Soru: Araba Plakası Kaybolursa Ne Yapılır?

Plakam düştü ne yapmalıyım 2020?

Araçların plakaları çeşitli sebepten dolayı düşebilir ya da çıkabilir. Bu durumda plakasız olarak gezmeniz durumunda çeşitli cezalarla karşılaşabilirsiniz. Eğer aracınızın plakası düşerse, hemen notere gitmeniz gerekmektedir. Notere giderek, gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

Tek plaka düştü ne yapmalıyım 2021?

Şayet tek plaka kaybolmuş ise, tarafınıza plaka çıkarma belgesi verilecek ve Şoförler Cemiyeti’ne gönderileceksiniz. Daha sonra ilgili yere giderek plakanızı bastırabilirsiniz.

Arabanın plakası düştü ne yapmalıyım?

Eğer tek plaka kayıp ise, bu durumda tek plaka çıkarmak için 21 TL ödeme yapmanız lazım. Bir de 10 TL gibi bir ek bağış ücreti istenebiliyor. Eğer çift plaka kayıpsa, bu durumda da 42 TL plaka parası ve 120 TL ise yeni ruhsat parası ödemeniz gerekiyor. Ruhsatın yenilenmesi zorunluluk.

Plaka çalınması durumunda ne yapılmalı?

Plakanın çalınması oldukça önemli bir konudur, plaka sahibinin adına pek çok suç işlenebilir ve bu durumun ortadan kaldırılması adına plakası çalınan kişiler derhal en yakın karakola giderek şikayetçi olmalıdır. Şikayetinden sonra polis memurları da gereken yerlere yönlendirecektir.

Motosiklet plakam düştü ne yapmalıyım 2019?

Şayet iki plakanız kaybolduysa veya motosiklet plakanız düştüyse yine müracaat için Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine müracaat etmeliyiz. Ancak bu kez yeni plaka çıkarmak için sizleri noterlere yönlendireceklerdir. Noter işlemlerini yaptıktan sonra da Şoförler Odası’ndan yeni plakalarınızı bastırabilirsiniz.

You might be interested:  Bebek Araba Koltuğu Ne Zaman Kullanılır?

Plaka yenileme nasıl yapılır?

Randevu sistemi eskiden vardı Trafik tescil şubelerinden alınırdı. Şimdi plaka yenileme ve plaka değiştirme işlemleri noterler aracılığıyla yapılıyor. Noterdeki iş ve işlemler bittikten sonra Şoförler Odası Plaka Basım Merkezlerinde plaka basım işlemi yapılıp ardından sürücülere yeni plakalar veriliyor.

Tek plaka ile trafiğe çıkılır mı?

Araç sahiplerinin araç ile ilgili tüm işlemleri araçta bulunan plaka ile gerçekleştirilmektedir. Otomobillerde hem ön hem arka tarafta iki plaka bulunurken motosiklet, römork gibi araçlarda ise tek plaka bulunur. Bu yüzden plakasız araçların trafiğe çıkmasına izin verilmez.

Tek plaka zayi ne demek?

Plaka zayi işlemleri, zayi olan plakalarınızın tekrar çıkarılması için gerekli olan işlemlerdir. Plaka zayi işlemleri için gerekli evraklar: Çift plaka zayi işlemleri için: Vekaletname ( plaka zayii işlemi yapmaya yetkili olması gerekli)

Sonradan plaka değişikliği nasıl yapılır?

İlk olarak satış aşamasında plaka değiştirme talebi notere gönderilir. Satış sırasında bu şart belirtilmezse plaka değişimi gerçekleştirilemez. Daha sonra gerekli evrakları hazırladıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Sicil Dairesine başvurunuz. Ünite, ikamet adresinizle aynı yerde olmalıdır.

Plaka basım ücreti ne kadar?

Araç aldığınızda plakanın harf ve rakamlarında değişiklik yapmak suretiyle yapılacak plaka değişim ücreti ise; 224 TL’dir. Buna ek olarak, 43 TL plaka basım ücretinin de fiyata eklenmesiyle birlikte toplam tutar, 267 TL’yi bulmaktadır. Muayene belgesi ile noterli plaka basımlarında ise ödenecek tutar, 65 TL’dir.

Plakasızlık cezası ne kadar?

Plakasız araç kullanma cezası her yıl olduğu gibi 2021 yılında da üzerine eklenen zamlarla yeniden gündemde. Trafikte plakasız araç kullanan sürücülere 1702,5 TL para cezası kesilmektedir.

Aracımın plakası kırıldı ne yapmalıyım?

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

  1. Plaka yenileme için gerekli evrakları toplayın.
  2. En yakın notere giderek plaka yenileme talebinde bulunun.
  3. Verilen plaka basım talep belgesi ve araç ruhsatı ile Şoförler Odasına gidin.
  4. Plaka basım ücretini ödeyin ve plakanızı yeniletin.
You might be interested:  Okuyucular soruyor: Ilk Elektrikli Araba Ne Zaman Yapıldı?

Araç alırken istediğimiz plakasını nasıl alınır?

Ancak notere girmeden önce eski plakanızı sökün. Notere işlem sırasında eski plakalarınızı verin. Satış işlemi sonrasında noterden aldığınız belgelerle, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na giderek işlemi tamamlayın. Plakanızı burada bastırarak ortalama 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde teslim alabilirsiniz.

Tescil ve trafik belgesi ne demek?

Araç tescil belgesi, hem sürücünün hem de aracın bilgilerini içeren ve yetkili kurumlar tarafından verilebilen belge türüdür. Bu belgeye sahip olan araçlar resmiyete göre trafiğe çıkabilirken, araç tescil belgesi olmayan araçların trafiğe çıkması mümkün değildir.

App plaka takmak yasak mı?

Kullanılan fontların standart plakalara göre daha ilgi çekici olması nedeniyle tercih edilen App plakalar ülkemizde yasaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *