Soru: Araba Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı nasıl hesaplanir?

Araç değer kaybı hesaplama formülü, hasar miktarına ve kilometre katsayısına göre belirlenir. 75.000 km ile 149.000 km arasında yol kat eden tüm araçların katsayı çarpanı yeni düzenlemeyle aynı alınır. Araçtaki toplam değer kaybı; baz değer kaybı, hasarın boyutu ve aracın yıpranma düzeyi çarpılarak elde edilir.

Araç değer kaybı kaç yaşa kadar?

Aracınız 125.000 km’nin üzerinde olmalıdır. Araç değer kaybı yaş sınırı 10 yıl olarak belirlenmiştir. Aracınız 10 yaşından büyük olmamalıdır. Karşı tarafın trafik sigortasının bulunması gerekmektedir; eğer kazayı yapan tarafın trafik sigortası yoksa araç değer kaybını bizzat ödemek zorunda kalır.

Araç değer kaybı için nereye başvurulur?

Araç değer kaybı başvurusu için ilk yapılması gereken kazaya karışan ve kusurlu bulunan tarafın sigorta şirketine başvuru yapmaktadır. Kusurlu olan sürücünün zorunlu trafik sigortası şirketine gerekli işlemler için başvuru yapılır.

Değer kaybı ekspertiz raporu nereden alınır?

Araç eksperlerini netten de bulabileceğiniz gibi mahallenizdeki sigorta acentasına uğrayarak temin edebilirsiniz. Eksperi bulduktan sonra ondan “araç hasar ve değer kaybını ölçümlemesi için bilirkişi raporu ” hazırlatmasını isteyebilirsiniz.

You might be interested:  Araba Aküsü Ne Kadar Dayanır?

Hasar nedeniyle oluşan değer kaybı nasıl alınır?

Değer kaybı almak için, suçlu olan tarafın sigorta şirketine başvuru yapılır. Kazaya karışan ve suçlu olan araç sürücüsünün zorunlu trafik sigortası şirketine gerekli işlemler için başvurulması gerekir. Hatalı sürücünün trafik sigortası bulunmuyorsa, sürücüye veya ruhsat sahibine dava açılabilir.

Araç değer kaybı en fazla ne kadar?

Daha önce değer kaybı ödemelerinde en fazla sigorta teminatının yüzde 15’i ödeniyordu. Bir diğer deyişle 36 bin TL olan sigorta teminatının yüzde 15’i 5 bin 400 TL yapıyor. Yani eski düzenlemeye göre aracınızda 20 bin TL’lik değer kaybı olsa bile en fazla 5 bin 400 TL ödeniyordu. Yeni düzenlemedeyse bu sınır kalktı.

Değer kaybı kaç km’ye kadar?

Yeni düzenleme ile artık 160 bin km sınırı kaldırılmakla birlikte plastik tampon/parça onarımları, cam, radyo/teyp, lastik, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamı gibi parçalar değer kaybı kapsamına alınmıştır.

Değer kaybı km sınırı kalktı mı?

Araç Değer Kaybı Km Sınırı 2021 Beşinci unsurumuz olan kilometre sınırı Mart 2020’ye kadar mevcuttu ancak Trafik Sigortası Genel Şartları üzerinde yapılan bir değişiklikle bu kilometre sınırı kaldırılmıştır. Yani Araç değer kaybı km sınırı 2021 itibarı ile kaldırılmıştır.

Değer kaybı kimden talep edilir?

Araç değer kaybının kimden talep edilebilir olduğu konusuna baktığımızda ise; meydana gelen kazada kusursuz olan tarafın araç değer kaybı, kazaya sebep olan taraf yada o tarafın zorunlu trafik sigortasından karşılanır.

Değer kaybı dosyası nasıl açılır?

Araç Değer Kaybı Davası Açılması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  1. Kaza tespit tutanağı,
  2. Ekspertiz raporu,
  3. Servis raporu ve servis faturası,
  4. Sigorta poliçesi,
  5. Aracındaki hasara ait fotoğraflar,
  6. Tanıkların isimleri ve adresleri ile tanıklık edecekleri konuları gösterir tanık listesi,
You might be interested:  Hızlı Cevap: Araba Hız Göstergesi Nasıl Yapılır?

Araç değer kaybı için dilekçe nasıl yazılır?

poliçe numarası ile şirketinize sigortalı ……………….. plaka sayılı araç ………………. tarihinde bana ait ……………… plaka sayılı araca çarparak maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmesine sebebiyet vermiştir. Kaza neticesi bana ait ………………………… plakalı araçta …………………. TL değer kaybı oluşmuştur.

Değer kaybı kim öder?

Sonuç olarak; araç değer kaybını zarara sebep olan sürücü, araç sahibi, bunları sigorta eden sigorta firması (poliçesi limiti dahilinde) zarara uğrayan kişiye ödemekle yükümlüdür.

Değer kaybı ekspertiz raporu kaç günde çıkar?

Eksper raporu Tramer’e girildikten sonra 1 ila 3 gün arasında belli olur.

Araç hasar ekspertiz raporu kaç günde çıkar?

Kaza tespit tutanağı TRAMER sistemine yüklendikten sonra, trafik kazası ekspertiz raporu 3 iş günü içinde çıkar.

Değer kaybı hasar kaydına işlenir mi?

Aracınız hasarın telafisi için en düzgün şekilde tamir edilse bile araç değer kaybı oluşur. Ayrıca kaza yaşayan ve hasar gören aracın sigorta şirketine bildirimde bulunması gerekir, hasar TRAMER adı verilen Trafik Sigortası Bilgi Merkezi’ne de işlenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *