Soru: Araba Pert Olunca Kasko Ne Kadar Öder?

Pert olan aracın parasını ne zaman alırım?

4-Kasko Pert Ödeme Süresi Genel şartlarda uyarınca bir tazminat ödemesi olan pert ödemesi; hasar ihbarı eksiksiz yapılması ve hasara eksper atanmış ise eksper raporunun tesliminden itibaren en geç 10 işgünü içerisinde ödenmelidir.

Pert olan arabaya kasko ne öder?

Pert araç için yapılacak ödeme sigorta poliçesinde belirtilen kasko bedeli kadardır. Ödeme bu bedeli geçmemek koşuluyla aracın o dönem içerisinde olan piyasa değeri olur.

Pert olan araç bedeli nasıl belirlenir?

Aracın pert olması konusunda karşılıklı anlaşıldığı takdirde sigorta şirketi azami teminat limitini geçmemek koşuluyla aracın kaza tarihindeki sigorta rayiç bedelini belirler. Pert bedeli rayiç bedelden düştükten sonra kalan kısmı sigortalıya öder ve hasarlı araç da bu haliyle sigortalıya bırakılır.

Aracın pert olması için yüzde kaç?

Bir kaza sonucunda aracın %70 ve daha fazlasının hasar görmesi ve aracın onarım masraflarının sigorta değerine yakın olması onun “ pert araç ” olduğunu gösterir. Kullanılmaz hale gelen araç doğrudan tam hasarlı konumuna düşer.

Değer kaybı parası nasıl alınır?

Değer kaybı için başvurmak istediğinizde hasar tespit tutanağı, servis raporu, ekspertizden alınan belge, sigorta poliçesi, tanık olarak gösterilecek kişilerin listesi ve kaza sonrasında çekilen fotoğrafları ilgili şirkete iletmeniz gerekir.

You might be interested:  Soru: Araba Farı Nasıl Değiştirilir?

Engelli aracı pert olursa ÖTV ödenir mi?

Taşıt alımlarında uygulanan bu vergiden, engelliler muaf tutuluyor. Engelli, araç alırken ödemediği ÖTV ‘yi bu kez aracı satarken ödemek zorunda kalıyor. Ayrıca, yeni alacağı araçta da ÖTV avantajından yararlanamıyor. Bunda, aracın çalınması ya da herhangi bir nedenle pert olması istisna oluşturmuyor.

Pert rayiç bedel çalışması ne demek?

Bir kaza sonrasında aracın perte çıkmış olduğu ekspertiz raporu ile kanıtlandığı takdirde sigorta yaptıran araç sahibine, aracın rayiç bedeli ödenir. Fakat ödenen bu rayiç bedelle, aracın hasarlı ve hasarsız tüm parçaları, bölümleri, diğer bir deyişle aracın tüm hakları artık sigorta şirketine ait olur.

Ağır hasar kaydı kaç tlden başlar?

Kaza sonrası yapılan ekspertiz raporlarına göre aracın masrafları sıfır değerine yakın bir aralıkta olursa ağır hasarlı olarak işlem görür. Burada aracın yapım masraflarının %70 oranı ve üzerinde çıkması ağır hasar kaydının açılarak trafiğe çıkmasını tehlikeli hale getirir.

Perte çıkan araç plakası ne olur?

Pert araç herhangi bir trafik kazasında aracın ağır hasar alarak kullanılamaz hale gelmesi yani değerini kaybetmesi demektir. Pert olan araçlar için sigorta şirketi aracın o günkü değerini maddi olarak öder. Pert olan aracın durumu plakasına işlenir.

Hava yastıkları açılan araç pert olur mu?

Bir aracın pert sayılabilmesi için yalnızca hava yastıklarının patlamış olması yeterli bir kriter olarak kabul edilmiyor. Hava yastığının patladığı durumlarda araç diğer pert kriterlerini yerine getirmiyorsa hava yastığı tamiri dahil tüm hasarlar giderilerek otomobil tekrar kullanılabilir hale getirilebiliyor.

Perte çıkan araç trafiğe çıkabilir mi?

Bu durumdaki araçlar için hurda belgesi alınıyor, trafikten çekiliyor, parçalanmaya gidiyor. Ağır hasarlı araçlar ki, buna çekme belgeli araç deniyor- ise onarılıp, araç muayene istasyonlarında (TÜVTÜRK) muayeneden geçtikten sonra trafiğe çıkabiliyor.

You might be interested:  Soru: 40 Bin Tl'ye Hangi Araba Alınır?

Aracın pert olması için ne gerekir?

Aracınızın pert olarak değerlendirilmesi için oldukça ağır bir hasar almış olması gerekir. Hasarın büyüklüğünün ne kadar olması gerektiği konusunda net bir oran yok. Ancak genel kabul olarak aracın yapım masrafı toplamının, piyasa fiyatının %70’ine ulaşması durumda araç ” pert ” olarak nitelendirilir.

Aracın pert kaydı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Pert kaydı olan aracı iki şekilde öğrenebiliriz. Bunlardan bir tanesi sigorta şirketleri aracılığı ile şase numarası bilgileri verilerek. Bir diğer öğrenme olanağımız ise 5664 e mesaj atarak öğrenebiliriz. 5664 e atlın mesajlarda pert kaydı vardır diye yazmaz.

Araç rayiç bedeli nasıl öğrenilir?

Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından internet sitesi aracılığıyla yayınlanan ve her ay güncellenen kasko değer listesi, kasko hasar ödemelerinde kaynak olarak kullanılır. Aracın değerini öğrenmek için sigorta şirketleri ya da araç sahipleri, kurumun internet sitesinde yer alan listeyi inceleyebilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *