Soru: Araba Nasıl Çekilir?

Otomobil nasıl çekilir?

Otomobil Nasıl Çekilir?

  1. Bir halat ile araç çekmenin yasal olduğundan emin olmak için trafik kuralları düzenlemelerini kontrol edin.
  2. Çekme halatını çözün ve aracın önüne yerleştirin.
  3. Çekme halatında hasar kontrolü yapın.
  4. Bozuk aracın şasisinde “kurtarma noktasını” bulun.

Arızalı araç nasıl çekilir?

1- Çekilen Aracın ağırlığı, çeken aracın taşıması sınırından fazla ağır olmamalıdır, 2- Çekilen araç sürücünün yönetiminde olmalıdır, 3- Çekilen aracın ışık donanımı bozuk ise, arkasına gündüz 20 x 20 cm. ebadında kırmızı bez, gece kırmızı ışık veya reflektör koyulmalıdır.

Otomatik vites araba nasıl çekilir?

Frene basin ve sirasiyla vitesi P,R,N,D,2,1’e alin. Sonra D’ye daha sonrada N’ye alin. Motoru uc dakika boyunca calistirin sonra kapatin. El frenini indirin.

Arızalı araçla çeken araç arasındaki bağlantının uzunluğu en fazla kaç metre olmalıdır?

İki aracın bağlantısı çelik çubuk, çelik halat veya zincirlerle yapılacak, İki araç arasındaki mesafe 5 m. yi geçmeyecek. Bu açıklık 2,5 m. yi geçtiği takdirde, bağlantının orta kısmına gündüz kırmızı yansıtıcı veya bez, gece kırmızı ışık veya yansıtıcı konacaktır.

You might be interested:  Araba Deri Koltuk Nasıl Temizlenir?

Freni bozuk aracın şekildeki gibi çekilmesi sırasında çeken aracın saatteki hızı en fazla kaç kilometre olmalıdır?

Çeken araç, freni bozuk aracı çekerken 15 km /s. hızdan, diğer hallerde 20 km /s. hızdan fazla hızla sürülmeyecektir. Kendi kendine hareket gücü omayan römork ve benzeri arızalı araçlar ile başka bir araçla çekilemiyecek durumda olan arızalı araçlar, yanlız kurtarıcı araçlarla çekilecektir.

Halatla araç çekme cezası ne kadar?

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 65/1-k sayılı maddesine göre, çeken ve çekilen araçlarla ilgili şartlar ve tedbirler yerine getirilmeden araçları çekenlere, 2018 yılında 225 TL idari para cezası uygulanmaktadır. 225 TL olan idari para cezası, 15 gün içerisinde, % 25 İndirimli 168,75 TL olarak ödenebilir.

Yarı otomatik şanzıman nasıl kullanılır?

Yarı otomatik vites sistemine sahip araçlarda, sürücüye kullanım kolaylığı sağlayan en önemli unsur, debriyaj pedalının bulunmamasıdır. Yapılması gereken sadece vites kolunu D, yani drive konumuna alarak sürüşe başlamak ve otomobile hareket kazandıran enerjinin motora, ardından tekerleklere aktarılmasını sağlamaktır.

Otomatik vites kullanımı kolay mı?

Özellikle yeni araç kullanmaya başlayanlar için otomatik vitesli araba kullanımı oldukça rahat. Debriyaj kullanma gereğinin olmaması ve stop ettirme gibi bir sıkıntının olmaması nedeniyle sürücü kendini stres altında hissetmeden trafiğe daha çok dikkatini verebiliyor. Otomatik vitesli araba kullanmak oldukça kolay.

Otomatik şanzıman arızası nasıl Anlaşilir?

Otomatik şanzımanların arıza belirtileri aşağıdaki gibidir;

  1. Şanzıman Yağ Kaçağı
  2. Viteslerin Geç Dolması
  3. Vites Geçişlerinde Hissedilen Vuruntu.
  4. Aracın Şanzımanının kompresyon kaçırması
  5. Vites geçişlerinin stabilizasyonunun kötü olması

120 km hızla giden bir otomobilin öndeki araçla olan takip mesafesi en az kaç metre olmalıdır?

120 km hızla giden aracın takip mesafesi; uyulması gereken takip mesafesi, seyahat halindeki aracın hızının yarısı olarak belirlenmiştir. Yani 120 km hızla giden bir aracın önündeki araçla arasına koyması gereken mesafe 60 metredir.

You might be interested:  FAQ: Gürcistandan Nasıl Araba Getirebilirim?

Trafikte seyir halinde bulunan araçlarda bulunması gerekenler nelerdir neden gereklidir?

Sürücünün yanında 1 kg’lık bir adet yangın söndürücü, En az 2 adet yanısıtıcı yüzeye sahip, yerde dik durabilen üçgen reflektör, Kriko, bijon anahtarı, seyyar lamba, Kış ayları için zincir ve çekme halatı da araçta mutlaka yer almalıdır.

Araçta uzun farlar kaç metrelik mesafeyi aydınlatmalıdır?

Kuyruk ışıklarının uzağı veya yakını gösteren ışıklar veya sis ışıkları ile birlikte kullanılması zorunludur. Kısa farlar 25 m., uzun farlar 100 m. aydınlatacak şekilde ayarlı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *