Sık sorulan: Sıfır Araba Motoru Nasıl Açılır?

Sıfır motor açma nedir?

Motor açmak, halk arasında motoru yenilenmiş başka bir deyiş ile alınan sıfır araçlarda motorun uzun yolda belli bir süre kullanılarak motorun sonraki zamanlarda göstereceği performansını yükseltmek adına gerçekleştirilen bir uygulamadır. Rodaj süresinde motor parçalarının birbiri ile uyum sağlaması amaçlanmaktadır.

Sıfır arabanın motoru ne zaman açılır?

Rodaj aşınması mümkün olan azami zamanda, en az yükle ve normal hızdan daha düşük hızlarda ve devirlerde tamamlanmalıdır. Genel olarak araç kitapçıklarında bu süre aracın ilk 1000, 1500 ya da 2500 kilometresi olarak verilmektedir.

Sıfır araba kaç km’de açılır?

Rodaj süresi ortalama olarak ilk kullanımdan sonraki 2000 kilometreyi kapsıyor. Ancak uzmanlar, motor rodaj dönemi için özellikle ikinci el araçlarda 3000 kilometre olması gerektiğini söylüyor.

Sağır araba nasıl açılır?

Şehir içi kullanılan araçların motorları sağırlaşmaktadır. Sağırlaşan motorları açmak için uzun bir yola çıkılıp bir yavaş yavaş yüksek hıza çıkılmalıdır. Devir yüksek tutulmalıdır. Bu işlem tekrarlandıkça motor eski performansına kavuşur.

Motor rektefiye ne kadar tutar?

Örnek olarak çok kullanılan 1.3 Multijet motorunun tüm parçalarının yenilenmesi ile 5-7 8-9 bin lira aralığında, rektefiye işleminde ise 4-5 6 bin lira dolaylarında tutabilmektedir. 2021 benzinli motor rektefiye fiyatları ise ortalama 3-5 bin lira aralığında olmakta.

Araba Motoru neden kilitlenir?

Yatakların yağsız kalması, hareket esnasında oluşan sürtünmeyle çok miktarda ısı üretilmesine sebep olur. Sürtünme ile birlikte krank mili, yataklar ve piston kolları zarar görür. Bu parçalar yağlama yapılmadan hareket edince kısa bir süre içerisinde dönemez hale gelir ve sonunda motor bloğuna sıkışırlar.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Nasıl Kullanılır Otomatik Vites?

Rektifiye etmek ne demek?

Yani rektifiye sadece motor için değil pek çok şeyde düzeltme anlamına gelen bir kelimedir. Araç kullanımında özel bir anlamı olan rektifiye “motor yenileme” anlamına gelir. Aşınmış bir motordaki silindir, krank mili ve piston gibi parçaların değiştirilmesi ve motorun eski gücüne kavuşması işlemidir.

Rodaj gerekli mi?

Evet, motor için yapılan işlemin adı motor rodajı. Dediğimiz gibi eski nesil motorlarda şart olan rodaj, yeni nesil motorlar için de gerekli. Çünkü bu motordaki hareketli parçaların iç yüzeylerinin kalitesi çok iyi olmasına rağmen yine de parçaların yüzeylerinde girintiler-çıkıntılar bulunabiliyor.

Motor da rodaj ne demek?

Yeni, sıfır kilometre alınan motosikletlerde motor kısmında yer alan sistemlerin ve parçaların birbiriyle uyum sürecinde çalışabilmeleri için “Motor Açma” yada bir başka deyişle “ Rodaj ” işlemi uygulanması yapılır. Rodaj döneminin avantajı ise kullanıcının motosiklete alışma sürecidir.

Motor rodaj nasıl yapılır?

Motosiklet rodaj yaparken uygun bir limit belirlenmeli ve maksimum hıza ulaştığınız zaman hız, kademeli olarak düşürülmesi ve tekrar devir değişikliği yapması gerekir. Aracınızın devir saati 2-4 rpm arasında olmalıdır. Motorunuzu çok sıkıştırmadan yol yapın.

Arabanın motor parçaları nelerdir?

Araba Motor Parçaları

  • Motor Bloğu.
  • Pistonlar.
  • Krank Mili.
  • Eksantrik Mili.
  • Silindir Kapağı
  • Triger Kayışı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *