Soru: Araba Borcu Nasıl Öğrenilir?

Plakaya yazılan cezayı nasıl öğrenebilirim?

Adınıza kayıtlı bir trafik cezanız olup olmadığını öğrenmek için emniyet müdürlüğüne gidebileceğiniz gibi bu işleminizi online olarak da gerçekleştirebilirsiniz. “ Plakadan ceza sorgulama” yaparak veya T.C. kimlik numaranız, vergi numaranız üzerinden ceza durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Plakadan borç sorgulama nasıl yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Sorgulama SMS (kısa mesaj) aracılığı ile yapılıyor. Telefonumuzun mesaj bölümüne girerek, sorgulama yapmak istediğimiz aracın plaka numarasını, tescil tarihini ve TC Kimlik numaramızı yazarak 1189’a göndermemiz gerekiyor.

Vergi borcu nasıl öğrenilir?

Vergi borcunuzu GİB (www.gib.gov.tr) İnternet Vergi Dairesi’nden veya e-Devlet üzerinden sorgulayarak öğrenebilirsiniz.

Haciz borcu nasıl öğrenilir?

E- haciz işlemlerinin sorgulanması e-Devlet veya İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden yapabilirsiniz. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden sorgulama yapabilmek için öncelikle vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. e-Devlet ile sorgulama yapmak için ise T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz gerekmektedir.

Ödenen trafik cezalarını nereden görebilirim?

Bunun için, Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi ile trafik cezası sorgulaması için; egm.gov.tr internet sitesine giriş yapılır. “ Ceza ve Otopark sorgulama” bağlantısı açılarak ad, soyad ve T.C. kimlik numarası gibi istenen bilgiler yazılır. Yapılacak sorgulama sonucunda son bir yıla ait trafik cezaları görülebilir.

You might be interested:  Araba Disk Ne Zaman Değişir?

Plakaya yazılan trafik cezası kaç günde gelir?

Trafik Cezaları İnternete Ne Zaman Düşer? Kesilen bir trafik cezası e-devlet ya da internet sistemine yaklaşık olarak 3 iş günü içerisinde düşecektir. Bunun için kendinize ceza kesildiğinden şüpheleniyorsanız 3 gün sonrasında kontrol etmeniz yararlı olacaktır.

Plakaya yazılan ceza araç satışına engel mi?

Trafik cezasının araç plakasına kesildiği durumlarda ceza ödenmeden arabanın satışı yapılamaz. Ancak trafik cezası plaka üzerine değil de sürücünün kimlik numarasına kesilmişse araç satışına engel olmaz. Trafik cezasının araç satışına engel olabilmesi için cezanın sisteme girilmiş olması gerekir.

Trafik cezası 15 gün içinde ödenirse ne kadar indirim olur?

Trafik cezasının kesildiği günden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yaptığınız takdirde %25 indirimden yararlanabilirsiniz. 15 günü geçen ödenmemiş trafik cezalarında indirim hakkı bulunmaz ve ödenmediği takdirde her ay %5 faiz eklenerek artar.

Yabancı Plaka ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yabancı plaka araca yazılan ceza sorgulamalarını Gelir İdaresi Başkanlığı’nın “ivd.gib.gov.tr.” internet adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. “MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme” ekranına giriş yaptıktan sonra yabancı araç plakasıyla sorgulama yapabilirsiniz.

Vergi dairesi borç sorgulama nasıl yapılır?

E-DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN VERGİ BORCU SORGULAMA NASIL YAPILIR? Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/gib- vergi – borcu -sorgu linkine tıklayın. Çıkan sayfada, eğer kimlik doğrulaması yapmadıysanız bir uyarı göreceksiniz. Kimliğimi şimdi doğrula butonuna basarak yönlendirileceğiniz sayfada kimlik doğrulaması yapabilirsiniz.

Çevre Temizlik vergisi Nasıl Öğrenilir?

Çevre temizlik vergisi bağlı olunan ilçe belediyesinde ödeniyor. Ödemeler e-belediye sistemi üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor.

Sirketlerde vergi borcu sahsi ilgilendirir mi?

6183 sayılı Kanun, devletin sermaye şirketlerinden alacaklarından kimin nasıl ve ne şekilde sorumlu olduğunu düzenliyor. Bir defa şunu söyleyelim; bir anonim şirkette hisseniz olsa bile, şirketin ödemediği vergi borcu gibi kamu borçlarından asla sorumlu değilsiniz.

You might be interested:  Sık sorulan: Araba Aküyü Nasıl Şarj Eder?

Haciz E devlette görünür mü?

Bankadan çektiğiniz kredilerde adınıza yapılmış e – haciz var mı yok mu tek tıkla e – devlet ‘ten öğrenilecek. Artık e – devlet üzerinde haciz sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Çünkü bir haciz durumunda kişinin sahip olduğu taşınır, taşınmaz mallara dair el konma kararı çıkmış demektir.

Icra dosyasının içeriğini nasıl öğrenebilirim?

Öncelikle icra dosyası takibi yapabilmek içi e-devlet Kapısı’na yani https://www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz gerekmektedir. Ardından Adalet Bakanlığının e-devlet içindeki sayfasına giderek listelenen hizmetler arasından icra dosyası sorgulamasını bularak işleminizi yapabilirsiniz.

Adıma haciz olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Adınıza haciz işlemi yapılıp yapılmadığını öğrenmek e-devlet üzerinden oldukça kolay. İnternette e-devlet platformu üzerinde arama butonuna ‘e- haciz ‘ yazarak kolayca sorgulama yapabilirsiniz. E- haciz devlet kurumlarına olan borçlarınızdan dolayı maaşınıza ya da banka hesaplarınıza el konulması anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *