kaybına uğraması demektir.

You might be interested:  Daewoo Lanos Nasıl Araba?

Sovtaj bedeli ne demek?

Hasarlı kıymetin değer kaybetmemiş olan bölümleri satıldığında sigorta şirketi bir gelir elde eder. Sigorta şirketi bu geliri, sigortalıya ödemesi gereken tazminat bedelinden düşürür. Düşürülen bu bedel sovtaj bedeli olarak kayıtlara geçer.

Tutarsız hasar kaydı ne demek?

Sigorta şirketleri bir araç için sizlere ödeme veya onarım gibi bir harcama yaptığında aynı zamanda bu tutar hasar kaydı olarak araca işlenmektedir. Eğer aracın yalnızca tutanakta adı geçiyorsa, masrafları elden karşılanarak onarıldı ise tutarsız belirtilmeden hasar kaydı işlenir.

Ücretsiz Araç hasar kaydı nasıl sorgulanır?

Plakadan araç hasar kaydı sorgulama aşağıdaki yollar ile yapılır:

  1. 5664’e SMS atarak sorgulama.
  2. e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama.
  3. SBM Sigortam360 uygulaması üzerinden sorgulama.

Ağır hasar kaydı trafik sigortasını etkiler mi?

Böylece ağır hasar alınan bir kazadan çıkan araçlar, sigorta şirketinin inisiyatifine bağlı olacak koşullarda değerlendiriliyor ve politikaları gereği de kasko sigortası yapma konusunda olumsuz sonuç verebiliyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *