Soru: Araba Ne Zaman Perte Çıkar?

Hangi kazalarda araç perte çıkar?

Kaza neticesinde aracın hasar görmesi sonucu, aracın onarımı için harcanacak tutarın araç sigorta / rayiç değerine yakın olması durumunda ( aracın %60-70 veya daha fazla oranda hasar gördüğü durumlarda), bu araçlar “ pert araç ”, “ pert -total” olarak değerlendirilmektedir.

Araba perte çıkınca ne olur?

Aracın pert olması konusunda karşılıklı anlaşıldığı takdirde sigorta şirketi azami teminat limitini geçmemek koşuluyla aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç bedelini belirler. Pert bedeli rayiç bedelden düştükten sonra kalan kısmı sigortalıya öder ve hasarlı araç da bu haliyle sigortalıya bırakılır.

Sigorta pert araca kaç günde ödeme yapar?

Poliçenizde eksik sigorta söz konusu olması durumunda alacağınız ödeme de az olur. Hasar alan araç pert olursa, tazminat ödemesi ortalama 45 gün sürer. Bu süre sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilir.

Pert olan aracın parası ne zaman ödenir?

4- Kasko Pert Ödeme Süresi Genel şartlarda uyarınca bir tazminat ödemesi olan pert ödemesi; hasar ihbarı eksiksiz yapılması ve hasara eksper atanmış ise eksper raporunun tesliminden itibaren en geç 10 işgünü içerisinde ödenmelidir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Survivor Araba Ödülü 2020 Kim Kazandı?

Trafik sigortası karşı tarafın hasarının ne kadarını öder 2020?

Trafik sigortası, sigortalı aracın neden olduğu kazalar için, zarara uğrayan kişinin kusur oranına göre tazminat ödemesi yapıyor. Örneğin; bir kaza anında taraflardan biri %30, diğeri %70 oranında kusurluysa, her iki taraf kusuru oranında karşı tarafın hasarını ödüyor.

Aracın pert olması için yüzde kaç?

Bir kaza sonucunda aracın %70 ve daha fazlasının hasar görmesi ve aracın onarım masraflarının sigorta değerine yakın olması onun “ pert araç ” olduğunu gösterir. Kullanılmaz hale gelen araç doğrudan tam hasarlı konumuna düşer.

Aracın pert olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bunlardan bir tanesi sigorta şirketleri aracılığı ile şase numarası bilgileri verilerek. Bir diğer öğrenme olanağımız ise 5664 e mesaj atarak öğrenebiliriz. 5664 e atlın mesajlarda pert kaydı vardır diye yazmaz. Gelen mesajda araçta ağır hasar kaydı vardır diye bir ibare varsa o araçta pert kaydı olduğu anlamına gelir.

Airbag patlayan araç pert olur mu?

Bir aracın pert sayılabilmesi için yalnızca hava yastıklarının patlamış olması yeterli bir kriter olarak kabul edilmiyor. Hava yastığının patladığı durumlarda araç diğer pert kriterlerini yerine getirmiyorsa hava yastığı tamiri dahil tüm hasarlar giderilerek otomobil tekrar kullanılabilir hale getirilebiliyor.

Pert süreci nasıl işler?

Pert /Hasarlı araçlardasigorta süreci şu şekilde işliyor. Servise çekilen aracınıza atanan eksper gelip hasar tespiti yapacak. Bu tespit sonucu belirteceği raporda aracınızın yapım maliyeti aracınızın rayiç bedelinin %70i olması ve aşması durumunda aracınıza pert kaydı tutulacaktır.

Pert rayiç bedel çalışması ne demek?

Bir kaza sonrasında aracın perte çıkmış olduğu ekspertiz raporu ile kanıtlandığı takdirde sigorta yaptıran araç sahibine, aracın rayiç bedeli ödenir. Fakat ödenen bu rayiç bedelle, aracın hasarlı ve hasarsız tüm parçaları, bölümleri, diğer bir deyişle aracın tüm hakları artık sigorta şirketine ait olur.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Sıfır Araba Taksitle Nasıl Alınır?

Araç rayiç bedeli nereden öğrenilir?

Bunun için Türkiye Sigortalar Birliği tarafından hazırlanan kasko değer listesi ve araç satışı yapan firmaların iletişim kanallarına başvurulabilir. Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) kasko değer listesi üzerinden araç rayiç bedelleri sorgulanabilmektedir.

Perte çıkan araç trafiğe çıkabilir mi?

Bu durumdaki araçlar için hurda belgesi alınıyor, trafikten çekiliyor, parçalanmaya gidiyor. Ağır hasarlı araçlar ki, buna çekme belgeli araç deniyor- ise onarılıp, araç muayene istasyonlarında (TÜVTÜRK) muayeneden geçtikten sonra trafiğe çıkabiliyor.

Değer kaybı parası nasıl alınır?

Değer kaybı için başvurmak istediğinizde hasar tespit tutanağı, servis raporu, ekspertizden alınan belge, sigorta poliçesi, tanık olarak gösterilecek kişilerin listesi ve kaza sonrasında çekilen fotoğrafları ilgili şirkete iletmeniz gerekir.

Engelli aracı pert olursa ÖTV ödenir mi?

Taşıt alımlarında uygulanan bu vergiden, engelliler muaf tutuluyor. Engelli, araç alırken ödemediği ÖTV ‘yi bu kez aracı satarken ödemek zorunda kalıyor. Ayrıca, yeni alacağı araçta da ÖTV avantajından yararlanamıyor. Bunda, aracın çalınması ya da herhangi bir nedenle pert olması istisna oluşturmuyor.

Kasko parası ne zaman yatar?

Sigorta şirketi talep ettiği belgelerin kendisine eksiksiz bir şekilde ulaştırılması ve zararla ilgili ödemeye herhangi bir engel bulunmaması halinde ekspertiz raporunun da tesliminden itibaren en geç 10 iş günü içerisinde sigortalıya ödeme yapmak ile yükümlüdür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *