Soru: Araba Satılınca Hgs Ne Olacak?

Araç satılırken HGS nasıl iptal edilir?

Yeni ürün almak istemiyorsanız iptal ettirdiğiniz ürününüz içindeki bakiyeyi 1 ay sonra PTT merkezlerinden alabilirsiniz. Satılan araç üzerindeki etiket iptal edilerek etiket araç camından çıkartılmalıdır. İptal işlemi için HGS ürün sahibinin PTT merkez ve şubelerine şahsi başvurusu gerekmektedir.

Plaka değişince HGS değişir mi?

Çünkü araç satış işlemleri sırasında HGS (Etiket) plaka değişikliği yapılmamaktadır. HGS Kart’larda ise durum farklıdır. Kredi kartı şeklindeki bu HGS Kart ile PTT Şubelerine giderek eski plakayı iptal edip, yeni aldığınız araç plakasına işletmeniz mümkündür.

HGS iptal olur mu?

İptal işlemleri yapmak isteyen araç sahipleri, PTT kurumuna direkt olarak başvuru yapmalıdır. Yapılan başvuruyla birlikte iptal işlemleri PTT tarafından otomatik olarak işleme alınacaktır. İptal başvurusu sonrası, HGS bakiyeleri bulunuyorsa 30 gün içerisinde bakiyeler HGS sahiplerine ödenir.

HGS iptal edilmezse ne olur?

Aracın satışı gibi durumlarda HGS iptali yaptırmanız gerekir. Peki, HGS iptal edilmezse ne olur? HGS ‘nin iptal edilmemesi halinde aracınızın yeni sahibinin HGS etiketiyle kaçak geçiş yapması söz konusu olabilir. HGS sizin adınıza kayıtlı olduğu için de cezai işlemle karşı karşıya kalabilirsiniz.

You might be interested:  FAQ: Araba Yıkama Nasıl Yapılır?

HGS nasıl iptal edilir 2021?

PTT’den aldığınız HGS ‘yi PTT merkez ve şubelerine şahsi başvuru yaparak iptal edebilirsiniz. Yeni ürün almak istemiyorsanız iptal ettirdiğiniz ürününüz içindeki bakiyeyi 1 ay sonra PTT merkezlerinden alabilirsiniz. HGS ‘yi iptal ettikten sonra etiket araç camından çıkartılmalıdır.

Eski HGS kullanılır mi?

HGS sisteminde bütün ödemeler plaka üzerine tanımlandığı için kart ya da etiketinizi başka araçlarda kullanamazsınız.

HGS plaka değişirse ne olur?

Çünkü araç alım veya satış işlemlerinden HGS plaka değiştirme yapılamamaktadır. HGS plaka değiştirme olmadığından eğer yeni alınan araç üzerine iptal edilmemiş HGS aboneliği varsa yeni abonelik alınamayacaktır.

PTT HGS plaka nasıl değiştirilir?

HGS PLAKA DEĞİŞİKLİĞİ Fakat HGS ‘yi kart olarak aldıysanız, ruhsatınızla birlikte PTT şubelerine giderek HGS Kart’ınıza tanımlı plakanın değişikliğini rahatlıkla yapabilirsiniz. HGS Kart’lar aracınızın ön camında kalabalığa sebep olmaz ve istediğiniz kadar plaka değişikliği yapmanıza imkan sağlamaktadır.

HGS plakadan tanır mi?

HGS ‘de okuma tepeden oluyor ve plakayı okuyor. Vatandaşların yüzde 40’ı HGS etiketi olmadan geçiş yapmış bu yüzden plakaya bakılıyor. Etiketten araca ait bilgiler var. O bilgiler ve plaka ile doğrulanıyor.

HGS yi cama yapıştırmak şart mı?

HGS sistemi kullanılan tüm giriş çıkış gişelerinde kameralar kullanılarak araç cinsi ve plakası belirlenmektedir. Eğer HGS hesabı olmasına rağmen, HGS etiketini ön cama yapıştırmadan ücretli köprü ve otoyollardan geçiş yaparsanız gişelerde sarı uyarı lambasıyla birlikte kaçak geçiş uyarı yazısını göreceksiniz.

HGS nasıl değiştirilir?

HGS YENİLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR? Eğer yeni bir HGS almak istiyorsanız aynı şekilde PTT işyerlerinde gişelerden bireysel başvuru yaparak eski etiketi iptal ettirip yeni HGS alabilirsiniz. Bu durumda eski HGS içindeki bakiye gerekli denetlemeler yapıldıktan sonra yeni HGS aboneliğinize aktarılacaktır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Otomatik Araba Nasil Kullanilir?

Işbank HGS nasıl iptal edilir?

​OGS cihazını veya HGS etiketinizi Şubelerden veya Telefon Şubemizden ( 0850 724 0 724 ) kullanıma kapattırabilirsiniz. HGS iptali, ayrıca İnternet Şubesi üzerinden Ödemeler-> HGS /OGS-> HGS İptal ” menüleri aracılığı ile de yapılabilir.

HGS başka bir araçta kullanılabilir mi?

Aracınızdan birine almış olduğunuz HGS ‘yi başka araçlarda kullanmanız mümkün değildir. Çünkü HGS aboneliği araç plakasına göre verilmektedir ve anlık olarak izlenme ve kayıt altında olma açısından da sıkı bir denetime tabidir.

Birden fazla HGS alınabilir mi?

Bir kişi birden fazla HGS etiketi alabilmektedir.

HGS ödemesi yapılmazsa ne olur?

Aksi takdirde aracınızı satmanız veya muayeneye götürmeniz durumunda çeşitli problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. hgs borcunuzu ödememeniz durumunda ceza tutarı her geçen ay faizlerle artar. Son ödeme tarihi geçtikten sonra ise ceza sahibi takibe düşer.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *