Soru: Araba Satılınca Sigorta Ne Olur?

Araç satışı sonrası sigorta iadesi nasıl alınır?

Trafik sigorta bedeli iadesi için öncelikle araç sahibinin araç satış belgesini ve sigorta poliçesini sigorta şirketine teslim etmesi gerekir. Aynı zamanda noter satış sözleşmesi ile sigorta poliçesi iptal ettirilmelidir. Bu işlemlerin ardından sigorta şirketi poliçenin kalan süresini baz alır ve primleri hesaplar.

Trafik sigortası satıştan sonra kaç gün geçerli 2021?

İkinci el araç alımlarında, sigorta yaptırmak için araç sahiplerinin 15 gün süresi oluyor. Noterde gerçekleşen devir işlemlerinin ardından aracın yeni sahibine 15 gün mühlet verilerek Zorunlu Trafik Sigortası ‘nı yaptırması bekleniyor.

Araç sigorta iadesi kaç gün içinde yapılmalı?

Poliçenizin iptal edildiği durumlarda genel iade süresi 3 ila 5 gün arasında değişmektedir. İade işlemi sizin ödeme şeklinize göre belirlenir. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde iade tutarları karta yeniden yatırılır. Elden ödenen poliçelerde ise iade tutarı sigorta şirketiniz tarafından şahsınıza yapılır.

Araç satılınca kasko devam eder mi?

Araç satışında kasko poliçesi alıcıya devredilmez yani el değiştirmez. Sigorta şirketi tarafından kasko sigortası otomatik olarak iptal edilir. Devir işleminde ise yeni araç için ayrı bir poliçe hazırlanır. İki poliçe arasında prim farkı söz konusu ise de bu fark sigortalı tarafından ödenir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Araba Nasıl Stop Edilir?

Araç sigorta parasi geri alinir mi?

Trafik sigortası poliçesi imzaladıktan sonra eksiklik fark edildiği takdirde yeni bir trafik sigortası imzalanmalıdır. Yeni trafik sigortası imzalandıktan sonra önceki sigorta şirketinden geriye kalan günler için ödenen primler geri istenebilmektedir.

Satışı yeni yapılan aracın sigortası kaç gün geçerli?

Yeni bir araç satın aldığınızda zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekir. Sıfır bir araç satın aldığınızda ise doğrudan araç sigortası yaptırmalısınız. Ancak ikinci el bir araç satın aldığınızda, noterde satış işlemlerinden sonraki 15 gün içerisinde aracınızın trafik sigortasını yaptırma zorunluluğunuz vardır.

Zorunlu trafik sigortası kaç gün içinde yapılmalı?

15 gün, aracın yeni sahibinin trafik sigortası işlemlerini halledebilmesi için tanınan bir süredir. Bu süre zarfında trafik sigortası yaptırılmazsa fark edildiğinde trafikten men cezası alınması mümkündür. Sigorta süresi geciken araçlar için sigorta sahibinin prim tutarı her ay için %5 gecikme faizine uğrar.

Zorunlu trafik sigortası kaç yılda bir yapilir?

Trafik Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılmalıdır? “ Trafik sigortası kaç yıllık?” sorusu birçok araç sahibinin merak bir konudur. Trafikte yaşanan bir kazada sürücülerin haklarını koruyan zorunlu trafik sigortası süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Bu sürenin sonunda sürücülerin sigortalarını yenilemeleri zorunludur.

Yeni alınan araç sigorta yapılmadan satılır mı?

Trafik sigortası olmadan aracın satışı yalnız sıfır almanız durumunda yapılır. Eğer siz sıfır araç alırsanız aracınızı mutlaka 30 gün içerisinde sigortalamanız gerekir. Nedeni ise sıfır alınan bir aracın ruhsat çıkma süresinin 1 ay olmasıdır.

Araç sigorta parası nasıl geri alınır?

Araç Satışı Sonrası Zorunlu Trafik Sigortası Yeni genel şartlar gereğince araç sahibi, aracı satıldıktan sonra noter satış sözleşmesi ile poliçesini iptal ettirmelidir. Araç sahibinin poliçesini iptal edilmesini talep etmesinin ardından sigorta şirketi kalan günlerin prim tutarını sigortalıya iade etmekle yükümlüdür.

You might be interested:  Benzinli Araba 100 Km Ne Kadar Yakar?

Trafik sigortası iptal edilmezse ne olur?

Trafik sigortası iptal edildiğinde poliçenin kalan günleri hesaplanarak sigortalıya iade edilir. Örneğin, 1200 TL ödeyerek yaptırılan trafik sigortası poliçesi, tam altıncı ayda bozulursa, kalan altı ayın bedeli 600 TL sigortalıya iade edilir.

Araç sigortamı nasıl iptal edebilirim?

Trafik sigortası iptali için aracın mevcut sigortasının yapıldığı ilgili sigorta şirketine başvuru yapmak gerekir. Sigortalı, iptal için gerekli şartları sağlaması durumunda iptal talebi için başvuru yapabilmektedir.

Kasko iptali olur mu?

Kasko İptal Edilebilir mi? Evet, kasko sigortası zorunlu olmadığı için iptal edeilebilir. Kasko sigortası, olası bir kaza ya da çalınma gibi durumlarda araç sahiplerinin maddi zararını karşılayan sigorta türüdür.

Kasko hasarsızlık indirimi ne kadar geçerli?

Kasko Sigortası bulunan tüm araç sahipleri, bir yıllık poliçe süresince hiçbir kaza yapmamaları koşuluyla Kasko hasarsızlık indiriminden faydalanabilirler. Bu uygulama ile Kasko Sigortası poliçe fiyatlarında %60’a varan oranlarda indirim alan sigortalılar, ekonomik açıdan ciddi anlamda tasarruf edebilmektedirler.

Hasarsızlık indirimi aktarım süresi ne kadar?

Kasko poliçesinin süresi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl geçerli olmaktadır. Bu süre bittikten sonra poliçenin bitiş tarihi itibariyle kasko poliçenizi yenilemezseniz hasarsızlık indirimi hakkınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle kasko poliçenizi bitiş tarihini geçirmeden yenilemenizde fayda var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *