Soru: Araba Satılınca Trafik Sigortası Ne Olur?

Trafik sigortası iptali para iadesi ne zaman?

Poliçenizin iptal edildiği durumlarda genel iade süresi 3 ila 5 gün arasında değişmektedir. İade işlemi sizin ödeme şeklinize göre belirlenir. Kredi kartıyla yapılan ödemelerde iade tutarları karta yeniden yatırılır. Elden ödenen poliçelerde ise iade tutarı sigorta şirketiniz tarafından şahsınıza yapılır.

Araç satılınca sigorta parası nereden alınır?

Trafik sigorta bedeli iadesi için öncelikle araç sahibinin araç satış belgesini ve sigorta poliçesini sigorta şirketine teslim etmesi gerekir. Aynı zamanda noter satış sözleşmesi ile sigorta poliçesi iptal ettirilmelidir. Bu işlemlerin ardından sigorta şirketi poliçenin kalan süresini baz alır ve primleri hesaplar.

Satıştan sonra trafik sigortası kaç gün geçerli?

Bundan dolayı ikinci el bir araç satın aldığınızda zorunlu trafik sigortası yaptırmak için 15 gün süreniz vardır. Bu arada, aracın önceki sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan trafik sigortasının süresi henüz dolmamışsa bu sigorta 15 gün süreyle geçerli olur.

Trafik sigortası satıştan sonra kaç gün geçerli 2021?

İkinci el araç alımlarında, sigorta yaptırmak için araç sahiplerinin 15 gün süresi oluyor. Noterde gerçekleşen devir işlemlerinin ardından aracın yeni sahibine 15 gün mühlet verilerek Zorunlu Trafik Sigortası ‘nı yaptırması bekleniyor.

You might be interested:  Sık sorulan: Araba Ön Camı Çizikleri Nasıl Giderilir?

Trafik sigortası iadesi nasıl hesaplanır?

Trafik Sigortası Prim İadesi Nasıl Hesaplanır?

  1. Trafikte kalınan gün sayısı sigortalanan toplam gün sayısından çıkarılır. 365 – 150 =215.
  2. Aracın günlük trafik sigorta bedeli hesaplanır. 1095/365= 3.
  3. Bulunan iki sonuç çarpılarak geri iade edilecek prim tutarı hesaplanır. 215 x 3 = 654 TL.

Zorunlu trafik sigortası nasıl iptal edilir?

Trafik sigortası iptali için aracın mevcut sigortasının yapıldığı ilgili sigorta şirketine başvuru yapmak gerekir. Sigortalı, iptal için gerekli şartları sağlaması durumunda iptal talebi için başvuru yapabilmektedir.

Araç satarken sigorta para ne zaman alınır?

Araç sahibinin aracını sattıktan sonra prim iadesi alabilmesi için ise; sigorta şirketine 10 gün içinde bildirimde bulunması gerekmektedir. Her iki durumda da belirlenen süreler, araç sahibinin aracını sattığı tarihte noterde düzenlenen tarihi baz alır.

Araç satışı için sigorta şart mı?

Hemen belirtelim trafik sigortası zorunlu bir işlem olduğu için aracınızın sigortası olmadan satışı mümkün değildir. Böyle bir şekilde notere geldiğinizde aracınızın satışı için geri çevrilmiş olursunuz. Bir aracın satışını yaparken de alırken de ilk yaptırmanız gereken şey trafik sigortasıdır.

Araç sigorta parası ne zaman yatar?

Trafik kazası sigorta parası, sigorta şirketi tarafından talep edilen gerekli belgeler ve kaza durumuna ilişkin talep edilen ek belgelerin akabinde ortalama sekiz ila on iş günü içerisinde belirlenmekte ve ödemesi yapılmaktadır. Ancak belirlenen kanuni süre 15 gündür.

Araba satışından sonra kaç gün içinde sigorta yaptırmak gerekiyor?

15 gün, aracın yeni sahibinin trafik sigortası işlemlerini halledebilmesi için tanınan bir süredir. Bu süre zarfında trafik sigortası yaptırılmazsa fark edildiğinde trafikten men cezası alınması mümkündür. Sigorta süresi geciken araçlar için sigorta sahibinin prim tutarı her ay için %5 gecikme faizine uğrar.

You might be interested:  FAQ: Araba Fari Nasil Parlatilir?

Trafik sigortası kaç gün kala yapılmalı?

Araç trafiğe çıkmadan önce sigortasının yapılmış olması gerekir. İkinci el araç satışlarında 15 gün süresince eski sahibi tarafından yapılan trafik sigortası geçerliliğini korur, bu süreç içerisinde herhangi bir kaza yaşanması halinde zararı eski sigorta karşılar.

Ikinci araç sigortası neden yüksek çıkar?

Trafik sigortası yapılacak olan aracın herhangi bir kaza sonrası hasar alması araç sahibinin ödeyeceği miktarın daha fazla olmasına neden olmaktadır. Aracın karıştığı kaza sayısı ne kadar çok ise ödemesi gereken sigorta primi de o kadar çok olacaktır.

Zorunlu trafik sigortası kaç yılda bir yapilir?

Trafik Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılmalıdır? “ Trafik sigortası kaç yıllık?” sorusu birçok araç sahibinin merak bir konudur. Trafikte yaşanan bir kazada sürücülerin haklarını koruyan zorunlu trafik sigortası süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Bu sürenin sonunda sürücülerin sigortalarını yenilemeleri zorunludur.

Trafik sigortası süresi geçerse ne olur?

Zorunlu trafik sigortası poliçesi, yaptırılmazsa ya da yenileme süresi dolduğu halde yenilenmezse uygulanan ceza sistemi, gecikme cezası adı altında uygulanır. Bu ceza, farklı yaptırım uygulamaları ile işleme alınabilmekte olup genel olarak; sigortalı araç sahibi ya para cezasına çarptırılır ya da trafikten men edilir.

Trafik sigortası devredilebilir mi?

Trafik sigortası kapsamında bulunan hasarsızlıklar yeni poliçenize de aktarılabilir. Kasko poliçesinde kullanım şekli ve araç sahibinde değişiklik olmazsa kazanılan hasarsızlıklar yeni araç için düzenlenen poliçeye aktarılarak araç değişikliği zeyilnamesi düzenlenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *